Złap mnie jeśli potrafisz - nowoczesne metody wykrywania kłamstw 2500-FA-01-10
Główną metodą pracy w czasie zajęć będą ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu do mierzenia różnego rodzaju reakcji fizjologicznych człowieka (reakcji elektrodermalnej, rytmu oddychania, rytmu pracy serca, ciśnienia tętniczego krwi, potencjałów wywołanych mózgu – szczególnie potencjału P300) oraz ćwiczenia związane z odczytywaniem i interpretacją zachowań niewerbalnych człowieka, a także z analizą wypowiadanych treści. Ćwiczenia będą przeprowadzone w sposób umożliwiający studentom zapoznanie się z procedurą badań i sposobem obsługi urządzeń psychofizjologicznych.
Kurs jest przygotowywany we współpracy Wydziału Psychologii UW, Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji UW, Instytutu Nauk Politycznych UW. Zajęcia będą prowadzone przez dr Jerzego Wojciechowskiego (WPs UW) oraz dr Magdalenę Tomaszewską (INP UW).
Planowane zajęcia przeznaczone są dla 20-osobowej grupy studentów z Wydziału Psychologii, , Instytutu Nauk Politycznych, Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Chemii, Wydziału Fizyki i Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zwracamy uwagę, że zajęcia są w wymiarze 60h - (3h) 2 X 1,5h tygodniowo. Z uwagi na warsztatowy charakter zajęć bardzo prosimy o niezapisywanie się na zajęcia bezpośrednio po kursie (wtorek o 19:15), gdyż przewidujemy, że ze względu na prowadzone w czasie zajęć badania mogą się one czasami nieznacznie przedłużyć.
Ze względu na bardzo ograniczoną liczbę miejsc wszyscy chętni proszeni są o napisanie listu motywacyjnego oraz CV i przesłanie go na adres: jerzy.wojciechowski@psych.uw.edu.pl lub m.tomaszewska@wpia.uw.edu.pl do 12 grudnia 2015 r.
Po przeczytaniu wszystkich listów prowadzący poinformują wybranych studentów o przyjęciu (drogą mailową) do dnia 20. 12. 2015 r.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student:
• dysponuje wiedzą z zakresu możliwości wykorzystania poszczególnych metod badania wiarygodności i śladów emocjonalnych na różnych etapach postępowania karnego
• potrafi ocenić przedstawiane im wyniki otrzymanych ekspertyz z zakresu badań poligraficznych
• może praktycznie wykorzystać nabyte umiejętności do oceny szczerości wypowiedzi
• potrafi zaplanować i przeprowadzić badania psychofizjologiczne
• posiada wiedzę z zakresu psychofizjologii człowieka, a także z zakresu metod pomiaru wykorzystywanych w badaniach poligraficznych
• umie wykorzystać potencjał pracy w grupie
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia zajęć jest obecność, aktywne uczestnictwo w ćwiczeniach oraz zaplanowanie, przeprowadzenie i podsumowanie projektu badawczego.
Literatura
Ekman, P. (2008). Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie polityce i małżeństwie (wyd. Wydanie drugie zmienione). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Gruza, E. (2003). Ocena wiarygodności zeznań świadków w procesie karnym. Problematyka kryminalistyczna. Kraków: Kantor Wydawniczy Zakamycze.
Konieczny, J. (2009). Badania poligraficzne. Podręcznik dla zawodowców. Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne.
Kulicki, M. (red.) (1998). Wariografia kryminalistyczna. Szczytno: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Policji.
Vrij, A. (2008). Detecting lies and deceit: pitfalls and opportunities. Chichester: Wiley.
Vrij, A. (2009). Wykrywanie kłamstw i oszukiwania. Psychologia kłamania i konsekwencje dla praktyki zawodowej. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego.
Widacki, J. (2008). Identyfikacja przez badanie śladów emocjonalnych. W J. Widacki (Red.), Kryminalistyka (strony 365-387). Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: