Business Intelligence w Tableau w praktyce biznesowej 2400-ZEWW933
Kurs dedykowany jest analitykom danych oraz osobom zajmującym się przygotowywaniem analiz i wizualizacją danych. Tematyka kursu obejmuje zapoznanie słuchaczy z programami Tableau Desktop Professional (przetwarzanie i wizualizacja danych) oraz Tableau Online (wersja serwerowa). Tableau jest najbardziej uniwersalnym i wszechstronnym narzędziem z obszaru BI, a jednocześnie jednym z dwóch najczęściej używanych w firmach. Kurs jest dla każdego, kto chce zrozumieć dane. Podczas kursu nauczysz się jak łatwo zaimportować różne źródła danych oraz wykonać niezbędne przekształcenia i połączenia danych. Dowiesz się jak w łatwy i intuicyjny sposób tworzyć interaktywne dashboardy, które mogą być odświeżane w czasie rzeczywistym. Kurs Analityka biznesowa w Tableau dostarczy Ci nowych umiejętności pracy z danymi i podniesie Twoją konkurencyjność na rynku pracy.
Tematyka kursu obejmuje m.in. następujące zagadnienia:
1. Połączenia z bazami danych: połączenie z Tableau Server, łączenie z różnymi typami danych (.xlsx, .csv, .json), łączenie tabel z jednej lub kilku baz, przygotowanie danych do analizy (blendowanie, edycja metadanych, pivot, union, interpreter danych), typy połączeń (Live/Extract), rozdzielanie danych.
2. Organizacja danych: filtrowanie, sortowanie, grupowanie, hierarchie, zestawy (sets).
3. Tworzenie wykresów i pól: terminologia Tableau (miara i wymiar), pola dyskretne i ciągłe, pola automatycznie wygenerowane przez Tableau; różne typy wykresów, m.in. histogram, mapa cieplna (heat map), mapa drzewa (tree map), wykres pociskowy (bullet graph), wykres kombi, wykres punktowy (scatter plot), tabela danych (cross tab), bar in bar chart, wykres pudełkowy (box plot); używanie tytułów wykresów, podpisów, tooltips, edycja osi, użycie etykiet danych.
4. Wykonywanie obliczeń: manipulacja tekstami oraz datami, tworzenie obliczeń Quick Table Calculations, wyrażenia poziomu szczegółowości (LOD expressions), praca z agregacją, wyrażenia logiczne, sumy i sumy częściowe, obliczenia do łączenia tabel.
5. Praca na mapach: nawigacja, niestandardowe terytoria, wyszukiwanie geograficzne, modyfikacja lokalizacji wewnątrz Tableau, importowanie i zarządzanie niestandardowym geo-kodowaniem, użycie niestandardowego tła jako mapy, podłączenia do danych geograficznych.
6. Tworzenie interaktywnych dashboardów: budowanie dashboardów i historii (stories), tworzenie akcji w dashboardach, projektowanie dashboardów na różne urządzenia, używanie najlepszych praktyk tworzenia dashboardów, publikacja.
7. Program Tableau Online: obsługa serwera Tableau Online, publikacja raportów w formie dashboardów na serwerze, zarządzanie rolami, administracja.
Uwagi:
1. Zajęcia odbywają się w formie elearningu (pełne materiały do zajęć wraz z rozwiązaniami oraz przygotowane wcześniej filmy instruktarzowe wyjaśniające omawiane zagadnienia – brak zajęć na żywo) na platformie: https://elearning.wne.uw.edu.pl.
2. Kurs jest częścią ścieżki edukacyjnej pt. „Dashboardy analityczne z wykorzystaniem narzędzi Business Intelligence”, po ukończeniu której uczestnicy otrzymują certyfikat. Szczegóły na stronie WNE UW (Student > Ścieżki edukacyjne).
3. Istnieje możliwość realizacji kursów „Business Intelligence w Power BI w praktyce biznesowej” i „Business Intelligence w Tableau w praktyce biznesowej” w jednym semestrze. Oba kursy składają się z 6 bloków po 5 godzin dydaktycznych każdy i będą realizowane jeden po drugim. Kurs „Power BI …” do końca marca, a kurs „Dashboardy …” od początku kwietnia.
4. Obowiązującą na kursie wersją oprogramowania jest Microsoft Office 2021 lub nowszy (wersja językowa: polski, system operacyjny: Windows). Korzystanie z wcześniejszej wersji jest możliwe, ale będzie się wiązało z pewnymi utrudnieniami. Wersja językowa Angielska nie stanowi problemu, ale inny system operacyjny (np. Mac) może wiązać się z pewnymi utrudnieniami (inna konstrukcja Wstążki, inne działanie niektórych narzędzi Excela, inne skróty klawiaturowe). Uniwersytet Warszawski nie udostępnia uczestnikom potrzebnego sprzętu komputerowego ani oprogramowania.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
You will be able to navigate Tableau freely - importing data and creating data connections, preparing data for analysis and building visualizations. You will learn not only how to create charts, but also when best to use them. You'll get tips on data visualization such as using the right colors and making charts more readable. Thanks to the course, you will learn the latest trends in the area of business analytics (Business Intelligence) and be able to create professional interactive dashboards that can be used by thousands of people on the web.
Kryteria oceniania
Na końcową ocenę składają się:
- końcowy projekt zaliczeniowy: 100 pkt
- dodatkowe punkty za aktywność (m.in.) wypowiedzi na forach, oraz dodatkowe zadania nieobowiązkowe.
Oceny:
Punkty Ocena
[0-50) 2
[50-60) 3
[60-70) 3,5
[70-80) 4
[80-90) 4,5
[90-100) 5
od 100 5!
Literatura
materiały własne
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: