Business Intelligence w Power BI Desktop w praktyce biznesowej 2400-ZEWW932
Kurs dedykowany jest analitykom danych oraz osobom zajmującym się przygotowywaniem analiz i wizualizacją danych. Tematyka kursu obejmuje zapoznanie Uczestników z programem Power BI Desktop. Jest to najczęściej stosowany w firmach program z obszaru Business Intelligence. Podczas kursu nauczysz się jak łatwo zaimportować różne źródła danych oraz wykonać niezbędne przekształcenia i połączenia danych. Dowiesz się jak w łatwy i intuicyjny sposób tworzyć interaktywne dashboardy, które mogą być odświeżane w czasie rzeczywistym. Kurs Analityka biznesowa w Power BI dostarczy Ci nowych umiejętności pracy z danymi i podniesie Twoją konkurencyjność na rynku pracy! Podczas kursu zaczynamy omawiać pracę w programie Power BI Desktop od podstaw, więc wcześniejsza znajomość programu nie jest wymagana.
Poznanie programów z dziedziny Business Intelligence stanowi rozszerzenie kompetencji zawodowych dla osób, które zajmują się przetwarzaniem i wizualizacją danych. Power BI Desktop jest intuicyjnym programem będącym naturalnym krokiem w stronę interaktywnych raportów i stanowi idealną kontynuację zdobywania umiejętności w obszarze analizy danych m.in. dla osób, które swoją przygodę z pracą z danymi rozpoczęły od programu Microsoft Excel (m.in. ukończyły kurs Dashboardy i narzędzia Power Excel).
Tematyka kursu obejmuje m.in. następujące zagadnienia:
1. Automatyzacja Importu i przekształcania danych z wykorzystaniem Power Query:
- Import różnego rodzaju plików z danymi (skoroszyty MS Excel, pliki testowe, pliki csv) oraz wczytywanie danych z folderów.
- Przekształcenia i transformacje danych z uwzględnieniem różnego rodzaju zmiennych (m.in. operacje na liczbach, tekstach i datach).
- Definiowanie niestandardowych kolumn oraz kolumn warunkowych.
- Automatyzacja importu i przekształcania danych.
- Filtrowanie i sortowanie, zamiana wartości, grupowanie, transponowanie, zmiana układu danych.
- Scalanie i dołączanie danych.
2. Tworzenie modelu danych:
- Tworzenie modelu danych z wykorzystaniem relacji. Poznanie koncepcji szybkich miar.
- Podstawy języka DAX – tworzenie samodzielnie zdefiniowanych kolumn obliczeniowych oraz miar z wykorzystaniem m.in. następujących funkcji: CALENDAR, RELATED, DATESINPERIOD, DATEADD, CALCULATE, DATESYTD, ALL, SUMX, FILTER.
3. Wizualizacje danych i budowa raportów:
- Tworzenie interaktywnych raportów z uwzględnieniem różnych typów wykresów, m.in. wykresu liniowego, kolumnowego, punktowego, kaskadowego, lejkowego, mapy drzewa, miernika, kluczowego wskaźnika wydajności, karty czy mapy ciepła.
- Wizualizacja danych geograficznych – tworzenie mapy, mapy kształtów i kartogramu.
- Filtrowanie raportów na różnych poziomach – wizualizacji, strony i całego raportu.
- Wykorzystanie interakcji pomiędzy elementami wizualnymi. Poznanie opcji przeglądania szczegółowego.
- Użycie parametrów typu What-if.
- Stosowanie różnych rodzajów formatowania warunkowego.
Uwagi:
1. Zajęcia odbywają się w formie elearningu (pełne materiały do zajęć wraz z rozwiązaniami oraz przygotowane wcześniej filmy instruktarzowe wyjaśniające omawiane zagadnienia – brak zajęć na żywo) na platformie: https://elearning.wne.uw.edu.pl.
2. Kurs jest częścią ścieżki edukacyjnej pt. „Dashboardy analityczne z wykorzystaniem narzędzi Business Intelligence”, po ukończeniu której uczestnicy otrzymują certyfikat. Szczegóły na stronie WNE UW (Student > Ścieżki edukacyjne).
3. Istnieje możliwość realizacji kursów „Business Intelligence w Power BI w praktyce biznesowej” i „Business Intelligence w Tableau w praktyce biznesowej” w jednym semestrze. Oba kursy składają się z 6 bloków po 5 godzin dydaktycznych każdy i będą realizowane jeden po drugim. Kurs „Power BI …” do końca marca, a kurs „Dashboardy …” od początku kwietnia.
4. Obowiązującą na kursie wersją oprogramowania jest Microsoft Office 2021 lub nowszy (wersja językowa: polski, system operacyjny: Windows). Korzystanie z wcześniejszej wersji jest możliwe, ale będzie się wiązało z pewnymi utrudnieniami. Wersja językowa Angielska nie stanowi problemu, ale inny system operacyjny (np. Mac) może wiązać się z pewnymi utrudnieniami (inna konstrukcja Wstążki, inne działanie niektórych narzędzi Excela, inne skróty klawiaturowe). Uniwersytet Warszawski nie udostępnia uczestnikom potrzebnego sprzętu komputerowego ani oprogramowania.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Słuchacz uzyskał umiejętność kompleksowej analizy danych i tworzenia raportów w programie Power BI Desktop. Będziesz potrafić wykorzystać program do automatyzowania procesu importu danych, przygotowywania ich pod tworzenie raportów oraz tworzyć wizualizacje danych zgodnie z najnowszymi trendami z obszaru analityki biznesowej (Business Intelligence). Dzięki temu będziesz móc pozostawić swoje Excelowe raporty na rzecz interaktywnych raportów w Power BI.
Kryteria oceniania
Na końcową ocenę składają się:
- końcowy projekt zaliczeniowy: 100 pkt
- dodatkowe punkty za aktywność (m.in.) wypowiedzi na forach, oraz dodatkowe zadania nieobowiązkowe.
Oceny:
Punkty Ocena
[0-50) 2
[50-60) 3
[60-70) 3,5
[70-80) 4
[80-90) 4,5
[90-100) 5
od 100 5!
Literatura
materiały własne
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: