Efektywna analiza, dashboardy i narzędzia Business Intelligence w MS Excel 2400-ZEWW922
Od lat Excel jest najpowszechniej używanym programem do przetwarzania i analizy danych. Ze względu na zmieniające się potrzeby, w ostatnich latach nastąpiło wiele zmian w tym programie. Powstało wiele funkcji i narzędzi, które automatyzują pracę i sprawiają, że tworzenie interaktywnych raportów, jest teraz zdecydowanie prostsze i często nie wymaga już programowania w VBA. Ponadto, Excel został wyposażony w narzędzia Business Intelligence (te same co m.in. w Power BI), służące do importu i przetwarzania danych (Power Query), zarządzania modelem danych - tworzeniem relacji SQL-owych, używaniem funkcji bazodanowych, czy wskaźników efektywności, tzw. KPI (Power Pivot) oraz analizy danych regionalnych i tworzenia wizualizacji na mapach (Power Map). To wszystko możliwe jest teraz bezpośrednio w Excelu dla baz danych liczących setki milionów rekordów (wierszy), a dodatkowo cały proces można w pełni zautomatyzować. Dlatego właśnie wiedza przekazywana na kursie jest tak ważna i ceniona na rynku pracy.
Kurs składa się z 2 części.
Cześć 1 (Efektywna praca w programie MS Excel):
1. Przygotowanie danych do analizy (tablice, funkcje tekstowe, zaawansowane funkcje wyszukiwania)
2. Automatyzacja pracy (tablice dynamiczne, zakresy dynamiczne i funkcje odwołań)
3. Analiza danych (zaawansowane tabele przestawne i zaawansowane funkcje obliczeń warunkowych)
4. Tworzenie formularzy (formatowanie warunkowe i walidacja danych)
5. Zaawansowane funkcje tablic dynamicznych (zaawansowane funkcje tablic dynamicznych, wydajność i optymalizacja obliczeń)
6. Formanty formularza i casy aplikacyjne (formanty formularza, aplikacje biznesowe)
Cześć 2 (Dashboardy i narzędzia Business Intelligence w Excelu):
1. Power Query (import, przetwarzanie danych, parametryzacja zapytań)
2. Power Pivot (model danych, akcje, pola i kolumny obliczeniowe, język DAX)
3. Power Map (wbudowana geolokalizacja, tworzenie własnych map, wizualizacje danych geograficznych)
4. Interaktywne raporty analityczne
5. Biznesowe casy aplikacyjne
Uwaga 1: hybrydowa forma zajęć – studenci mogą uczestniczyć w zajęciach w formie stacjonarnej lub zdalnej (do wyboru).
Uwaga 2: kurs jest częścią ścieżki edukacyjnej pt. „Dashboardy analityczne z wykorzystaniem narzędzi Business Intelligence”, po ukończeniu której uczestnicy otrzymują certyfikat. Szczegóły na stronie WNE UW (Student > Ścieżki edukacyjne).
Uwaga 3: zajęcia odbywają się w blokach po 4 godziny dydaktyczne. Cały kurs ma 60 godzin. Opcjonalnie zamiast tego kursu, można zrealizować 2 kursy 30 godzinne: „Efektywna analiza danych w programie MS Excel” i „Dashboardy i narzędzia Power Excel”.
Uwaga 4: kurs wymaga od studentów dużo pracy własnej i jest dedykowany dla osób, które chcą nauczyć się dobrze pracować w Excelu. Zajęcia prowadzone są na poziomie zaawansowanym.
Uwaga 5: Obowiązującą na kursie wersją oprogramowania jest Microsoft Office 2021 lub nowszy (wersja językowa: polski, system operacyjny: Windows). Korzystanie z wcześniejszej wersji jest możliwe, ale będzie się wiązało z pewnymi utrudnieniami. Wersja językowa Angielska nie stanowi problemu, ale inny system operacyjny (np. Mac) może wiązać się z pewnymi utrudnieniami (inna konstrukcja Wstążki, inne działanie niektórych narzędzi Excela, inne skróty klawiaturowe). Uniwersytet Warszawski nie udostępnia uczestnikom potrzebnego sprzętu komputerowego ani oprogramowania.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Słuchacz uzyskał umiejętność wydajnego i efektywnego posługiwania się programem MS Excel i wykorzystania jego zaawansowanych narzędzi oraz funkcji. Słuchacz uzyskał także umiejętność tworzenia zaawansowanych interaktywnych raportów z użyciem narzędzi Business Intelligence w formie dashboard’ów.
Tematyka kursu obejmowała następujące zagadnienia: przygotowanie danych do analizy (funkcje tekstowe oraz wyszukiwania i adresu), pracę z bazami danych (tworzenie tabel, odwołania dynamiczne, definiowanie zakresów dynamicznych), analiza danych (funkcje zliczania i obliczeń warunkowych, funkcje bazodanowe i tablicowe, zaawansowane tabele przestawne), tworzenie automatycznych raportów (tablice dynamiczne i nowości Excela 365), tworzenie interfejsu użytkownika dla raportów (formatowanie warunkowe, sprawdzanie poprawności, formanty formularza), tworzenie kokpitów menadżerskich (uwzględniając prezentację danych na różnych typach wykresów, używanie narzędzi Power Query (import różnego rodzaju formatów danych, przekształcanie danych, dodawanie własnych pól, łączenie danych), Power Pivot (tworzenie modelu danych, a także konstruowanie tabel przestawnych opartych na modelu danych) i Power Map (wykorzystanie geolokalizacji do wizualizacji danych na mapach, zapisywanie utworzonych map w sposób tradycyjny i w formie wizualizacji 3D). Dzięki kursowi słuchacz zna najnowsze trendy dotyczące pracy na danych, tworzenia raportów i wizualizacji uzyskanych wyników oraz potrafi tworzyć profesjonalne aplikacje biznesowe w programie MS Excel. Zdobyta na kursie wiedza pozwala na m.in. tworzenie zaawansowanych raportów i interpretowanie uzyskanych w nich wyników.
Kryteria oceniania
Na końcową ocenę składają się:
• 2 zbiorcze prace domowe (każda po 50 pkt)
• dodatkowa aktywność na forach dyskusyjnych
Punktacja:
Punkty Ocena
[0-50) 2
[50-60) 3
[60-70) 3,5
[70-80) 4
[80-90) 4,5
[90-100) 5
od 100 5!
Literatura
materiały własne
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: