Dashboardy i narzędzia Power Excel 2400-ZEWW837
W ostatnich latach z powodu ciągłego wzrostu wolumenu przetwarzanych i analizowanych danych analityka biznesowa staje się coraz bardziej istotna. Niezwykle cenna jest umiejętność szybkiego wykonywania analiz i czytelnego prezentowania ich wyników (np. w formie dashboard’ów) niezależnie od zajmowanego stanowiska w firmie. Program Microsoft Excel daje duże możliwości w obszarze silnie rozwijającego się Business Intelligence w postaci odpowiednich narzędzi i dodatków, tj.:
• Power Query – pozwala na sprawny import, przekształcanie i łączenie danych;
• Power Pivot – umożliwia kompleksowe tworzenie modelu danych, na podstawie którego generowane są raporty i zestawienia;
• Power Map – służy do wizualizacji danych na mapach.
Narzędzia te dają dużo korzyści związanych przede wszystkim z szybkością, wydajnością i interaktywnością, w porównaniu do standardowych funkcjonalności arkusza kalkulacyjnego, a znajomość narzędzi BI programu Microsoft Excel staje się nieodzownym elementem wśród umiejętności pracowników zajmujących się danymi.
Dla kogo: Kurs jest dedykowany dla osób, które znają Excela, pracują na dużych zbiorach danych lub często wykonują wizualizacje danych tworząc tzw. kokpity menadżerskie (dashboard’y), a także chcą nauczyć się szybkiego i efektywnego importowania, przetwarzania i prezentacji danych oraz tworzenia różnego rodzaju raportów.
Tematyka kursu obejmuje m.in. omówienie tworzenia kokpitów menadżerskich (uwzględniając prezentację danych na różnych typach wykresów i zakresy dynamiczne danych), naukę wykorzystania narzędzi Power Query (import różnego rodzaju formatów danych, przekształcanie danych, dodawanie własnych pól, łączenie danych), Power Pivot (tworzenie modelu danych, a także konstruowanie tabel przestawnych opartych na modelu danych), Power Map (wykorzystanie geolokalizacji do wizualizacji danych na mapach, zapisywanie utworzonych map w sposób tradycyjny i w formie wizualizacji 3D).
Uwagi:
1. Zajęcia odbywają się w formie elearningu (pełne materiały do zajęć wraz z rozwiązaniami oraz przygotowane wcześniej filmy instruktarzowe wyjaśniające omawiane zagadnienia – brak zajęć na żywo) na platformie: https://elearning.wne.uw.edu.pl.
2. Kurs jest częścią ścieżki edukacyjnej pt. „Dashboardy analityczne z wykorzystaniem narzędzi Business Intelligence”, po ukończeniu której uczestnicy otrzymują certyfikat. Szczegóły na stronie WNE UW (Student > Ścieżki edukacyjne).
3. Istnieje możliwość realizacji kursów „Efektywna analiza danych w programie MS Excel” i „Dashboardy i narzędzia Power Excel” w jednym semestrze, w jednym semestrze. Oba kursy składają się z 6 bloków po 5 godzin dydaktycznych każdy i będą realizowane jeden po drugim. Kurs „Efektywna analiza …” do połowy listopada, a kurs „Dashboardy …” od połowy listopada.
4. Obowiązującą na kursie wersją oprogramowania jest Microsoft Office 2021 lub nowszy (wersja językowa: polski, system operacyjny: Windows). Korzystanie z wcześniejszej wersji jest możliwe, ale będzie się wiązało z pewnymi utrudnieniami. Wersja językowa Angielska nie stanowi problemu, ale inny system operacyjny (np. Mac) może wiązać się z pewnymi utrudnieniami (inna konstrukcja Wstążki, inne działanie niektórych narzędzi Excela, inne skróty klawiaturowe). Uniwersytet Warszawski nie udostępnia uczestnikom potrzebnego sprzętu komputerowego ani oprogramowania.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Słuchacz uzyskał umiejętność tworzenia zaawansowanych raportów z użyciem narzędzi Power Excel prezentowanych w formie dashboard’ów. Tematyka kursu obejmowała m.in. tworzenie kokpitów menadżerskich (uwzględniając prezentację danych na różnych typach wykresów, używanie narzędzi Power Query (import różnego rodzaju formatów danych, przekształcanie danych, dodawanie własnych pól, łączenie danych), Power Pivot (tworzenie modelu danych, a także konstruowanie tabel przestawnych opartych na modelu danych) i Power Map (wykorzystanie geolokalizacji do wizualizacji danych na mapach, zapisywanie utworzonych map w sposób tradycyjny i w formie wizualizacji 3D). Dzięki kursowi słuchacz zna najnowsze trendy dotyczące pracy na danych, tworzenia raportów i wizualizacji uzyskanych wyników oraz potrafi tworzyć profesjonalne aplikacje biznesowe w programie MS Excel.
Kryteria oceniania
Na końcową ocenę składają się:
- końcowy projekt zaliczeniowy: 100 pkt
- dodatkowe punkty za aktywność (m.in.) wypowiedzi na forach, oraz dodatkowe zadania nieobowiązkowe.
Oceny:
Punkty Ocena
[0-50) 2
[50-60) 3
[60-70) 3,5
[70-80) 4
[80-90) 4,5
[90-100) 5
od 100 5!
Literatura
materiały własne
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: