MS Access dla użytkowników Excela 2400-ZEWW810
Dla kogo: W świecie, w którym ogromną rolę odgrywają informacje gromadzone w bazach danych, potrzebni są ludzie potrafiący je kontrolować. Środowiskiem, służącym do organizacji i analizy danych jest program Microsoft Access. Jeśli chcesz rozwijać swoje kompetencje w zakresie analizy danych, projektować i przeprowadzać procesy analityczne, które wymagają przejrzystego schematu postępowania, warto zainwestować czas i siłę w biegłe opanowanie programu Microsoft Access oraz języka zapytań SQL. Access dla użytkowników Excela Ci w tym pomoże. Podczas tego kursu zgłębisz wiedzę na temat relacyjnych baz danych. Będziesz tworzyć zapytań (kwerend) w języku SQL oraz nauczysz się przedstawiania wyników analiz w atrakcyjnie sformatowanych raportach. Jeśli Excel nie zaspokaja wszystkich Twoich potrzeb w zakresie analizy danych – Access będzie doskonałym uzupełnieniem Twoich umiejętności analitycznych.
Kurs Access dla użytkowników Excela, jest przeznaczony szczególnie dla osób, które pracują na co dzień właśnie w Excelu. Główny nacisk położony zostanie na pokazanie do czego warto używać Accessa oraz w jaki sposób połączyć potencjał obu programów. Słuchacze, którzy posiadają pewne doświadczenie w zakresie baz danych, zapisując się na kurs, uporządkują swoją wiedzę i nabędą bardziej zaawansowane umiejętności. Natomiast Ci, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z Accessem, dowiedzą się, w jaki sposób poruszać się w tym programie, tworzyć relacyjne bazy danych i przeprowadzać analizy z użyciem raportów.
Opis Kursu: Na kursie Access dla użytkowników Excela, uzyskasz umiejętność samodzielnego posługiwania się programem MS Access. Nauczysz się wykorzystywania jego wszechstronnych możliwości. Tematyka kursu obejmuje m.in. następujące zagadnienia: tworzenie tabel, transformowanie danych, pracę na relacyjnych bazach danych, stosowanie kwerend (agregujących, funkcjonalnych oraz krzyżowych), używanie pól obliczeniowych, przeprowadzanie analiz warunkowych, język SQL. Będziesz więc potrafić zarządzać dużymi bazami danych, analizować dane za pomocą tworzenia zapytań (kwerend) w języku SQL oraz przedstawiać wyniki swoich analiz w atrakcyjnie sformatowanych raportach.
Tematyka kursu:
1. Wprowadzenie do Accessa
2. Kwerendy podstawowe
3. Kwerendy zaawansowane
4. Podstawy języka zapytań SQL
5. Formularze
6. Biznesowy case study
Uwagi:
1. Zajęcia odbywają się w formie elearningu (pełne materiały do zajęć wraz z rozwiązaniami oraz przygotowane wcześniej filmy instruktarzowe wyjaśniające omawiane zagadnienia – brak zajęć na żywo) na platformie: https://elearning.wne.uw.edu.pl.
2. Kurs składa się z 6 bloków po 5 godzin dydaktycznych każdy i będzie realizowany od początku semestru do końca marca.
3. Obowiązującą na kursie wersją oprogramowania jest Microsoft Office 2019 lub nowszy (wersja językowa: polski, system operacyjny: Windows). Korzystanie z wcześniejszej wersji jest możliwe, ale będzie się wiązało z pewnymi utrudnieniami. Wersja językowa Angielska nie stanowi większego problemu, ale realizacja kursu na innym systemie operacyjnym (np. Mac) jest niemożliwa, ze względu na ograniczenia pakietu Office (brak niezbędnych elementów oprogramowania). Uniwersytet Warszawski nie udostępnia uczestnikom potrzebnego sprzętu komputerowego ani oprogramowania.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Słuchacz uzyskał umiejętność samodzielnego posługiwania się programem MS Access i wykorzystania jego wszechstronnych możliwości. Tematyka kursu obejmowała m.in. następujące zagadnienia: tworzenie tabel, transformowanie danych, pracę na relacyjnych bazach danych, stosowanie kwerend (agregujących, funkcjonalnych oraz krzyżowych), używanie pól obliczeniowych, przeprowadzanie analiz warunkowych, język SQL, tworzenie raportów oraz efektywne metody pracy na bazach danych. Słuchacz potrafił zarządzać dużymi bazami danych, analizować dane za pomocą tworzenia zapytań (kwerend) w języku SQL oraz przedstawiać wyniki swoich analiz w atrakcyjnie sformatowanych raportach.
Kryteria oceniania
Na ocenę końcową składają się:
- końcowy projekt zaliczeniowy: 70 pkt
- dodatkowe punkty za aktywność (m.in.) wypowiedzi na forach, oraz dodatkowe zadania nieobowiązkowe.
Punkty Ocena
[0-35) 2
[35-42) 3
[42-49) 3+
[49-56) 4
[56-63) 4+
[63-70) 5
od 70 5!
Literatura
materiały własne
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: