Patologie w gospodarce 2400-ZEWW522
Szczegółowy program zajęć:
Część I
W pierwszej części zajęć obejmujacej cztery spotkania przedstawione zostaną słuchaczom – w formie wykładów – podstawowe informacje na temat patologii życia publicznego i gospodarczego, koncepcji życia publicznego oraz teorii ekonomicznych uzytecznych w interpretacji zjawisk patologicznych w gospodarce i sferze publicznej.
Zajęcia 1: Publiczne i prywatne – koncepcje życia publicznego; zależność polityki i gospodarki w dzisiejszym świecie; nowoczesne systemy polityczne a patologie życia gospodarczego.
Zajęcia 2: Patologie życia publicznego i gospodarczego: najważniejsze formy zachowań patologicznych w gospodarce: różnych rodzajów korupcji, „złego lobbingu”, defraudacji, kupczenia wpływami oraz innych przestępstw białych kołnierzyków.
Zajęcia 3: Patologie a teoria ekonomii: Patologie życia publicznego i gospodarczego w kontekście teorii wyboru publicznego i nowej ekonomii instytucjonalnej.
Zajecia 4: Polskie doświadczenia: omówienie patologii zycia gospodarczego i publicznego we współczesnej Polsce; źródła nieporządanych zjawisk w Polsce – dziedzictwo zaborów i realnego socjalizmu.
Część II
W drugiej części, obejmującej pozostałe zajęcia, słuchacze w małych grupach będą przygotowywali wystąpienia, w których będą analizować wybrany przypadek zachowań patologicznych. Prezentacja będzie punktem wyjścia do dyskusji pomiędzy uczestnikami konwersatorium. Przykładowe tematy prezentacji:
- „Afera Enronu – koszty kreatywnej ksiegowości”
- „Afera Parmalatu, czyli Enron po europejsku”
- „NINJA – zysk bez ryzyka?”
- „Polityka kadrowa w spółkach skarbu państwa”
- „FOZZ i nie tylko, czyli gdzie zdobyć pierwszy milion w Polsce”
- „Prywatyzacja nomenklaturowa”
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI
Po ukończeniu kursu student posiada umiejętności obserwacji zjawisk gospodarczych z uwzględnieniem patologii życia gospodarczego. Analizuje niedoskonałości rynku i uwarunkowania instytucjonalne prowadzące do patologii życia publicznego. Jest w stanie rozpoznać przyczyny pojawiania się patologii i wyjaśnić, w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko ich pojawiania się. Posiada umiejętność rozważania analizowanych zjawisk i procesów gospodarczych w szerszym kontekście społecznym, politycznym i kulturowym.
Kryteria oceniania
1. Przygotowanie prezentacji, sporządzonej indywidualnie lub w małej grupie. Prezentacja powinna trwać około 40-45 minut.
2. Uczestnictwo w dyskusji nad referatami prezentowanymi na zajęciach.
3. W trakcie zajęć możliwe są dwie nieobecności.
Literatura
Literatura obowiązkowa:
O. Górniok, Przestępczość gospodarcza i jej zwalczanie. Warszawa 1994.
B.G. Peters, Administracja publiczna w systemie politycznym, Warszawa 1999.
H. Izdebski, M. Kulesza, Administracja publiczna. Zagadnienia ogólne, Warszawa 1998
J. P. Gunning, Zrozumieć demokrację. Wprowadzenie do teorii wyboru publicznego, Warszawa 2001.
E. Wnuk-Lipiński, Socjologia życia publicznego, Warszawa 2005.
Ponadto referenci otrzymają sugestie bibliograficzne do przygotowania referatu
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: