Przetwarzanie i wizualizacja danych ( analizy w chmurze)-( ścieżka SAS) 2400-ZEWW182
Zajęcia skierowane są do osób posiadających podstawową wiedzę na temat narzędzi informatycznych oraz mających zaliczony kurs "Podstaw informatyki".
1. Przetwarzanie danych w języku 4GL – składnia języka 4GL, biblioteki w systemie SAS, pętla główna, wektor PDV.
2. Przetwarzanie danych – c.d. – czytanie danych zapisanych w innych formatach (Excel, Access, XML, Oracle, i in.).
3. Tworzenie własnych kodów programów – data i proc stepów, zapisywanie danych do zbiorów w innych formatach, technologia ODS.
4. Techniki agregacji danych, przetwarzanie w grupach, konwersja danych, transpozycja zbiorów.
5. Techniki łączenia zbiorów, wykorzystanie i tworzenie formatów, informatów, sortowanie zbiorów i indeksy.
6. Przetwarzanie danych w języku SQL - podstawowe zapytania, agregowanie danych, pozycje wyliczane, zagnieżdżanie zapytań.
7. Przetwarzanie danych w języku SQL - łączenie zbiorów, tworzenie i modyfikowanie zbiorów (tabel) i perspektyw (widoków), wykorzystanie zapytań SQL w systemie SAS Viya.
8. Procedury i instrukcje przetwarzania danych: merge, set, import, export, content, format, print, plot, sort, infile, input, put, datalines.
9. Zaawansowane procedury i instrukcje przetwarzania danych.
10. Procedury służące do agregacji danych: freq, means, univariate i in.
11. Graficzna wizualizacja danych w SAS Viya oraz w SAS Enterprise Guide oraz w SAS Add-In.
12. Publikowanie i prezentacja wyników analiz w przedsiębiorstwie, wykorzystanie struktur wielowymiarowych, tworzenie raportów, wykorzystanie poczty elektronicznej w języku 4GL, programy przechowywane na serwerze i współpraca z aplikacjami biurowymi (Word, Excel).
13. Zaawansowane techniki czytania i łączenia zbiorów – odwołania do wybranych obserwacji, konkatenacja zbiorów.
14. Proces tworzenia programów rozszerzających możliwości systemu.
15. Sprawdzian w formie testu.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia (max 4000 znaków)
WIEDZA
Student ma wiedzę z zakresu przetwarzania i wizualizacji danych, zna metody przetwarzania baz danych, techniki łączenia zbiorów, agregacji i transpozycji danych. Student zna procedury i instrukcje przetwarzania i agregacji danych. Student zna techniki wielowymiarowej analizy danych.
Student zna i rozumie podstawowe konstrukcje programistyczne używane w języku 4GL, w tym zmienne, funkcje, pętle i makra. Zna postawy języka SQL.
UMIEJĘTNOŚCI
Student ma umiejętność tworzenia, modyfikowania oraz łączenia zbiorów danych z wykorzystaniem języków 4GL oraz SQL. Student potrafi pisać programy tworzące zapytania do baz danych w językach 4GL i SQL. Student potrafi analizować poprawność wykonania kodu.
Student potrafi tworzyć programy przetwarzające dane w językach 4GL i SQL. Potrafi również testować ich poprawność, analizować błędy i dokonywać ich modyfikacji. Student potrafi odczytać kod napisany w językach 4GL i SQL i wytłumaczyć jego działanie. Student potrafi opracować algorytm przetwarzający dane.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Student rozumie rolę i znaczenie procesu przetwarzania danych. Student potrafi zidentyfikować korzyści ekonomiczne płynące z przetwarzania i wizualizacji danych. Student rozumie znaczenie języków 4GL i SQL, które usprawniają proces przetwarzania danych, ułatwiając ich analizę. Student ma świadomość konieczności uzupełniania swojej wiedzy. Ma świadomość roli, jaką odgrywają systemy komputerowe wspierające procesy zarządzania danymi.
Kryteria oceniania
Zaliczenie przedmiotu odbywa się na podstawie ok. 7 krótkich testów i aktywności zaliczanych podczas zajęć w trybie online lub równoważnie – na podstawie testu końcowego zaliczanego w pracowni IT podczas ostatnich zajęć.
Ocena uzyskana na podstawie testów i aktywności zaliczanych na bieżąco w trybie online może zostać poprawiona. Student ma prawo przystąpić do testu końcowego lub w porozumieniu z prowadzącym przygotować dodatkowy projekt na temat przetwarzania danych w SAS 4GL, SQL. Zajęcia przeznaczone są dla osób chcących zapoznać się z metodami przekształcania, eksploracji i wizualizacji danych w SQL i 4GL.Dodatkowym celem zajęć jest prezentacja specjalistycznych narzędzi przetwarzania danych: SAS BASE, SAS Viya, SAS Enterprise Guide, SAS Add-In oraz pokazanie możliwości systemu SAS w zakresie współpracy z narzędziami analitycznymi z użyciem technologii DDE
Literatura
1. Painless Windows: A Handbook for SAS Users, Third Edition, Jodie Gilmore
2. The Little SAS Book: A Primer, Third Edition, Lora D. Delwiche, Susan J. Slaughter
3. SAS Programming by Example, Ron Cody, Ray Pass
4. SAS Functions by Example, Ron Cody
5. SAS Certification Prep Guide: Base Programming SAS
6. https://support.sas.com/en/knowledge-base.html
7. SAS OnLineDoc
Materiały pomocnicze do zajęć publikowane na platformie e-learningowej https://elearning.wne.uw.edu.pl/
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: