Analizy przestrzenne w badaniach ekonomicznych 2400-PP3SL288B
Celem zajęć jest przygotowanie studentów do napisania pracy licencjackiej, spełniającej wszystkie formalne wymogi stawiane przed takimi pracami. Spodziewanym efektem jest praca licencjacka.
Tematyka zajęć obejmować będzie zastosowanie narzędzi statystycznych i ekonometrycznych, w tym również modeli ekonometrii przestrzennej oraz algorytmów uczenia maszynowego, w modelowaniu zjawisk społeczno-ekonomicznych o charakterze przestrzennym. Analizie poddawane będą zarówno aspekty teoretyczne modeli, jak i praktyczne problemy pojawiające się podczas estymacji i interpretacji.
Pierwsze zajęcia z przedmiotu poświęcone będą na omówienie wymogów stawianych przed pracami licencjackimi oraz zakresu tematyki seminarium. Kolejne zajęcia polegać będą na prezentowaniu przez uczestników seminarium konspektów, przeglądów literatury, postępów prac i wyników.
Zajęcia przeznaczone są dla studentów studiów licencjackich.
W szczególności, tematyka prac licencjackich obejmować może:
- modelowanie procesów konwergencji regionalnej i lokalnej
- modelowanie nierówności regionalnych i lokalnych
- modelowanie migracji na poziomie regionalnym i lokalnym
- wykorzystanie danych satelitarnych (natężenie świateł nocnych oraz dzienne zdjęcia wysokiej rozdzielczości) do modelowania zjawisk społeczno-ekonomicznych na poziomie regionalnym i lokalnym.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu seminarium, student:
- ma pogłębioną wiedzę z zakresu literatury teoretycznej, jak również ekonomicznego modelowania (metody, techniki) wybranej przez siebie dziedziny
- zna w sposób pogłębiony narzędzia opisu procesów społeczno-ekonomicznych
- umie interpretować i wyjaśniać zaobserwowane w gospodarce mechanizmy wzajemnego oddziaływania zjawisk społecznych i ekonomicznych
- umie wykorzystać wiedzę teoretyczną do opisu i analizowania przyczyn, przebiegu czy konsekwencji procesów społeczno-ekonomicznych, formułować hipotezy badawcze i dobrać odpowiednią do ich weryfikacji metodę analizy oraz dane
- potrafi analizować przyczyny i przebieg procesów i zjawisk społeczno-ekonomicznych
- potrafi prognozować i modelować procesy społeczno-ekonomiczne z wykorzystaniem zaawansowanych metod ilościowych i ekonometrycznych, w tym uwzględniających aspekty przestrzenne
- posiada umiejętność przygotowania pisemnej pracy (licencjackiej) w języku polskim lub angielskim
- posiada umiejętność przygotowania wystąpień ustnych w języku polskim z zakresu wybranej dziedziny
- potrafi samodzielnie i krytycznie uzupełniać wiedzę z wybranej dziedziny w procesie tworzenia pracy licencjackiej
KW01, KW02, KW03, KU01, KU02, KU03, KK01, KK02, KK03
Kryteria oceniania
Do zaliczenia pierwszego semestru: ocena ciągła (bieżące przygotowanie konspektów i wystąpień).
Do zaliczenia końcowego: złożenie pracy licencjackiej.
Literatura
Literatura wymagana i zalecana zależeć będzie od konkretnego tematu pracy licencjackiej i zostanie doprecyzowana w trakcie zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: