Praktyki 2400-PP2PR1
Zasady ogólne
• Charakter odbywanej praktyki i realizowane w jej trakcie obowiązki powinny być zgodne z profilem kierunku studiów.
• Czas trwania praktyki: nie mniej niż 120 godzin (3 tygodnie); liczba punktów ECTS – 3 ECTS.
• Miejsce odbywania praktyki:
o Praktyka może odbywać się w kraju, za granicą, w jednostkach gospodarczych, w administracji publicznej, w instytucjach naukowych, w instytucjach Unii Europejskiej, w organizacjach pozarządowych, w postaci własnej działalności gospodarczej. Praktyka może się odbywać w ramach programów Unii Europejskiej lub wymiany zagranicznej studentów.
o Praktyka może odbywać się w firmach/instytucjach wybranych samodzielnie przez studenta. Student może też skorzystać z oferty praktyk udostępnianych przez WNE UW lub Biuro Karier Uniwersytetu Warszawskiego. Informacje i linki podawane są na podstronie praktyk WNE UW: https://www.wne.uw.edu.pl/pl/dla-studentow/praktyki-studenckie/
• Formy praktyki:
o Praktyka zorganizowana – student korzysta z oferty praktyk dostępnej w Biurze Karier Uniwersytetu Warszawskiego.
o Praktyka indywidualna – student inicjuje podpisanie porozumienia z wybraną przez siebie firmą/instytucją, a Wydział sprawuje nadzór merytoryczny i organizacyjny nad przebiegiem praktyki.
o Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w firmie/instytucji, na stanowisku zgodnym z profilem kierunku studiów.
o Własna działalność gospodarcza, której charakter odpowiada celom i efektom uczenia się, zdefiniowanym dla praktyk zawodowych.
o Zorganizowana przez uczelnię działalność, pozwalająca osiągnąć cele praktyki zgodnie z profilem kierunku studiów, m.in. udział w realizacji: projektów organizacji studenckich, prac i projektów naukowo-badawczych/wdrożeniowych, projektów dydaktyczno-symulacyjnych dotyczących działalności gospodarczej; udział w komisji stypendialnej.
o Wolontariat, który odpowiada celom i efektom uczenia się zdefiniowanym dla praktyk zawodowych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
Student wie, jakie zastosowania w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych ma wiedza teoretyczna i analityczna uzyskana na zajęciach uniwersyteckich i potrafi ją wykorzystać.
Student poznaje funkcjonowanie środowiska zawodowego dedykowanego absolwentom kierunków ekonomicznych i finansowych.
Student poznaje funkcjonowanie organizacji, zasady organizacji pracy, podziału kompetencji, kulturę pracy, procedury, proces planowania pracy, formy kontroli.
Student poznaje metody i zasady zarządzania finansami przedsiębiorstwa, instrumenty finansowe, sposoby analizy i interpretacji wyników finansowych przedsiębiorstw, metody analizy otoczenia przedsiębiorstwa.
Umiejętności:
Poszerzenie i doskonalenie umiejętności organizacji pracy własnej i zespołowej, efektywnego zarządzania czasem, odpowiedzialności za powierzone zadania.
Poszerzenie umiejętności w zakresie procesów podejmowania decyzji, przepływu informacji, metod skutecznego komunikowania się w organizacji.
Poszerzenie umiejętności tworzenia raportów i komunikatywnego prezentowania wyników samodzielnych analiz.
Wykorzystania narzędzi ilościowych i jakościowych do analizy procesów społeczno-ekonomicznych, badania funkcjonowania gospodarki, rynków, instytucji rynkowych, analizy problemów ekonomicznych, finansowych i zarządczych przedsiębiorstwa.
Wykorzystania metod pozyskiwania, integrowania, przetwarzania i analizowania danych ilościowych oraz jakościowych.
Doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem obcym w sytuacjach zawodowych.
Poszerzenie innych umiejętności i zdobycie kompetencji adekwatnych do kierunku studiów, w szczególności:
o z zakresu sprawozdawczości przedsiębiorstw wspartej znajomością polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości,
o zastosowania instrumentów finansowych, wyceny przedsiębiorstwa oraz oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej podmiotów życia gospodarczego.
o stosowania zasad rachunkowości i standardów rachunkowości.
o stosowania narzędzi informatycznych, w tym wybranych języków programowania.
o umiejętności prognozowania szeregów czasowych, stosowania metod ilościowych w działach analitycznych i badawczych instytucji i podmiotów gospodarczych oraz instytucji rynku finansowego.
Kompetencje społeczne
Student poznaje zasady współpracy i współdziałania w organizacji.
Student umie identyfikować problemy zawodowe w miejscu pracy, oceniać swoje kompetencje, poznaje metody rozwiązywania problemów.
Student zdobywa umiejętności skutecznego komunikowania się w organizacji.
Student zdobywa umiejętności planowania, dobrej organizacji pracy własnej oraz zespołowej, zdolności do samokształcenia się i podnoszenia zdobytych kwalifikacji oraz przestrzegania zawodowych standardów etycznych.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia praktyki jest spełnienie wymogów formalnych i merytorycznych określonych w Uchwale Rady Dydaktycznej WNE UW z dnia 8 grudnia 2020 r. https://www.wne.uw.edu.pl/files/3916/0804/6969/2020-12-08_uchw_22_w_sprawie_zasad_odbywania_i_zaliczania_praktyk_zawodowych_z_zalacznikami_i_podpisem.pdf
W szczególności ocenie podlegają: poprawne wykonanie czynności przed rozpoczęciem praktyki, w jej trakcie i po zakończeniu; wykonanie zakładanego programu praktyki, właściwego wymiaru godzinowego oraz realizacja efektów kształcenia. Podczas procedury zaliczania praktyki sprawdzane są i oceniane: kompletność i poprawność przedkładanej przez studenta dokumentacji, charakter prac wykonywanych podczas praktyki/zatrudnienia i ich zgodność z kierunkiem studiów, zdobyte podczas praktyki umiejętności i kompetencje
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: