Rachunkowość i controlling w praktyce biznesowej i finansach przedsiębiorstw 2400-PLSM129C
Pełny opis przedmiotu
(max 65 tyś. znaków)
Celem seminarium jest przygotowanie studentów do napisania pracy magisterskiej z tematyki rachunkowości i finansów przedsiębiorstw (w tym także organizacji użyteczności publicznej, non-profit) z uwzględnieniem problemów zarządczych i opodatkowania. Temat pracy zostanie ustalony indywidualnie z każdym studentem.
Sudenci powinni zapoznać się z literaturą (przeprowadzić jej pogłębioną analizę), zaplanować i przeprowadzić własne badanie (ilościowe i/lub jakościowe (połączone z analizą statystyczną)) i przygotować pracę magisterską. W ciągu trzech semestrów Studenci powinni przygotować pracę magisterską obejmującą 3 rozdziały (np. teoretyczny, ekspercki (lub przegląd i analiza literatury zawierającej dotychczasowe badania empiryczne opublikowane w czasopismach naukowych z IF lub indeksowanych w bazie Scopus) i rozdział empiryczny).
Studenci zobowiązani są przedstawić strukturę pracy (tytuł pracy, plan pracy, cel, hipotezy badawcze), bibliografię oraz dokonać prezentacji koncepcji pracy i badania empirycznego na seminarium z wykorzystaniem metodologii pitching research prof. Roberta Faff z Queensland University Business School z Brisbane. Praca powinna przedstawiać wybrany problem badawczy w sposób wykorzystujący najnowszą literaturę, dotychczasowe badania i/lub nowoczesne metody badawcze, a także warsztat badawczy odpowiadający aktualnym standardom naukowym.
Praca powinna przedstawiać wybrany problem badawczy w sposób wykorzystujący najnowszą literaturę, dotychczasowe badania i/lub nowoczesne metody badawcze, a także odpowiadający aktualnym standardom naukowym warsztat badawczy.
Główne bloki tematyczne:
I. Prezentacja ogólnych zasad realizacji seminarium magisterskiego.
II. Przedstawienie zasad pisania prac magisterskich.
III. Przedstawienie metodologii pitching research prof. Roberta Faff z Queensland University Business School z Brisbane
IV. Ćwiczenia: Fantasy pitching research
V. Ćwiczenia: Reengineering pitching research na podstawie key paper(s) wybranego(ych) pod kątem indywidualnych tematów prac magisterskich
VI. Przedstawienie, w zależności od zainteresowań słuchaczy, wybranych tematów dotyczących zagadnień rachunkowości, w tym rachunkowości finansowej i podatkowej oraz rachunkowości zarządczej/controllingu.
Problematyka prac magisterskich w obszarze rachunkowości finansowej, w tym podatkowej, może obejmować następujące aspekty:
• Ujawnienia informacji w sprawozdaniach finansowych;
• Unikanie opodatkowania; optymalizacja opodatkowania, przeciwdziałanie uchylaniu się od opodatkowania i unikania opodatkowania;
• Różnice między wynikiem finansowym a dochodem podatkowym;
• Elastyczność finansowa, zarządzanie płynnością w przedsiębiorstwie, grupie kapitałowej, niewykorzystane zdolności zadłużeniowe, struktura kapitałowa, determinanty wyboru źródeł finansowania;
• Modele predykcji bankructwa;
• Kształtowanie wyniku finansowego (earnings management), wygładzanie zysku (income smoothing);
• Wycena przedsiębiorstw, wartość przedsiębiorstwa, wartość dla akcjonariuszy; wartość przedsiębiorstwa a koszt kapitału;
• Asymetria informacji i jej pomiar.
Problematyka prac magisterskich w obszarze rachunkowości zarządczej / controllingu może obejmować następujące aspekty:
• controlling/rachunkowość zarządcza jako system wspierający proces zarządzania organizacji (również non-profit);
• controlling/rachunkowość zarządcza ukierunkowana na wspieranie różnych podsystemów i działalności czy procesów, np. logistyki, marketingu itp.;
• analiza i istota zastosowania określonych metod i instrumentów controllingu/rachunkowości zarządczej o charakterze operacyjnym i strategicznym w działalności biznesowej oraz o specyficznych jej formach lub innych obszarach odniesienia (np. systemy rachunku kosztów i wyników, w tym rachunek kosztów i wyników ukierunkowany na działalność logistyczną czy transportową; zastosowanie technik kalkulacji dla potrzeb decyzyjnych, w tym również w logistyce, marketingu itp.; pomiar dokonań ukierunkowany na sektor usług; raportowanie; analiza koszt-wolumen-zysk);
• specjalista ds. rachunkowości zarządczej/ controller i jego rola w organizacji biorąc pod uwagę współczesne uwarunkowania rynkowe oraz różnorodne aspekty (organizacyjne i behawioralne) związane z zarządzaniem organizacją i w jej ramach - kontrolą działalności poprzez zastosowanie instrumentarium controllingu/rachunkowości zarządczej.
IV. Przedstawienie przez studentów planów prac magisterskich w ustalonym temacie oraz planowanej metodologii badania (z wykorzystaniem metodologii pitching research prof. Roberta Faff).
V. Przedstawienie przez studentów rozdziałów prac jako dowód postępów pracy.
VI. Indywidualne konsultacje
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
- przygotowanie pracy magisterskiej;
- poznanie literatury i badań dotyczącej wybranego tematu;
- przygotowanie do samodzielnej pracy badawczej.
Kryteria oceniania
Metody i kryteria oceniania Zaliczenie: przygotowanie referatu (rozdziału) (po jednym w każdym semestrze) ukazującego postępy w opracowywaniu tematu pracy i finalnie napisanie pracy magisterskiej.
Warunkiem zaliczenia pierwszego semestru jest przedstawienie zarysu (tematu i planu) pracy magisterskiej, bibliografii oraz przeglądu literatury (oraz reengineering pitching research na podstawie key paper(s) wybranego(ych) pod kątem indywidualnych tematów prac magisterskich). Wymagane jest zaprezentowanie koncepcji pracy na seminarium w trakcie pierwszego semestru. Warunkiem zaliczenia drugiego semestru jest skończenie przeglądu literatury, zebranie danych i przygotowanie do przeprowadzenia badania (z wykorzystaniem metodologii pitching research prof. Roberta Faff z Queensland University Business School z Brisbane, Australia).
Po trzech semestrach praca magisterska powinna być gotowa do obrony wraz z badawczym rozdziałem empirycznym.
Literatura
https://business.uq.edu.au/profile/563/robert-faff
https://www.researchgate.net/profile/Anna_Bialek-Jaworska
https://scholar.google.pl/citations?user=PjX_3Q8AAAAJ&hl=pl&oi=ao
https://www.researchgate.net/profile/Justyna_Dobroszek
https://scholar.google.pl/citations?user=tvb3nAYAAAAJ&hl=pl
Literatura zostanie dobrana do indywidualnych zainteresowań badawczych studentów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: