Stosowana ekonomia międzynarodowa: handel, bezposrednie inwestycje zagraniczne przedsiębiorstwa 2400-PLSM098A
Seminarium poświęcone jest zastosowaniu wiedzy i umiejętności zdobytych podczas studiów ekonomicznych do analizy faktycznych problemów gospodarczych w gospodarce światowej. Prace powstające w ramach seminarium powinnych, co do zasady, łączyć podejście mikroekonomiczne z makroekonomicznym, na przykład poprzez zastosowanie modeli makro i mikroekonometrycznych, policzalnych modeli równwagi ogólnej, modeli handlu międzynarodowego do analizy problemów polityki gospodarczej i innych problemów gospodarki światowej.
Prace przygotowywane w ramach seminarium mogą zawierać analizy empiryczne danych mikroekonomiczny (np. poprzez dostęp do bazy Amadeus/Orbis z danymi o przedsiębiorstwach z całej UE), danych dot. handlu międzynarodowego czy też symulacje przy użyciu modeli równowagi ogólnej.
Przykładowe tematy prac:
1. Skutki utworzenia strefy wolnego handlu między UE i NAFTA
2. Bariery w handlu międzynarodowym
3. Pozycja kraju w global value chains
4. Estymacja barier pozataryfowych w handlu dobrami
5. Pakiet energetyczno-klimatyczny – wygrani i przegrani
6. Ekspansja fiskalna a głębokość recezji
7. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne a produktywność przedsiębiorstw.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. Studenci rozumieją, że ekonomię można aplikować do faktycznych zjawisk ekonomicznych i społecznych oraz że takiej analizy dokonuje się przy użyciu modeli ekonomicznych
2. Studenci umieją intepretować rzeczywiste zjawiska w oparciu o proste modele ekonomiczne i są w stanie łączyć podejście makro i mikro.
3. Studenci mogą podejmować zatrudnienie w przedsiębiorstwach lub instytucjach publicznych, które zajmują się projektowaniem i oceną polityki gospodarczej.
4. Studenci są w stanie formułować i prezentować swoje przemyślenia w oparciu o swoją wiedzę i brać udział w dyskusji nad tymi przemyśleniami.
5. Studenci potrafią realizować postawione przed nimi zadania i planować swój czas pracy.
KW01, KW02, KW03, KU01, KU02, KU03, KK01, KK02, KK03
Kryteria oceniania
Studenci oceniani są w oparciu o postępy nad pracami magisterskimi.
Literatura
Zależna od tematu pracy.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: