Eksperymentowanie z ekonomią 2400-PLSM021A
W analizie zjawisk życia ekonomicznego nie jest problemem pozyskanie informacji, lecz jej interpretacja. Z każdym dniem ilość informacji ekonomicznych docierających do przeciętnego obywatela jest coraz większa. Informacje te są niekiedy sprzeczne i niewiarygodne, przez co powstaje szum informacyjny. Jedną z ważniejszych umiejętności, jaką powinni nabyć studenci uczelni ekonomicznych, jest krytyczna analiza pozyskanych informacji, występujących zwykle w postaci danych statystycznych. Studenci w trakcie pisania pracy nie muszą znać bardzo wyrafinowanych modeli ekonometrycznych lub statystycznych, lecz pożądane jest by byli oni krytyczni w stosunku do przedstawionego zagadnienia. Celem prac studenckich jest wskazanie na źródła nieefektywności. Preferowane tematy to:
1) Mikroekonomia stosowana mechanism design: wpływ struktur rynkowych na wyniki przedsiębiorstw, polityka cenowa, analiza efektywności, asymetryczna informacja, mikroekonomia banków,
2) Wykorzystanie metod eksperymentalnych.
Celem tego seminarium jest również zgromadzenie osób zajmujących się tematami wykraczających daleko poza główny nurt ekonomii oraz umożliwienie im przygotowania prac magisterskich zgodnych z ich zainteresowaniami. Do tych tematów nalezą:
1) Socjologiczne i psychologiczne podejście do analizy zachowań ekonomicznych;
2) Badania z pogranicza antropologii, psychologii, socjologii i ekonomii;
3) Oprogramowanie Open Source.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Przedmiot ten stanowić ma podstawę metodologiczną pisania praca magisterskich. Po jego ukończeniu student:
WIEDZA
• Zna powiązania między ekonomią, uwarunkowaniami instytucjonalnymi i kulturowo-społecznym.
• Zna eksperymentalne podejście do badania zjawisk społeczno – ekonomicznych. Zna jedna z metod analiz zjawisk społecznych wykorzystujących eksperymenty laboratoryjne lub obliczeniowe.
• Posiada wiedzą o oprogramowaniu niezbędnym do stworzenia eksperymentów laboratoryjnych lub obliczeniowych.
UMIEJĘTNOŚCI
• Potrafi samodzielnie i krytycznie analizować podstawowe teksty ekonomiczne.
• Potrafi przeprowadzić cały proces badawczy: potrafi samodzielnie postawić hipotezę badawczą, teorię ekonomiczną, adekwatne do celu postawionego w pracy badawczej, potrafi zweryfikować hipotezę badawczą, potrafi wyszukać dane, zastosować opis modelowanie statystyczne lub ekonometryczne, potrafi przedstawić w formie pisemnej i przekazać ustnie cały proces badawczy jako prace magisterską.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
• Jest krytyczny w stosunku do prezentowych problemów ekonomicznych oraz dąży do racjonalnego wyjaśnienia otaczających go zjawisk ekonomicznych i społecznych, uczy się myśleć, wypowiadać oraz pisać w sposób logiczny i spójny ,
• Dzięki pracy indywidualnej z promotorem potrafi odpowiednio określić priorytety w prowadzaniu badań i pisaniu pracy.
• Przez wzmocnienie motywacji przez promotora student nie traktuje pisania pracy magisterskiej jako wymogu formalnego, ale jako element samorozwoju osobistego i zawodowego
KW01, KW02, KW03, KU01, KU02, KU03, KK01, KK02, KK03
Kryteria oceniania
Raz na dwa miesiące każdy seminarzysta zobowiązany jest do przedstawienia postępów w pracach, osobiście podczas trwania dyżuru lub przez kontakt on-line.
Literatura
dobierana indywidualnie
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: