Przedsiębiorczość - warunki tworzenia i prowadzenia działalności gospodarczej. Ochrona własności intelektualnej w przedsiębiorstwie i gospodarce 2400-PL3SL310B
Program zajęć obejmuje dwa semestry. Pierwszy semestr jest przeznaczony na wprowadzenie do metodologii pisania prac dyplomowych, przedstawienie ogólnego zakresu zagadnień dotyczących problematyki przedsiębiorczości (także w kontekście ochrony własności intelektualnej oraz innowacyjności działalności gospodarczej), uzgodnienie z uczestnikami konkretnych tematów, celów i wstępnego planu poszczególnych prac a także potencjalnych pozycji bibliograficznych oraz źródeł danych.
Drugi semestr jest przeznaczony na przygotowywanie poszczególnych części pracy a także na ostateczną korektę tekstu. Równolegle będą omawiane w grupie oraz indywidualnie postępy w pisaniu pracy licencjackiej.
W trakcie seminarium student będzie zobowiązany minimum dwukrotnie (raz na semestr) do przedstawienia aktualnego stanu prac nad licencjatem w gronie współuczestników w celu przedyskutowania wspólnie wniosków i problemów.
Zakres tematów proponowanych prac licencjackich może być związany z następującymi zagadnieniami:
1. Podejmowanie działalności gospodarczej i przeżywalność firm.
2. Wybrane uwarunkowania funkcjonowania przedsiębiorstw.
3. Start-up jako szczególna forma podejmowania działalności gospodarczej.
4. Zagadnienia dot. analizy ekonomiczno-finansowej w przedsiębiorstwie z uwzględnieniem działalności typu start-up oraz praw własności intelektualnej, finansowanie start-upów.
5. Przedsiębiorczość a innowacyjność
6. Ekonomiczne aspekty ochrony własności intelektualnej (w szczególności przemysłowej, ale także praw autorskich) w przedsiębiorstwach
7. Ekonomiczne aspekty ochrony własności intelektualnej (w szczególności przemysłowej, ale także praw autorskich) dla gospodarki
8. Ochrona własności intelektualnej – wybrane aspekty prawne w Polsce i UE (kontekst gospodarczy)
9. Inne (pokrewne) – wg indywidualnych uzgodnień
W wybranych tematach mile widziane (sugerowane) wykorzystanie wybranych metod analizy przestrzennej.
Seminarium na wniosek studentów może być prowadzone w formie hybrydowej (mieszanej): część zajęć zdalnie, część w sali.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
1. Student zna reguły i zasady przygotowywania i pisania pracy dyplomowej, wie jak sformułować cel pracy, pytania i/lub hipotezy badawcze oraz wybrać odpowiednią do nich metodę analizy.
2. Uczestnik wie jak przygotować odpowiedni zasób literatury oraz pozyskać i opracować dane empiryczne (dla metody odpowiedniej dla przygotowanej pracy).
3. Student ma pogłębioną wiedzę z zakresu wybranej przez siebie tematyki pracy dyplomowej.
4. Student wie o konieczności zapewnienia poprawności formalnej pracy w tym zna standardy wymagane od prac naukowych oraz rozumie konieczność respektowania praw autorskich.
UMIEJĘTNOŚCI
1. Student potrafi przygotować pracę dyplomową zgodnie z poznanymi zasadami i regułami.
2. Student potrafi spełnić wymogi formalne i merytoryczne stawiane pracom licencjackim
3. Student ma umiejętność spójnego i logicznego przeprowadzenia wywodu badawczego (na poziomie wymaganym od pracy licencjackiej) zgodnego z postawionymi celami i założeniami.
4. Student nabywa umiejętności zastosowania przyswojonej w trakcie studiów wiedzy do rozwiązania problemów związanych z zagadnieniami omawianymi w przygotowanej pracy.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
1. Student potrafi uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności w szczególności w zakresie wybranej przez siebie tematyki pracy oraz ma świadomość potrzeby krytycznej analizy otaczających go zjawisk ekonomicznych.
2. Student potrafi odpowiednio określić priorytety w przygotowaniu i pisaniu pracy dyplomowej.
3. Student potrafi myśleć i działać w sposób samodzielny a także dąży do swojego rozwoju naukowego i rozumie konieczność dalszego rozwoju zawodowego.
Kryteria oceniania
Końcowym rezultatem uczestnictwa w seminarium jest przygotowanie pracy licencjackiej. Ocenie podlega przedstawienie na spotkaniach postępów w przygotowaniu pracy dyplomowej (w tym w szczególności osiągnięcia zamierzonych celów pracy), przy czym student jest zobowiązany do zaprezentowania ich (w formie referatu / prezentacji / omówienia) na seminarium minimum raz w semestrze. Po I semestrze student powinien mieć ustalony wstępny plan pracy, cel pracy, pytania badawcze i/lub hipotezy badawcze, główne pozycje literatury oraz wstępnie wybrane dane do części empirycznej. W II semestrze powinien sukcesywnie przedstawiać postępy w pisaniu poszczególnych części pracy. Zaliczenie II semestru możliwe po złożeniu pracy do Dziekanatu.
Literatura
Literatura będzie dobrana indywidualne w zależności od tematów prac licencjackich studentów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: