Finanse lokalne - wydatki, podatki, dług 2400-PL3SL293B
Celem zajęć jest napisanie pracy dyplomowej której zakres dotyczyć będzie analizy szeroko rozumianej polityki fiskalnej samorządów terytorialnych. Przedmiotem analiz będą problemy kształtowania wydatków, dochodów i długu samorządów, ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji lokalnych podatków i opłat.
Schematyczny plan pracy na seminarium:
1) Podstawowe informacje nt. polityki fiskalnej samorządów, jej instrumentów (podatków, opłat, wydatków) i efektów. Na tej podstawie studenci wybiorą wstępny obszar tematyczny swojej pracy.
2) Organizacyjne i techniczne aspekty przygotowania pracy licencjackiej i pracy na seminarium.
3) Omówienie sposobów poszukiwania i pozyskania literatury związanej z tematem pracy dyplomowej.
4) Prezentacja internetowych baz danych do analiz ilościowych w pracy.
5) Spotkania grupowe i indywidualne podczas których studenci prezentują postępy pracy.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu zajęć student posiada wiedzę z zakresu tematu swojej pracy, oraz związanych z tym obszarem struktur i instytucji społecznych w tym norm i reguł prawnych. Student ma podstawową wiedzę na temat metod i narzędzi analizy lokalnych podatków, wydatków, zadłużenia.
Student potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać zjawiska, które opisze w pracy, potrafi również prawidłowo analizować ich przyczyny i przebieg. Wykorzystuje wiedzę teoretyczną do tego opisu, a także właściwe metody. Student samodzielnie pracuje nad pracą i problemami teoretycznymi i praktycznymi związanymi z tym zadaniem. Dzięki temu posiada umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy, jej właściwego wykorzystania, a wreszcie przekazania czy to w formie ustnej czy pisemnej.
Student rozumie potrzebę stałego zdobywania i uzupełniania wiedzy , nie tylko z zakresu finansów, prawa i ekonomii, ale również korzystać z spostrzeżeń innych nauk. Student potrafi odpowiednio określać priorytety jakie stawia przed nim praca nad pracą dyplomową.
Kryteria oceniania
Zaliczenie pierwszego semestru seminarium wymaga minimum przygotowania schematycznego przeglądu literatury związanej z pracą dyplomową.
Zaliczenie drugiego semestru wymaga przygotowania pracy zaakceptowanej do obrony.
Literatura
Literatura będzie dobierana indywidualnie, w zależności od wybranego tematu pracy.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: