Ekonomiczne aspekty opodatkowania 2400-PL3SL262B
1. Podstawowe pojęcia związane z opodatkowaniem – rodzaje podatkόw oraz zasady opodatkowania.
2. Metodyka pisania prac licencjackich, wymagania stawiane pracom licencjackim.
3. Zrόżnicowanie systemόw podatkowych w krajach Unii Europejskiej. Studia przypadkόw.
4. Prezentacje studentόw przykładowych tematów i planów prac licencjackich.
5. Rola organόw i prawodawstawa Unii Europejskiej w kształtowaniu polskiego prawa podatkowego.
6. Rodzaje podatkόw pośrednich – ich funkcje i znaczenie dla gospodarki.
7. Rodzaje podatkόw dochodych – ich funkcje, podstawowe pojęcia oraz zasady szczegόłowe.
8. Podatki majątkowe – ich funkcje i znaczenie dla gospodarki.
9. Wpływ systemόw podatkowych na kształtowanie wzrostu gospodarczego – teoria
a praktyka.
10. Instytucjonalne aspekty opodatkowania - rola instytucji i ocena ich efektywności
w systemach podatkowych.
11. System podatkowy jako bodziec wspierający inwestycje i rozwόj.
12. Konkurencja podatkowa a konkurencja instytucji podatkowych – teorie.
13. Konkurencja podatkowa a konkurencja instytucjami podatkowymi – wyniki badań empirycznych.
14. Wpływ zasad rachunkowości na opodatkowanie – rola i ocena kreatywnej księgowości.
15. Prezentacje prac licencjackich.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Spodziewanym efektem kształcenia jest przygotowanie przez studenta pracy licencjackiej na uprzednio wybrany temat z zakresu ekonomii opodatkowania. Podczas pracy na seminarium student będzie miał możliwość poszerzyć wiedzę na temat systemόw podatkowych obowiązujących w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej, genezy ich ukształtowania, efektywności opodatkowania z punktόw widzenia rόżnych nurtόw ekonomii oraz zrozumieć i ocenić adekwantość proponowanych nowych rozwiązań podatkowych, w tym harmonizacji opodatkowania w Unii Europejskiej.
Student ma wiedzę o wpływie podatków bezpośrednich i pośrednich na podejmowanie decyzji przez przedsiębiorców i osób prywatnych. Student zna i rozumie zagadnienia z zasad konkurencji podatkowej i harmonizacji podatkowej w Unii Europejskiej.
1. Student zna i rozumie podstawowe rodzaje podatków i umie je scharakteryzować (S1A_W01)
2. Student ma wiedzę o powiązaniu decyzji legislatury państwowej i decyzjami gospodarczymi podejmowanymi przez przedsiębiorców i osoby prywatne. (S1A_W07)
3. Student zna i rozumie na czym polega konkurencja podatkowa w Unii Europejskiej oraz posiada wiedzę na temat podstawowych zaletach i wadach tego systemu. (S1A_W08)
4. Student ma wiedzę na temat stopnia zaawansowania prac nad harmonizacją opodatkowania w Unii Europejskiej i kierunku rozwoju prac w tym zakresie. (S1A_W08)
Student ma umiejętność przeprowadzenia własnych badań literaturowych z zakresu ekonomii opodatkowania, a następnie przeprowadzania i opracowania badania empirycznego. Student potrafi przeanalizować ekonomiczne procesy opodatkowania biorąc pod uwagę wiedzę zdobytą podczas studiów.
1. Student potrafi samodzielnie przeprowadzić badania literaturowe w obszarze jego zainteresowań. (S1A_U01), (S1A_U02), (S1A_U03), (S1A_U04)
2. Student potrafi samodzielnie w sposób krytyczny ustosunkować się do literatury w danym obszarze badań. (S1A_U01), (S1A_U02), (S1A_U03), (S1A_U04)
3. Student potrafi wybrać metodę empiryczną niezbędną do przeanalizowania danego zjawiska i zostosować ją w sposób poprawny. (S1A_U01), (S1A_U02), (S1A_U03), (S1A_U04)
Student ma świadomość powiązania opodatkowaniem podatników z procesami gospodarczymi i rozumie śprzężenia zwrotne istniejące w ramach gospodarki.
1. Student ma świadomość, iż decyzje o opodatkowaniu przedsiębiorstwa są związane z potrzebami socjalnymi państwa oraz dochodami generowanymi przez państwo. (S2A_K07)
2. Student ma świadomość w jaki sposób reformy podatkowe mogą wplywać na decyzje przedsiębiorców i osób prywatnych dotyczące zachowań ekonomicznych. (S2A_K07)
3. Student ma świadomość złożoności problemu opodatkowania. (S2A_K07)
4. Student potrafi przygotować pracę dyplomową. (S2A_K03, S2A_K06)
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach jest obowiązkowa. Dopuszczalna są 2 nieusprawiedliwione nieobecności w semestrze. Warunkiem zaliczenia pierwszego semestru jest przedstawienie tematu i planu pracy licencjackiej, bibliografii oraz zaprezentowanie koncepcji pracy na seminarium w trakcie pierwszego semestru. Warunkiem zaliczenia drugiego semestru jest dokonanie prezentacji możliwie kompletnej wersji pracy licencjackiej na seminarium oraz przygotowanie pracy licencjackiej
Literatura
Literatura obowiązkowa:
Modzelewski W. i Bielawny J., „Materialne prawo podatkowe”, Instytut Studiόw Podatkowych, Warszawa 2005 i nowsze.
Liwińczuk H., „Prawo podatkowe przedsiębiorcόw”, Konieczny i Kruszewski,
Warszawa 2003.
Literatura uzupełniająca:
Ustalana indywidualnie z każdym uczestnikiem seminarium, w zależności od wybranego tematu pracy licencjackiej
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: