Handel międzynarodowy, polityka handlowa i integracja ekonomiczna 2400-PL3SL088B
W czasie seminarium w pierwszym semestrze omawiane są (krótkie prezentacje połączone z dyskusją) wybrane artykuły dotyczące analizy zmian strumieni handlu międzynarodowego, usług, bezpośrednich inwestycji zagranicznych integracji oraz skutków funkcjonowania różnych instrumentów polityki handlowej. Są to artykuły w języku polskim lub angielskim. Powinno to umożliwić opanowanie poznanie, które elementy polityki handlowej są kontrowersyjne i/lub mogą być przedmiotem analizy czy badań empirycznych. Studenci zapoznają się również z wybranymi bazami danych (np. COMTRADE) i czasopism (JSTOR i inne). Pod koniec I semestru powinien zostać określony temat i struktura pracy licencjackiej. Z kolei zajęcia w II semestrze poświęcone są pogłębionej analizie zagadnień wybranych przez seminarzystów oraz prezentacji fragmentów prac licencjackich.
Tematy prac magisterskich obejmują zazwyczaj zagadnienia szeroko rozumianej wymiany handlowej, handlu usługami, bezpośrednich inwestycji zagranicznych, polityki handlowej oraz skutków integracji gospodarczej. Chodzi tu np. o analizę empiryczną skutków stosowania wybranych instrumentów polityki handlowej, często w kontekście udziału Polski w Unii Europejskiej. Niektóre prace prezentują zasady działania instrumentów (np. anty-dumpingu) i skutki ich stosowania w gospodarce światowej. W innych pracach podejmowane są również zagadnienia dotyczące weryfikacji niektórych elementów teorii handlu międzynarodowego.
W swych pracach licencjaci zazwyczaj prezentują proste modele wyjaśniające efekty handlowe czy integracyjne. Najczęściej wykorzystywane są standardowe analizy statystyczne (niekiedy ekonometryczne) handlu towarami i usługami czy przepływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Podstawą analizy empirycznej są zazwyczaj dane handlowe zawarte w bazie danych Banku Światowego i WTO (WITS) dane makro i mikroekonomiczne zawarte w WDI (World Development Indicators).
Przykładowe tematy prac licencjackich z ostatniego roku są następujące:
1. Wpływ migracji Polaków do W. Brytania na polski eksport do tego kraju.
2. Skutki handlowe przystępowania Polski do strefy Euro w świetle badan empirycznych.
3. Wpływ negocjacji WTO w sprawie ułatwień handlu na rozwój wymiany towarowej.
4. Analiza bezpośrednich inwestycji zagranicznych Szwajcarii w Polsce.
W pracach licencjackich licencjaci koncentrują są albo na przeglądzie literatury teoretyczno-empirycznej i formułowaniu wniosków lub na przeprowadzeniu własnego badania empirycznego. Wybór zagadnienia i położenie większego nacisku na badanie empiryczne lub przeglądowe zależy od preferencji i predyspozycji licencjata.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studenci dzięki seminarium powinni umieć:
1. analizować wybrane teksty z czasopism polskich angielsko- języcznych z dziedziny ekonomii międzynarodowej;
2. prezentować przeczytane teksty w sposób syntetyczny i czytelny dla innych uczestników seminarium
3. zyskać podstawową wiedzę na poziomie studiów licencjackich z wybranych przez siebie fragmentów teorii handlu, polityki handlowej, wymiany usługowej, bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz integracji gospodarczej;
4. prowadzić samodzielnie badania empiryczne (statystyczne lub ekonometryczne)
5. formułować hipotezy badawcze i dokonywać ich weryfikacji
6. samodzielnie opracowywać strukturę pracy i badania
7. formułować wnioski cząstkowe i syntetyczne z przeprowadzonej analizy
KW01, KW02, KW03, KU01, KU02, KW03, KK01, KK02, KK03
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie postępu prac w przygotowywaniu pracy licencjackiej.
W trakcie I semestru ocena jest wystawiana na podstawie jakości prezentacji przygotowywanych przez seminarzystów, w trakcie których uczestnicy przygotowują wstąpienia, na których prezentują artykuły teoretyczne lub empiryczne związane z proponowanymi tematami pracy. Zaliczenie I semestru wymaga przedstawienia wstępnej koncepcji pracy oraz wskazania głównych problemów metodologicznych i empirycznych, które wymagają rozwiązania.
W drugim semestrze III roku omawiane i analizowane są napisane już fragmenty pracy licencjackiej. Oceniane są zarówno postępy w badaniu empirycznym lub opracowywanie fragmentów teoretycznych czy instytucjonalnych pracy licencjackiej. Postęp w tych pracach i jakość przedstawianych fragmentów stanowi podstawę do oceny zaliczenia, a całość pracy licencjackiej podstawę do oceny końcowej promotora.
Literatura
W trakcie seminarium literatura jest dopasowana do stosunkowo wąskich specjalizacji pisanych prac magisterskich. Literatura ta jest oparta o głównie wyspecjalizowane artykuły polskie anglo-języczne.
Jako przypomnienie dla studentów, którzy nie zdawali TWM I (lub Handlu Międzynardowego) zaleca się:
• Paul R. Krugman, Maurice Obstfeld, Ekonomia międzynarodowa. Teoria i praktyka, t.1, PWN, 2007. Cytowane jako podręcznik.
• C. Marrewijk, International Trade & the World Economy, Oxford University Press, 2002
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: