Język angielski w ekonomii i finansach poziom C1 niski 2400-M1ANGC1np
Konwersatorium, zajęcia językowe na poziomie C1 mają na celu umożliwienie studentom wykorzystania ich zdobytego wcześniej doświadczenia językowego i przyswojenie niezbędnego słownictwa i zwrotów z zakresu finansów, ekonomii, biznesu do swobodnego posługiwania się językiem angielskim w trakcie studiów ekonomicznych i w przyszłym miejscu pracy.
Zajęcia głównie koncentrują się na rozwijaniu sprawności mówienia: wypowiadania opinii, udziału w dyskusji, wygłaszania prezentacji, referowania zawartości przeczytanego czy wysłuchanego materiału, krytycznego ustosunkowania się do treści zawartych w tych materiałach.
Niektóre materiały służą do nauki pisania streszczenia i krytycznej ewaluacji zawartych tam treści.
Zajęcia mają wypracować niektóre praktyczne umiejętności niezbędne do funkcjonowania we współczesnym miejscu pracy.
Źródła tematów i materiału językowego stanowią podręczniki MacKenziego 'English for Business Studies – a course for Business Studies and Economics students' , Carolyn Walker's 'English for Business Studies in Higher Education Studies' , ale przede wszystkim aktualne materiały z prasy anglojęzycznej (The Economist, The Financial Times) oraz prezentacje, wiadomości, wykłady zamieszczone w internecie.
Tematy realizowane w trakcie kursu:
Banki, ich rodzaje, rola, usługi, pieniądz,
Kryzys finansowy 2008, przyczyny, skutki, próby zapobiegania,
Mikrofinansowanie,
Inwestycje, start-ups, kapitał wysokiego ryzyka, firmy warte inwestowania w Polsce,
Giełda Papierów Wartościowych, akcje, obligacje,
Instrumenty pochodne,
Księgowość i podstawowe dokumenty,
Rynki i konkurencja,
Fuzje,
Podatki i rola państwa w finansowaniu opieki społecznej, wydatkowanie na obronność, edukację itd.
Cykl biznesowy, koniunktura,
Odpowiedzialność społeczna firm,
Struktura zatrudnienia, bezrobocie,
Kurs wymiany walut,
Handel zagraniczny,
Ekologia a gospodarka.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W ramach następujących sprawności językowych:
Rozumienie:
Student potrafi zrozumieć długie wypowiedzi, wykłady, nadążać za długimi skomplikowanymi wypowiedziami w dziedzinie ekonomii i biznesu. Również potrafi zrozumieć wiadomości dotyczące sytuacji na rynkach finansowych. Potrafi czytać ze zrozumieniem artykuły dotyczące zagadnień ekonomicznych i finansowych, określić stanowisko i poglądy autorów.
Mówienie:
Student potrafi porozumiewać się płynnie i spontanicznie na tematy ekonomiczne, brać czynny udział w dyskusjach, debatach, przedstawiając swoje zdanie, broniąc swoich poglądów, podważając poglądy innych uczestników dyskusji. Potrafi formułować przejrzyste, rozbudowane wypowiedzi na różne tematy związane z ekonomią, jak również wygłosić prezentację na taki temat.
Potrafi przeanalizować uproszczone dokumenty finansowe firmy i ocenić jej sytuację finansową, zaproponować rozwiązania problemów.
Pisanie:
Student potrafi pisać zrozumiałe teksty na tematy związane z programem zajęć, krytycznie odnieść się do prezentowanych w mediach problemów ekonomicznych, napisać streszczenie artykułu lub wykładu czy wywiadu.
KU02
Kryteria oceniania
Punkty przydzielane za krótkie sprawdziany (min 5 w semestrze), prezentowane wiadomości, prezentacje (kilka w semestrze), prace pisemne, zadania domowe, pisemny test końcowy
Literatura
Podręczniki MacKenziego(English for Business Studies - a course for Business and Economics students), Carolyn Walker (English for Business Studies in Higher Education Studies), materiały własne lek
W cyklu 2023Z:
Ian MacKenzie, English for Business Studies, Third Edition |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: