- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Excel dla zaawansowanych- programowanie w VBA cz.1 2400-INTER-EXVBA-OG
Wiele osób na co dzień pracujących w arkuszu kalkulacyjnym wykorzystuje tylko jego bardzo podstawowe funkcje traktując go jak bardziej rozbudowany kalkulator. Kurs ma na celu nauczyć uczestników w jaki sposób mogą zautomatyzować swoją codzienną pracę w programie MS Excel dzięki makropoleceniom, czyli programowaniu w VBA. Efektywne posługiwanie się arkuszem kalkulacyjnym polega na automatyzacji naszej pracy w celu zaoszczędzenia jakże cennego czasu, który marnowany jest na wykonywanie rutynowych czynności.
Kurs ten powstał w wyniku wieloletniej obserwacji osób na co dzień posługujących się Excelem. Bardzo często osoby, nawet dobrze znające ten program, pracują nieefektywnie poświęcając wiele czasu na zadania, które w łatwy sposób można zautomatyzować. Dewiza tego kursu, to: nie marnuj swojego cennego czasu na rutynowe, powtarzane codziennie, czynności. Lepiej napracować się raz tworząc aplikację, która będzie przykładowo importowała dane z Internetu do arkusza kalkulacyjnego, robiła raport zarówno graficzny, jak i statystyczny, a następnie drukowała wyniki, bądź przesyłała je mailowo do Szefa, niż codziennie powtarzać te same czynności.
Szczegółowa tematyka kursu:
• budowa edytora VBE,
• rejestrowanie makropoleceń: karta deweloper, nagrywanie makr, odwołania względne i bezwzględne, uruchamianie makr,
• budowa i optymalizacja kodu: budowa edytora VBA, elementy pliku Excela, składnia kodu, składnia procedur, odczytywanie, opisywanie i porządkowanie kodu nagranego przez rejestrator,
• odwołania do zakresów komórek: ActiveCell, Selection, Cells, Range,
• obiekty VBA: właściwości i metody, klasy, kolekcje, hierarchia,
• zmienne VBA: liczbowe, tekstowe, logiczne, zmienne obiektowe,
• funkcje i formuły w VBA: formuły wykonywane w VBA, formuły wykonywane w Excelu, funkcje wykonywane w VBA, funkcje arkuszowe wykonywane w VBA, funkcje (okna dialogowe) MsgBox i InputBox,
• konstrukcje: With … End With, For Each … Next,
• instrukcje warunkowe: If … Then, Select Case,
• polecenia: GoTo, Dir,
• pętle: For … Next, Do … While, Do … Until,
• obsługa błędów,
• przyśpieszanie działania makropoleceń,
• liczne przykłady aplikacyjne wykorzystujące wiedzę zdobytą na całym kursie i pokazujące nabyte umiejętności, m.in. aplikacja importująca okresowe dane sprzedażowe (oddzielne pliki txt) do Excela, konsolidująca wszystkie sprawozdania do zbiorczej bazy danych, tworząca raporty dla poszczególnych grup produktowych bądź miast i zapisująca je w oddzielnych plikach xlsx oraz pdf.
Kurs jest przeznaczony dla osób, które pracują w arkuszu kalkulacyjnym i chciałyby się nauczyć pisania makropoleceń – czyli VBA. VBA jest językiem programistycznym i cały kurs ma na celu naukę tego języka. Excel będzie więc jedynie miejscem, w którym będziemy obserwować wyniki naszej pracy.
Uwaga 1: zajęcia odbywają się w formie elearningu (pełne materiały do zajęć wraz z rozwiązaniami oraz przygotowane wcześniej filmy instruktarzowe wyjaśniające omawiane zagadnienia – brak zajęć na żywo) na platformie: https://elearning.wne.uw.edu.pl.
Uwaga 2: Obowiązującą na kursie wersją oprogramowania jest Microsoft Office 2019 lub 365 (wersja językowa: polski, system operacyjny: Windows). Korzystanie z wcześniejszej wersji jest możliwe, ale będzie się wiązało z pewnymi utrudnieniami. Wersja językowa Angielska nie stanowi większego problemu, ale inny system operacyjny (np. Mac) może wiązać się z pewnymi utrudnieniami (inna konstrukcja Wstążki, inne działanie niektórych narzędzi Excela, inne skróty klawiaturowe). Uniwersytet Warszawski nie udostępnia uczestnikom potrzebnego sprzętu komputerowego ani oprogramowania.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Słuchacz uzyska umiejętność automatyzacji pracy w programie MS Excel z wykorzystaniem języka programowania Visual Basic for Applications (VBA). Tematyka kursu obejmuje następujące zagadnienia: wprowadzenie do VBA, rejestrowanie makr, edycja kodu, jego budowa i optymalizacja, definiowanie zmiennych: liczbowych, tekstowych, tablicowych, obiektowych, konstrukcje: With … End With, For Each … Next, instrukcje warunkowe: If…Then…Else, Celect Case, pętle Do While… Loop, Do Untile… Loop, For… Next, polecenie: GoTo, okna dialogowe: MsgBox i InputBox. Słuchacz będzie potrafił w sposób automatyczny m.in.: importować dane z wielu plików, tworzyć zbiorcze bazy danych, dynamicznie określać zakres działania procedur, edytować i formatować zakresy komórek oraz całe arkusze, przygotowywać okresowe raporty sprzedażowe, drukować wskazane obszary, jak również eksportować wyniki do oddzielnych plików Excela i PDF.
Kryteria oceniania
Na końcową ocenę składają się:
• Prace domowe (łącznie 60 pkt.): dwie zbiorcze prace domowe każda punktowana po 30 punktów.
• Aktywność na forach dyskusyjnych: merytoryczne wypowiedzi na forach są dodatkowo punktowane. Można zdobyć maksymalnie 3 punkty za każdą wypowiedź.
Oceny:
Punkty Ocena
(0-30) 2
(30-36) 3
(36-42) 3,5
(42-48) 4
(48-54) 4,5
(54-60) 5
od 60 5!
Literatura
- materiały własne,
- Walkenbach J., Excel 2013 PL. Programowanie w VBA. Vademecum Walkenbacha, Helion 2011,
- Flanczewski S., Excel. Tworzenie zaawansowanych aplikacji, Helion 2012,
- Jelen B., Syrstand T., Microsoft Excel 2010 PL. Język VBA i makra. Akademia Excela, Helion,
- Alexander M., Walkenbach J., Excel 101 makr gotowych do użycia, Helion 2013.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: