Warsztaty finansowe (ACCA) 2400-FiR3WF(ACCA)
W trakcie wykładu zostaną zaprezentowane następujące zagadnienia:
1. Założenia koncepcyjne i regulacje dotyczące jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, identyfikacja grupy kapitałowej
2. Ujmowanie i wycena transakcji w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych
3. Konsolidacja metodą pełną
4. Ustalenie wartości godziwej aktywów netto jednostki zależnej, rozpoznania i wyceny wartości firmy oraz okazyjnego nabycia
5. Metoda praw własności
6. Raportowanie wyników finansowych grupy kapitałowej
7. Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego obejmującego jednostkę stowarzyszoną
8. Rachunek przepływów pieniężnych
9. Przygotowanie i analiza jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego: bilansu / sprawozdania z sytuacji finansowej, rachunku zysków i strat / sprawozdania z całkowitych dochodów oraz rachunku przepływów pieniężnych (analiza płynności, rentowności, zadłużenia)
10. Ograniczenia sprawozdawczości finansowej
11. Obliczanie i interpretacja wskaźników finansowych i trendów uwzględniających potrzeby odbiorców sprawozdań finansowych, ograniczenia w zakresie interpretacji
Zakres ćwiczeń dotyczących wyceny przedsiębiorstw (15 godz.):
1. Podstawy teoretyczne wyceny przedsiębiorstw
2. Metody dochodowe wyceny przedsiębiorstw
3. Prognozowanie w sprawozdawczości finansowej
4. Oszacowanie średniego ważonego kosztu kapitału (WACC) i wyboru współczynnika beta na podstawie modelu CAPM
5. Porównawcze metody wyceny przedsiębiorstw
6. Prezentacje studenckich raportów z wyceny
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Po zaliczeniu przedmiotu student jest świadomy znaczenia takich pojęć jak: grupa kapitałowa, skonsolidowane sprawozdanie finansowe, założenia koncepcyjne oraz cechy jakościowych użyteczności informacji. Zna zagadnienia związane z ujmowaniem i wyceną w sprawozdawczości skonsolidowanej. Zna metody konsolidacji i wyceny przedsiębiorstw.
Student potrafi przedstawić zalety i wady metod konsolidacji sprawozdań finansowych; analizować różne problemy księgowe związane z nabyciem przedsiębiorstw i przygotowywaniem jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, a także analizować sytuację finansową grupy kapitałowej i stosować metod wyceny przedsiębiorstw w praktyce.
Student jest w stanie poszerzać nabytą wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie potrzebnym do wykonywania pracy zawodowej. Posiadając szeroką wiedzę o zagadnieniach rachunkowych i finansowych Student powinien myśleć i postępować zgodnie z zasadami etyki.
Kryteria oceniania
Aby zaliczyć przedmiot student musi zdać egzamin pisemny. Egzamin podzielony jest na trzy części. Część A składa się z 10 pytań wielokrotnego wyboru (każde pytanie 1 pkt), część B składa się z 2 pytań otwartych (każde pytanie 10 pkt) a część C zawiera jedno pytanie otwarte (20 pkt).
50% próg zaliczenia (25 pkt). Na ocenę końcową z przedmiotu wpływa również ocena z ćwiczeń (za pracę w grupach). Ocena końcowa wyliczana jest według następującego schematu:
W trakcie egzaminu studenci mogą używać jedynie zwykłego kalkulatora (nie talefonu komórkowego ani kalkulatora finansowego)
Egzamin pisemny + praca w grupie + praca z wyceny przedsiębiorstwa
Praca w grupie polega na rozwiązywaniu w grupach (w trakcie zajęć i w domu) zadań dotyczących problemów dyskutowanych w trakcie zajęć. Zadania te dotyczą wyceny przedsiębiorstw, jak również przygotowywania jednostkowych oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych oraz prezentacji efektów wyceny oraz wyceny przedsiębiorstwa.
Przedmiot jest realizowany w sali dydaktycznej lub on-line, w przypadku braku możliwości przeprowadzenia zajęć stacjonarnie
Literatura
Literatura obowiązkowa:
Anna Gierusz, Maciej Gierusz, Konsolidacja sprawozdań finansowych wg MSSF, ODDK, Warszawa 2016.
Wojciech Więcław. Konsolidacja sprawozdań finansowych. Rozliczanie połączeń i podziałów w świetle MSSF/MSR. Wolters Kluwer. Warszawa. 2014
Marzena Remlein. Rachunkowość grup kapitałowych według polskiego prawa bilansowego i międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej. PWN. Warszawa. 2013
Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej, SKwP, Warszawa 2016
"Rachunkowość" – miesięcznik
Praca zbiorowa pod redakcja Marka Panfila i Andrzeja Szablewskiego, Metody wyceny spółki : perspektywa klienta i inwestora, POLTEXT, Warszawa 2008.
Eugene F. Brigham, Joel F. Houston, Podstawy zarządzania finansami, t. 2, red. nauk. przekł. Ryszard Kokoszczyński, PWE, Warszawa 2005.
Praca zbiorowa pod redakcja Andrzeja Szablewskiego i Rafała Tuzimka, Wycena i zarządzanie wartością firmy, POLTEXT, Warszawa 2007.
Strona internetowa Aswath’a Damodaran’a, dział „Valuation”,
http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/New_Home_Page/valuation/val.htm.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: