Ekonomiczna analiza podatków 2400-FPiP3EA
1. Rodzaje podatków i rozkład obciążeń podatkowych
Progresja podatkowa, efektywna stopa podatkowa w zależności od poziomu dochodów, wpływ ulg i zwolnień na wysokość podatków, wpływ innych podatków na obciążenia podatkowe, klin podatkowy, efektywność a sprawiedliwość podatków.
2. Podatki jako narzędzie polityki gospodarczej i społecznej
Kształtowanie zachowań podatników poprzez odpowiednie rozwiązania podatkowe, efektywność stosowanych rozwiązań, konflikt między zapewnianiem dochodów sektora publicznego a realizacją celów politycznych i społecznych.
3. Podatki a działalność gospodarcza
Podatki płacone przez przedsiębiorstwa, wpływ podatków na typ, lokalizację i prowadzenie działalności gospodarczej, obciążenie podatkowe różnych rodzajów działalności.
4. Podatki pośrednie
Rola podatków pośrednich, zasady działania podatków konsumpcyjnych, zalety i wady VAT, różnice między VAT i akcyzą, inne rodzaje podatków pośrednich.
5. Podatki lokalne i rola autonomii podatkowej
Podatki centralne a podatki lokalne, waga autonomii podatkowej, możliwości samorządu w uzyskiwaniu dochodów, podatki jako narzędzie polityki władz lokalnych.
6. Płacenie podatków
Obchodzenie podatków a uchylanie się od podatków, optymalizacja podatkowa, dążenie do zwiększenia ściągalności podatków i walka z przestępstwami podatkowymi.
7. Aspekt międzynarodowy podatków
Unikanie podwójnego opodatkowania, konkurencja podatkowa, harmonizacja podatków w Unii Europejskiej, raje podatkowe i walka z nimi, globalizacja jako sposób unikania podatków.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student rozróżnia typy opodatkowania, potrafi zdefiniować rolę podatków, analizuje efekty różnych podatków, rozumie obecne debaty podatkowe i potrafi sformułować własną opinię na temat proponowanych zmian, rozpoznaje i wyjaśnia jak podatki wpływają na gospodarkę. Student ma wiedzę o tym, jak złożonym problemem są podatki i w jak integralny sposób są związane z wszystkimi aspektami życia. Student zdaje sobie sprawę, że podatki podlegają bardzo dynamicznym zmianom, a w związku z tym niezbędne jest pogłębianie i uzupełnianie wiedzy na ten temat.
SU05, SU06, SK01, SK03, SU04, SU03, SU02, SU01, SW03, SW02, SW01, SW04, SW05, SK02, SK04
Kryteria oceniania
Zaliczenie przedmiotu odbywa się na podstawie prac studenta w czasie zajęć oraz pisemnego egzaminu (zadania oraz tzw. pytania otwarte).
Ocena opiera się na wyniku egzaminu, ale w zależności od efektów pracy studenta na zajęciach może być podniesiona o pół albo o cały stopień.
Literatura
James S., C. Nobes, The Economics of Taxation, Prentice Hall Europe, 1998
Malinowska-Misiąg E., Misiąg W., Finanse publiczne w Polsce, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2007
Osiatyński J., Finanse publiczne - Ekonomia i polityka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006
Owsiak S., Finanse publiczne, Teoria i praktyka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006
Stiglitz J., Economics of the Public Sector, W. W. Norton & Co Ltd., 2004
Wach K., Systemy podatkowe krajów Unii Europejskiej, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2006
Wolański R., System podatkowy w Polsce, Seria akademicka, Kantor Wydawniczy Zakamycze, Zakamycze 2004
Literatura będzie uzupełniania artykułami i raportami dotyczącymi konkretnych zagadnień.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: