Finanse publiczne II 2400-FPiP2FPII
1. System ubezpieczeń społecznych ze szczególnym uwzględnieniem systemu emerytalnego i oddziaływanie tego systemu na finanse publiczne. Reformy ubezpieczeń społecznych w Polsce i na świecie. Aktualny system ubezpieczeń emerytalnych w Polsce.
2. Organizacja i finansowanie opieki zdrowotnej w Polsce.
3-4. Podział zadań publicznych- decentralizacja. Samorząd terytorialny i jego kształt w wybranych krajach. Ekonomika usług komunalnych
5. Decentralizacja w Polsce. Zakres zadań i organizacja samorządu terytorialnego w Polsce.
6-7. Dochody samorządów. Dochody własne w tym podatki i opłaty, dochody transferowe. Podstawowe zasady tworzenia. Dochody samorządu a dochody budżetu państwa
8-9. Dochody polskich samorządów. Zakres samodzielności podatkowej i dochodowej polskich samorządów, subwencje i dotacje jako źródła wyrównywania nierówności pionowych i poziomych.
10. Zadłużanie się samorządów. Przyczyny, zasady, ograniczenia. Zasady zadłużania się samorządów w Polsce
11-12. Oświata jako przykład zadania o lokalnym charakterze i ponadlokalnych efektach- organizacja i finansowanie w Polsce i na świecie.
13. Podmioty prywatne w realizacji zadań publicznych. Geneza PPP (partnerstwa publiczno-prywatnego), jego formy.
14. Budżet i budżetowanie- w poszukiwaniu efektywnych sposobów organizacji budżetu- od budżetu klasycznego do budżetu zadaniowego.
15. Badania naukowe z zakresu finansów publicznych- w tym szczególnie finansów lokalnych i finansów ubezpieczeń społecznych (przykłady podejmowanych problemów badawczych odnoszących się zarówno do teorii, jak i do problemów praktycznych /do krajów rozwijających się, jak i państw rozwiniętych/, czasopisma naukowe specjalizujące się w zagadnieniach związanych z finansami publicznymi, źródła międzynarodowych statystyk dotyczących finansów publicznych)
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student w celu zaliczenia zajęć powinien 1) znać i rozumieć podstawy funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych, edukacji i służby zdrowia w Polsce 2) wskazywać przyczyny decentralizacji finansów publicznych 3) opisywać strukturę podstawowe zadania i źródła finansowania polskich samorządów 4) opisać ze zrozumieniem przyczyny i skutki zadłużenia samorządów, polskie przepisy regulujące te wielkości 5) analizować informacje zawarte w budżecie państwa i samorządu 6) wskazywać wady i zalety różnych form budżetowania 7) rozumieć ideę i formy PPP 8) Uczestnicząc w kursie z tak interdyscyplinarnej dziedziny, jaką są finanse publiczne, ma świadomość konieczności samodzielnego i krytycznego uzupełniania swojej wiedzy przez całe życie.
SU05, SU06, SK01, SK03, SU04, SU03, SU02, SU01, SW03, SW02, SW01, SW04, SW05, SK02, SK04
Kryteria oceniania
Podstawowym warunkiem zaliczenie przedmiotu jest zaliczenie pisemnego egzaminu (test jednokrotnego wyboru oraz tzw. pytania otwarte).
Skala ocen z przedmiotu jest następująca:
<50-60%) 3
<60-70%) 3+
<70-80%) 4
<80-90%) 4+
<90-100%) 5
Dodatkowym elementem zaliczenia jest prezentacja na temat związany z finansami lokalnymi lub ubezpieczeniami społecznymi. W zależności od jakości prezentacji ostateczna ocena może być wyższa o 0,5 lub 1 w stosunku do oceny z egzaminu (jednak pod warunkiem zaliczenia egzaminu).
Podwyższenie oceny (o 0,5 lub 1) można uzyskać również za aktywność na zajęciach (pod warunkiem zaliczenia egzaminu)
Literatura
Podstawowa:
J. Stiglitz; Ekonomia sektora publicznego; PWN; Warszawa 2004 (wybrane rozdziały)
St. Owsiak; Finanse publiczne. Teoria i praktyka; PWN; Warszawa 2006 (wybrane rozdziały)
P. Swianiewicz; Finanse samorządowe. Koncepcje, realizacja i polityki lokalne; Municipium; Warszawa 2009 (wybrane rozdziały)
Dodatkowa:
A. Kopańska; Zewnętrzne źródła finansowania zadań jednostek samorządu terytorialnego; DiFin; Warszawa 2004 (wybrane rozdziały)
J. Kleer (red); Samorząd terytorialny- dobro publiczne; CeDeWu; Warszawa 2008 (wybrane rozdziały)
K. Brzozowska; Partenrstwo Publiczno Prywatne , CeDeWu; Warszawa 2007 (wybrane rozdziały)
Bailey SJ; Local government economics. Principles and practice; MacMillan 1999 r. (wybrane rozdziały)
Wybrane analizy dostępne na stronie: OECD Fiscal Federalism Network
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: