Finanse publiczne II 2400-FPiP2FPII
1. System ubezpieczeń społecznych ze szczególnym uwzględnieniem systemu emerytalnego i oddziaływanie tego systemu na finanse publiczne. Reformy ubezpieczeń społecznych w Polsce i na świecie. Aktualny system ubezpieczeń emerytalnych w Polsce.
2. Organizacja i finansowanie opieki zdrowotnej w Polsce.
3-4. Podział zadań publicznych- decentralizacja. Samorząd terytorialny i jego kształt w wybranych krajach. Ekonomika usług komunalnych
5. Decentralizacja w Polsce. Zakres zadań i organizacja samorządu terytorialnego w Polsce.
6-7. Dochody samorządów. Dochody własne w tym podatki i opłaty, dochody transferowe. Podstawowe zasady tworzenia. Dochody samorządu a dochody budżetu państwa
8-9. Dochody polskich samorządów. Zakres samodzielności podatkowej i dochodowej polskich samorządów, subwencje i dotacje jako źródła wyrównywania nierówności pionowych i poziomych.
10. Zadłużanie się samorządów. Przyczyny, zasady, ograniczenia. Zasady zadłużania się samorządów w Polsce
11-12. Oświata jako przykład zadania o lokalnym charakterze i ponadlokalnych efektach- organizacja i finansowanie w Polsce i na świecie.
13. Podmioty prywatne w realizacji zadań publicznych. Geneza PPP (partnerstwa publiczno-prywatnego), jego formy.
14. Budżet i budżetowanie- w poszukiwaniu efektywnych sposobów organizacji budżetu- od budżetu klasycznego do budżetu zadaniowego.
15. Badania naukowe z zakresu finansów publicznych- w tym szczególnie finansów lokalnych i finansów ubezpieczeń społecznych (przykłady podejmowanych problemów badawczych odnoszących się zarówno do teorii, jak i do problemów praktycznych /do krajów rozwijających się, jak i państw rozwiniętych/, czasopisma naukowe specjalizujące się w zagadnieniach związanych z finansami publicznymi, źródła międzynarodowych statystyk dotyczących finansów publicznych)
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student w celu zaliczenia zajęć powinien 1) znać i rozumieć podstawy funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych, edukacji i służby zdrowia w Polsce 2) wskazywać przyczyny decentralizacji finansów publicznych 3) opisywać strukturę podstawowe zadania i źródła finansowania polskich samorządów 4) opisać ze zrozumieniem przyczyny i skutki zadłużenia samorządów, polskie przepisy regulujące te wielkości 5) analizować informacje zawarte w budżecie państwa i samorządu 6) wskazywać wady i zalety różnych form budżetowania 7) rozumieć ideę i formy PPP 8) Uczestnicząc w kursie z tak interdyscyplinarnej dziedziny, jaką są finanse publiczne, ma świadomość konieczności samodzielnego i krytycznego uzupełniania swojej wiedzy przez całe życie.
SU05, SU06, SK01, SK03, SU04, SU03, SU02, SU01, SW03, SW02, SW01, SW04, SW05, SK02, SK04
Kryteria oceniania
Zaliczenie przedmiotu odbywa się w formie pisemnego egzaminu (test jednokrotnego wyboru oraz tzw. pytania otwarte).
Skala ocen z przedmiotu jest następująca:
<50-60%) 3
<60-70%) 3+
<70-80%) 4
<80-90%) 4+
<90-100%) 5
Literatura
Podstawowa:
J. Stiglitz; Ekonomia sektora publicznego; PWN; Warszawa 2004 (wybrane rozdziały)
St. Owsiak; Finanse publiczne. Teoria i praktyka; PWN; Warszawa 2006 (wybrane rozdziały)
P. Swianiewicz; Finanse samorządowe. Koncepcje, realizacja i polityki lokalne; Municipium; Warszawa 2009 (wybrane rozdziały)
Dodatkowa:
A. Kopańska; Zewnętrzne źródła finansowania zadań jednostek samorządu terytorialnego; DiFin; Warszawa 2004 (wybrane rozdziały)
J. Kleer (red); Samorząd terytorialny- dobro publiczne; CeDeWu; Warszawa 2008 (wybrane rozdziały)
K. Brzozowska; Partenrstwo Publiczno Prywatne , CeDeWu; Warszawa 2007 (wybrane rozdziały)
Bailey SJ; Local government economics. Principles and practice; MacMillan 1999 r. (wybrane rozdziały)
Wybrane analizy dostępne na stronie: OECD Fiscal Federalism Network
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: