Finance II 2400-FIM2FI2
Finance II jest przedmiotem realizowanym w oparciu o program i standardy zgodne z akredytowanym przez ACCA przedmiotem Finanse II (ACCA) To w żadnym razie nie oznacza, że egzamin w standardzie ACCA jest trudniejszy lub łatwiejszy od swojego odpowiednika zdawanego w standardzie WNE. Może być inny, ale sprawdza tę samą wiedzę, co egzamin w standardzie Wydziałowym. Uczestnictow w tym przedmiocie i zdawanie egzaminu wg formy wymaganej standardami ACCA może dla chętnych studentów stanowić pomoc przy zdawaniu egzaminu na certyfikat ACCA (FM).
Poszczególne wykłady poświęcone zostaną na omówienie następujących kwestii:
1. Charakter i cel zarządzania finansowego
2. Ryzyko stopy procentowej - rodzaje ryzyka, przyczyny zmian stóp procentowych, struktura terminowa stóp procentowych, krzywa dochodowości, teorie opisujące kształt krzywej rentowności, kursy natychmiastowe i terminowe, tradycyjne metody zarządzania stopami procentowymi (immunizacja, cash flow matching)
3. Ryzyko walutowe - rodzaje ryzyka, przyczyny wahań kursów walutowych, prognozowanie kursów walut, tradycyjne metody zarządzania ryzykiem walutowym
4. Finansowe instrumenty służące do zarządzania ryzykiem stóp procentowych i walutowym:
a. Kontrakty terminowe futures i forward: kontrakty terminowe oparte na stopie procentowej: forward-forward, FRA, kontrakty walutowe, indeksowe, akcyjne. Rozliczanie kontraktów, zmiana dochodu inwestora ze względu na zmianę ceny instrumentu bazowego. Marking to market. Strategie inwestycyjne z wykorzystaniem kontraktów terminowych: arbitrażowe, spekulacyjne i zabezpieczające.
b. Swapy: Rodzaje kontraktów swapowych, pośrednicy, ryzyko rynkowe i kredytowe. Wycena kontraktów wymiany.
c. Opcje: Działanie rynków opcji. Opcje indeksowe, walutowe, towarowe. Wymiar pionowy opcji. Czynniki wpływające na ceny opcji. Model dwumianowy. Model Blacka-Scholesa. Strategie inwestycyjne z wykorzystaniem opcji: arbitrażowe, spekulacyjne i zabezpieczające.
5. Teoria portfelowa i modele rynku kapitałowego: Stopa zwrotu a ryzyko. Korelacja stóp zwrotu. Portfel inwestycyjny. Portfel zawierający instrumenty wolne od ryzyka. Model Sharpe'a. Model CAPM. Teoria arbitrażu cenowego APT.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
Po ukończeniu kursu student dysponuje wiedzą związaną z zaawansowanym instrumentarium finansowym. Student zna podstawowe zagadnienia związane z teorią portfelową, modelami rynku kapitałowego, a także nowoczesnymi instrumentami finansowymi takimi jak kontrakty futures i forward, opcje oraz swapy. Wie także jakimi metodami i narzędziami je analizować.
UMIEJĘTNOŚCI:
Student rozumie powiązanie stopy zwrotu i ryzyka, którą to wiedzę potrafi wykorzystać do budowania portfeli inwestycyjnych. Student potrafi dokonać wyceny terminowych instrumentów finansowych. Umie budować strategie inwestycyjne wykorzystujące nowoczesne instrumenty finansowe, a także ocenić ich ryzyko.
POSTAWY:
Student prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykorzystaniem instrumentów pochodnych w działalności gospodarczej. Potrafi doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności tak, by poszerzać ją w zakresie wymaganym przez pracę zawodową. Dzięki wieloaspektowemu spojrzeniu na rozmaite problemy finansowe, student po ukończeniu kursu potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia przedmiotu jest otrzymanie pozytywnej oceny z egzaminu pod warunkiem wcześniejszego uzyskania zaliczenia ćwiczeń.
Egzamin składa się z trzech części: część A ma formę testu jednokrotnego wyboru składającego się z 10 pytań teoretycznych (każda prawidłowa odpowiedź daje 1 punkt), część B ma formę testu jednokrotnego wyboru składającego się z 10 krótkich zadań obliczeniowych (każda prawidłowa odpowiedź daje 2 punkty), natomiast część C stanowią dwa pytania otwarte (każde z nich za 10 punktów).
Podstawowy próg zaliczenia egzaminu ustalony jest na poziomie 50% (25 punktów).
pkt egzamin 50 45-49 40-44 35-39 30-34 25-29 0-24
egzamin ocena 5,5 5 4,5 4 3,5 3 2
Przy wyliczaniu oceny końcowej bierze się pod uwagę ocenę z ćwiczeń (waga oceny z ćwiczeń 25%, waga oceny z egzaminu 75%):
the exam grade
5,5 5 4,5 4 3,5 3 2
the
tut. grade
5,5 5,5 5 5 4,5 4 3,5 2
5 5,5 5 4,5 4,5 4 3,5 2
4,5 5,5 5 4,5 4 4 3,5 2
4 5 5 4,5 4 3,5 3,5 2
3,5 5 4,5 4,5 4 3,5 3 2
3 5 4,5 4 4 3,5 3 2
2 2 2 2 2 2 2 2
Podczas egzaminu studenci będą mieli dostęp do tablic finansowych oraz będą mogli korzystać z prostego kalkulatora (ale nie telefonu komórkowego ani kalkulatora finansowego).
W roku akademickim 2021/22 w zależności od sytuacji epidemiologicznej zaliczenie zajęć (zarówno egzamin jak i zaliczenie ćwiczeń) odbędzie się zdalnie lub w sali.
Literatura
Literatura podstawowa:
J. Hull, Options, Futures, and Other Derivatives, 10th Edition 2017 (or earlier editions)
ACCA Financial Management (FM) study text
Blake D., Financial market analysis, John Wiley & Sons, 2000 (in English)
K. Jajuga, T. Jajuga, Inwestycje finansowe, PWN, Warszawa, 2015
(or earlier editions, in Polish)
Literatura uzupełniająca:
Elton/Gruber, Nowoczesna analiza portfelowa i analiza papierów wartościowych, WIG Press, 1998
Francis, Inwestycje, WIG Press, 2000
Steiner R., Kalkulacje finansowe, Dom Wydawniczy ABC, 2000
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: