Economic Analysis of Law and Politics 2400-ENSM025B
Seminarium rozpoczynają zajęcia wprowadzające, w trakcie których przedstawiona jest metodologia badań ekonomicznych i zasady przygotowywania prac magisterskich. Następnie studenci uzyskują pomoc w doborze tematu pracy, opracowaniu jej struktury, zgromadzeniu literatury i przygotowaniu badania empirycznego (jeżeli praca zakłada przeprowadzenie takiego badania). Wraz z postępem prac studenci prezentują swoje dokonania w trakcie seminarium, poddają je dyskusji i uzyskują dalsze wskazówki.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
Student ma wiedzę z zakresu wybranych aspektów ekonomicznej analizy politycznego procesu podejmowania decyzji i ekonomicznej analizy prawa. Na życzenie studentów, w ograniczonym zakresie, tematyka seminarium może także objąć zagadnienia na pograniczu ekonomii i innych nauk (przede wszystkim społecznych), pokazując w jak wielu sferach życia człowieka przydatna jest analiza ekonomiczna (i jak ją stosować). Student rozumie, przez odwołanie do teorii oraz metodologii ekonomii, wybrane mechanizmy funkcjonowania sfery politycznej i systemu prawnego oraz ich konsekwencje. Student zna metody ekonomicznej analizy procesów podejmowania decyzji w kontekście politycznym, społecznym i prawnym oraz wybrane badania empiryczne prowadzone w tym zakresie. Student rozumie możliwości zastosowania teorii i metod właściwych dla nauk ekonomicznych do badania zagadnień z obszaru innych nauk społecznych. Student ma wiedzę na temat przygotowywania prac naukowych, prowadzenia badań ekonomicznych i prezentowania ich wyników.
Umiejętności:
Student potrafi interpretować przez pryzmat wiedzy ekonomicznej wybrane procesy zachodzące w sferze politycznej i związane z systemem prawa, potrafi wykorzystać wiedzę z zakresu ekonomicznej analizy polityki bądź ekonomicznej analizy prawa do samodzielnej analizy i przewidywania konkretnych decyzji politycznych, mechanizmów i zjawisk zachodzących w sferze politycznej, jak również przyjętych/projektowanych rozwiązań prawnych. Ma także umiejętność przewidywania konsekwencji tych decyzji, mechanizmów i zjawisk oraz rozumie ich znaczenie gospodarcze i społeczne. Student potrafi przygotowywać prace naukowe i prezentacje ustne (multimedialne) z tematyki ekonomicznej analizy polityki i prawa.
Kompetencje społeczne:
Student wykazuje otwartość na poszukiwanie nowych, mających oparcie w ekonomii, metod analizy zjawisk ze sfery politycznej i społecznej. Potrafi pracować samodzielnie oraz współdziałać z promotorem przy przygotowywaniu pracy magisterskiej oraz jej prezentacji. Umie formułować i wyrażać swoje poglądy w dyskusji, jak również analizować stanowiska innych uczestników.
KW01, KW02, KW03, KU01, KU02, KU03, KK01, KK02, KK03
Kryteria oceniania
Zaliczenie seminarium w semestrze I następuje na podstawie przygotowania wstępnej koncepcji pracy magisterskiej i jej prezentacji w trakcie seminarium.
Zaliczenie seminarium w semestrze II następuje na podstawie postępów w przygotowaniu pracy magisterskiej, jej zawartości i prezentacji.
Obecność na zajęciach wprowadzających i wybranych prezentacjach innych studentów z grupy seminaryjnej jest obowiązkowa.
Literatura
Zostanie dobrana do indywidualnych zainteresowań badawczych studentów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: