Empirical and quantitative methods in macroeconomics 2400-EN3SL277B
W trakcie zajęć studenci poznają metody empiryczne i ilościowe używane współcześnie do badania i modelowania wybranych zjawisk gospodarczych. Studenci zostaną przygotowani do prowadzenia własnych badań z wykorzystaniem omówionych metod. Prace licencjackie przygotowywane w ramach tego seminarium powinny mieć komponent empiryczny i/lub ilościowy.
Tematyka pracy licencjackich może dotyczyć na przykład:
- cyklu koniunkturalnego
- polityki fiskalnej i monetarnej
- nierówności majątkowych i dochodowych
Pierwsze zajęcia poświęcone będą omówieniu wymogów stawianych przed pracami licencjackimi oraz zakresu tematyki seminarium. Następnie kilka zajęć będzie dotyczyć powszechnie wykorzystywanych w makroekonomii metod empirycznych i ilościowych: ekonometrii szeregów czasowych (w tym modeli VAR i „local projection”), modeli równowagi ogólnej (DSGE) i metod mikroekonometrycznych coraz powszechniej stosowanych do właściwego skalibrowania modeli makroekonomicznych (np. szacowania procesów dochodowych czy parametrów funkcji produkcji). Wybór metod omawianych w ramach seminarium będzie zależeć od zainteresowań uczestników. Reszta zajęć będzie polegać na prezentowaniu przez uczestników seminarium konspektów, przeglądu literatury, postępów prac i wyników.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu uczestnik:
WIEDZA
Zna najczęściej stosowane we współczesnej makroekonomii metody i narzędzia oraz techniki pozyskiwania i obróbki danych. Jest świadomy ograniczeń wynikających ze stosowania tych metod analizy. Zna najczęściej formułowane wobec tych metod zarzuty i potrafi się do nich krytycznie odnieść.
Wie w jaki sposób należy prawidłowo formułować problemy i hipotezy badawcze.
Zna najważniejsze źródła danych makroekonomicznych.
Wie, jak pracować z literaturą.
Wie, jak pracować z danymi.
Zna podstawową literaturę dotyczącą metod empirycznych i ilościowych w makroekonomii i płynące z niej wnioski dotyczące określonych zjawisk makroekonomicznych
Zna formalne zasady przygotowania pracy licencjackiej.
UMIEJĘTNOŚCI
Potrafi dokonać krytycznego przeglądu literatury.
Potrafi samodzielnie pracować z danymi empirycznymi.
Potrafi sformułować cel badawczy, postawić hipotezy oraz dobrać odpowiednie dane empiryczne i metody analizy w celu weryfikacji postawionych hipotez.
Potrafi samodzielnie wykorzystać wybrane metody empiryczne do badania zjawisk gospodarczych. Jest w stanie dokonać syntezy uzyskanych wyników formułując samodzielnie odpowiednie wnioski.
Posiada umiejętność samodzielnego przygotowania prac pisemnych na wybrany temat badawczy zgodnie z wymogami merytorycznymi i formalnymi.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Potrafi skutecznie zaplanować kolejne kroki prowadzenia badań naukowych.
Potrafi samodzielnie i krytycznie gromadzić i poszerzać swoja wiedzę.
Kryteria oceniania
Ocena za pierwszy semestr będzie zależeć od planu pracy i prezentacji poczynionych postępów. Ocena za drugi semestr będzie równa ocenie pracy licencjackiej. Przedstawiona przez dyplomanta praca licencjacka jest oceniana według reguł przyjętych na WNE (dostępne na stronie wydziału).
Literatura
Literatura dostosowana indywidualnie do tematyki pracy licencjackiej, ustalona w trakcie zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: