Quantitative Macroeconomics 2400-EN3SL254A
Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z metodami modelowania wybranych zjawisk makroekonomicznych oraz przygotowanie ich do napisania pracy licencjackiej związanej z tematyką seminarium. Tematy przygotowywanych prac mogą koncentrować się wokół praktycznych zastosowań wymienionych poniżej metod modelowania zjawisk makroekonomicznych:
- Modele równowagi ogólnej, w tym modele cykli koniunkturalnych oraz nakładających się pokoleń.
- Model poszukiwań i połączeń na rynku pracy.
- Modele nierówności majątkowych i dochodowych.
- Polityka pieniężna w modelu nowokeynesowskim.
- Modele niedoskonałości rynków mieszkaniowych i finansowych.
- Modele wzrostu gospodarczego.
Pierwszych kilka zajęć zostanie poświęconych na omówienie wymogów stawianych przed pracami licencjackimi oraz zakresu tematyki seminarium. Kolejne zajęcia polegać będą na prezentowaniu przez uczestników seminarium konspektów, przeglądu literatury, postępów prac i wyników.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu uczestnik
WIEDZA
Zna metody i narzędzia służące do modelowania wybranych zjawisk makroekonomicznych oraz techniki pozyskiwania danych. Jest świadomy ograniczeń wynikających ze stosowania tych metod analizy.
Wie w jaki sposób należy prawidłowo formułować problemy i hipotezy badawcze, wie jak prowadzić badania dla potrzeb pracy licencjackiej. Wie jak pracować z literaturą i materiałem empirycznym.
Zna formalne zasady przygotowania pracy licencjackiej.
UMIEJĘTNOŚCI
Potrafi dokonać krytycznego przeglądu literatury, poglądów różnych autorów i analizy źródeł oraz w prawidłowy sposób pracować z materiałem empirycznym.
Potrafi sformułować cel badawczy, postawić hipotezy oraz dobrać odpowiednie dane empiryczne i metody analizy w celu weryfikacji postawionych hipotez.
Potrafi samodzielnie zbudować model ekonomiczny bazujący na problemach optymalizacyjnych podmiotów gospodarczych, wzorując się na najważniejszych pracach literatury przedmiotu. Jest w stanie dokonać syntezy uzyskanych wyników formułując samodzielnie odpowiednie wnioski.
Posiada umiejętność samodzielnego przygotowania prac pisemnych na wybrany temat badawczy zgodnie z wymogami merytorycznymi i formalnymi.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Rozumie potrzebę uczenia się i doskonalenia swojego warsztatu badawczego przez całe życie. Potrafi samodzielnie i krytycznie gromadzić i poszerzać swoja wiedzę.
Potrafi w odpowiedni sposób zaplanować działania, określić priorytety i punkty krytyczne procesu pisania pracy licencjackiej.
KW01, KW02, KW03, KU01, KU02, KW03, KK01, KK02, KK03
Kryteria oceniania
Ocena pracy w czasie zajęć (przedstawienie planu pracy, przygotowanie przynajmniej jednej prezentacji dotyczącej tematyki pracy dyplomowej), ocena złożonej pracy licencjackiej.
Literatura
Literatura dostosowana indywidualnie do tematyki pracy licencjackiej, ustalona w trakcie zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: