Empirical Economic Analysis 2400-EN3SL225B
W trakcie seminarium studenci nabędą umiejętności wykorzystania koncepcji teoretycznych do wyjaśniania zjawisk zachodzących w gospodarce oraz udowadnianiu zagadnień ekonomicznych przy wykorzystaniu danych ekonomicznych.
Tematyka seminarium obejmuje najważniejsze i najciekawsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem gospodarki światowej. Przedmiotem prac mogą być czynniki kształtujące wielkość produkcji (w tym wahania koniunkturalne i wzrost), bezrobocia i inflacji oraz innych zjawisk w gospodarce o charakterze ogólnym, badane zarówno z perspektywy krótko i długookresowej.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student wie jak sformułować ważny cel badawczy, postawić hipotezy naukowe, zebrać odpowiednią literaturę teoretyczną i empiryczną, zgromadzić dane empiryczne, wybrać właściwą metodę ich analizy i zastosować ją, wyciągnąć wnioski z badania i krytycznie się do nich ustosunkować.
Student wie jakie są zasady przygotowania referatu, pracy magisterskiej i innej pracy pisemnej, jak można osiągnąć jej poprawność konstrukcyjną i formalną (zgodność ze standardami prac naukowych, respektowanie wymagań wynikających z praw autorskich)
Student potrafi sformułować cel badawczy, postawić hipotezy naukowe, zebrać odpowiednią literaturę teoretyczną i empiryczną, zgromadzić dane empiryczne, wybrać właściwą metodę ich analizy i zastosować ją, wyciągnąć wnioski z badania i krytycznie się do nich ustosunkować.
Student potrafi napisać pracę licencjacką, poprawną merytorycznie i formalnie (zwięzłą, zgodną ze standardami prac naukowych, poprawną terminologicznie, zachowującą wymagania wynikające z praw autorskich). Potrafi napisać inną pracę pisemną przestrzegając ww. zasad.
Student potrafi pozyskiwać dane i wyszukiwać informacje niezbędne w przygotowaniu pracy akademickiej na zadany temat z wykorzystaniem Internetu, katalogów bibliotek itp. Student potrafi formułować problemy i pytania badawcze oraz uzasadniać ich znaczenie w odniesieniu do literatury przedmiotu. Student potrafi przygotować referat z dbałością o stronę formalną zgodną z zasadami pisania prac naukowych oraz prac dyplomowych.
Student umie odpowiednio formułować priorytety w pracy oraz rozstrzygać dylematy związane z wykonywaniem zadań zawodowych.
Student ma świadomość możliwości jakie daje wykorzystanie technik informatycznych do rozwiązywania typowych problemów z zakresu analizy ekonomicznej. Rozumie konieczność ciągłego pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności w tym zakresie.
KW01, KW02, KW03, KU01, KU02, KW03, KK01, KK02, KK03
Kryteria oceniania
Przedstawiona przez dyplomanta praca licencjacka jest oceniana prac licencjackich według reguł przyjętych na WNE (dostępne na stronie wydziału).
Literatura
Ustalana indywidualnie z każdym z piszących pracę dyplomową.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: