MS4 - Projekt socjalny 2300-MS4-POSW-PS
Projekt socjalny oznacza zespół zaplanowanych działań mających na celu poprawę sytuacji określonej grupy osób/odbiorców. Głównym założeniem planowanych działań jest zaangażowanie klientów i dążenie do pozytywnej zmiany.
Na początkowych zajęciach studenci zapoznają się z zasadami realizacji projektów i omawiają ich wybrane przykłady na podstawie literatury, dostępnych raportów oraz doświadczeń praktyków. Po tych wstępnych przygotowaniach wybierają miejsce i adresatów własnego projektu. Na następnych spotkaniach relacjonują postępy pracy badawczej, prezentują koncepcję i analizują kolejne stadia przygotowania i wdrażania projektu. Ostatnim etapem jest jego ewaluacja.
Przygotowanie projektu daje okazję do refleksji nad doświadczeniem zdobytym w czasie praktyk oraz sprawdzenia własnych możliwości, silnych i słabych stron w działaniu. Studenci mają możliwość wspólnej refleksji nad problemami społecznymi oraz okazję do współpracy i wymiany doświadczeń.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student potrafi dostrzec i wnikliwie poznać potrzeby społeczne określonych jednostek i grup odbiorców. Potrafi usytuować je w szerszym kontekście społecznym i instytucjonalnym. Potrafi samodzielnie zaplanować, przygotować, zrealizować i ocenić projekt działania w wybranym obszarze praktyki pedagogicznej i społecznej
Kryteria oceniania
W ocenie studenta zostaną wzięte pod uwagę:
- umiejętność analizy problemów i potrzeb społecznych
- umiejętność analizy instytucji/organizacji, w której realizowany jest projekt (prezentacja instytucji i pomysł projektu jest przedstawiany przez studenta po podjęciu praktyk)
- pomysł własnego działania (studenci przygotowują pisemną koncepcję projektu na koniec I semestru)
- sprawozdanie z realizacji projektu wraz z dokumentacją (przedstawione w formie pracy zaliczeniowej pod koniec II semestru)
- opinia z miejsca praktyk (dostarczona po zakończeniu praktyki).
Literatura
Literatura:
Chludziński M., Przybylski W., „Jak skutecznie napisać projekt socjalny”. Warszawa 2004.
Davies M., ''Socjologia pracy socjalnej'', Warszawa 1996.
Granosik M., ''Profesjonalny wymiar pracy socjalnej'', Katowice 2006.
Gorczyc E. „Stąpając po bruku. Projekt socjalny na rzecz kobiet”. „Praca socjalna” 2003 nr 3.
Kantowicz E., ''Elementy teorii i praktyki pracy socjalnej'', Olsztyn 2001.
Kott E. „Co to jest projekt socjalny”. Mazowieckie Centrum Polityki społecznej. Warszawa 2001 (opracowanie dostępne w Internecie).
Marynowicz-Hetka E., Piekarski J., ''Wokół problemów działania społecznego'', Katowice 1998.
Pilch T., Lepalczyk I. (red), ''Pedagogika społeczna'', Warszawa 1995.
Wolska-Prylińska D., ''Projekt socjalny w kształceniu i działaniu społecznym'', Katowice 2010.
Wronowski G., ''Jak skutecznie napisać projekt socjalny?'', Warszawa 2006.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: