Formy pomocy społecznej w krajach Unii Europejskiej 2300-J-PS-II-MSKA-FP
W ramach przedmiotu studentki i studenci zapoznają się z szeregiem zagadnień związanych z funkcjonowaniem pomocy społecznej w Europie. Będą to: geneza i rozwój państwa opiekuńczego i pomocy społecznej w Europie; tradycyjne i współczesne definiowanie pomocy społecznej oraz jej znaczenie w kontekście wybranych teorii socjologicznych; modele polityki społecznej; formy pomocy społecznej w wybranych krajach europejskich oraz analiza porównawcza polskiego systemu; kwestia organizacji pieczy zastępczej w wybranych krajach Europy; współczesne wyzwania pomocy społecznej (w tym związane m.in. z procesami globalizacyjnymi, migracjami i uchodźstwem).
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studentka/student:
nazywa i wskazuje różnice pomiędzy poszczególnymi modelami polityki społecznej oraz związanymi z nią sposobami funkcjonowania pomocy społecznej w Polsce i wybranych europejskich krajach; samodzielnie wyszukuje informacje na ten temat, poddaje je krytycznej analizie porównawczej;
zna i rozumie istotne dla edukacji teorie socjologii i antropologii kulturowej, konsekwencje edukacyjne wynikające ze zróżnicowania środowisk życia dzieci;
jest gotowa/y do podejmowania dyskusji na tematy pedagogiczne, argumentowania i uzasadniania swojego zdania z wykorzystaniem wiedzy naukowej na temat sytuacji edukacyjnej i społecznej osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnością.
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia zajęć:
- przygotowanie do zajęć (czytanie tekstów) i obecność na zajęciach (możliwe 2 nieobecności),
- przygotowanie referatu i opracowania dot. pomocy społecznej w wybranym kraju.
Literatura
1. Golinowska S., Modele polityki społecznej w Polsce i Europie na początku XXI wieku, Fundacja Batorego, Warszawa 2018.
2. Europejska Karta Społeczna, Rada Europy.
3. Esping-Andersen G., Trzy światy zachodniego kapitalizmu, Difin, Warszawa 2010.
4. Frieske K.W. (red.), Marginalność i procesy marginalizacji, IFiS PAN, Warszawa 1999.
5. Kraus K., Geisten T., Piątek K, Państwo socjalne w Europie. Historia – Rozwój – Perspektywy, Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2005.
6. „Polityka Społeczna”, nr 2(539)/2019.
7. Seria Twoje uprawnienia do zabezpieczenia społecznego…, Komisja Europejska.
Literatura dodatkowa: wybór tekstów z czasopism „Polityka Społeczna”, „Praca Socjalna” oraz „Problemy Polityki Społecznej”.
Uwagi
W cyklu 2024Z:
Przedmiot do wyboru. Alternatywą jest kurs: Kulturowe aspekty relacji z Innym |
W cyklu 2025Z:
Przedmiot do wyboru. Alternatywą jest kurs: Kulturowe aspekty relacji z Innym |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: