Tańce i zabawy ruchowe dla dzieci 2300-J-MKNWE-F1
Celem zajęć jest: -zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi metodyki nauczania tańców i zabaw ruchowych dla dzieci w wieku 3-9 lat. Rola tańców i zabaw ruchowych w rozwoju osobowości dziecka.
-przedstawienie rodzajów zabaw ruchowych dla dzieci w wieku 3-9 lat, m.in. zabaw o charakterze inhibicyjno-incytacyjnym, zabaw mających na celu wyrobienie poczucia miary taktowej, wrażliwości na zmiany dynamiczne, szybkiej orientacji na zmiany tempa, umiejętności rozplanowania ruchu w określonej przestrzeni -zapoznanie z prostymi, aktywizującymi metodami muzyczno-ruchowymi oraz zabawami z wykorzystaniem muzyki i ruchu, przeznaczonymi dla dzieci w wieku 3-9 lat
-zapoznanie studentów z wybranymi tańcami i zabawami ruchowymi z wykorzystaniem różnych form twórczej aktywności muzycznej: śpiewu, ruchu przy muzyce, gry na instrumentach, kształtującymi poczucie integracji i współdziałania w grupie
-zapoznanie z wybranymi tańcami narodowymi i regionalnymi umożliwiającymi
poznawanie polskiej kultury ludowej z perspektywy zabawy, piosenki, tańca.
-prezentacja wybranych tańców i zabaw z rekwizytami. Rola rekwizytu w pracy z dziećmi. Tworzenie układów muzyczno-ruchowych z wykorzystaniem rekwizytów.
-zaprezentowanie na wybranych przykładach metody twórczego opracowania
zabaw muzyczno-ruchowych stymulujących ekspresję twórczą dziecka
-zaprezentowanie przykładów zastosowania ilustracji i tekstów opowiadań jako materiału do improwizacji ruchowej i opowieści ruchowych.
-poznawanie słownictwa muzycznego przez twórczą ekspresję ruchowo-
brzmieniową. Ciało jako źródło dźwięku i ruchu. Cechy dźwięku i ruchu w
przestrzeni. Wytwarzanie stałych wyobrażeń słuchowych w odniesieniu do
elementów muzyki.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student m.in.:
-zna podstawy metodyki nauczania tańców i zabaw muzyczno-ruchowych dla dzieci
-zna rodzaje zabaw muzyczno-ruchowych dla dzieci w wieku 3-9 lat -zna proste, aktywizujące metody pracy z dziećmi w wieku 3-9 lat -zna wybrane tańce integracyjne, regionalne, narodowe -potrafi dobrać rodzaj tańców i zabaw muzyczno-ruchowych do etapu rozwoju muzycznego i psychofizycznego dziecka
Kryteria oceniania
Aktywne uczestnictwo w zajęciach.
Przygotowanie scenariusza zajęć muzyczno-ruchowych w oparciu o metody twórczego opracowania tańców i zabaw muzyczno-ruchowych stymulujących ekspresję twórczą dzieci.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Bissinger-Ćwierz U., Muzyka i ruch dla każdego
Radwańska M., Zabawy muzyczno-ruchowe w rozwijaniu aktywności twórczej dziecka. W: Karwowska-Struczyk M., Słodownik-Rycaj E. (red.), Pedagogika małego dziecka.
Trześniowski R., Zabawy i gry ruchowe
Skowrońska-Lebecka E., Dźwięk i gest
Stadnicki A., Tańce dla dzieci
Weiser B., Rabenstein R., Heiligenbruner E., Tańce i zabawy dla grupy
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: