Psychoanaliza i neopsychoanaliza - spór na temat kobiety 2300-F-23/O
Celem zajęć będzie krytyczne prześledzenie kilku koncepcji psychoanalitycznych i neopsychoanalitycznych pod kątem zawartej w nich problematyki kobiecości i zaakcentowanych biologicznych, a przede wszystkim kulturowo ukształtowanych różnic między płciami.
Punkt wyjścia stanowić będzie psychoanaliza freudowska, skupimy się jednak przede wszystkim na tych koncepcjach neopsychoanalitycznych, których autorzy w krytyczny sposób odnoszą się do tez sformułowanych przez ojca psychoanalizy. Omówione zostaną: ortodoksyjna psychoanaliza freudowska,teorie neopsychoanalityczne: E. Fromma, K. Horney, psychologia głębi C. G. Junga oraz wybrane koncepcje neojungowskie. Przyjrzymy się ich ogólnym założeniom i najważniejszym tezom dotyczącym funkcjonowania ludzkiej psychiki, jednak przede wszystkim skoncentrujemy się na kwestiach kobiecości.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Student, który kończy zajęcia:
-zna teorie:ortodoksyjną psychoanalityczną i przykładowe neopisychoanalityczne, ze szczególnym uwzględnieniem założeń i tez dotyczących kobiecości,
- rozpoznaje zasadnicze róznice w poszczególnych, prezentowanych podczas zajęć koncepcjach i ma możliwość osobistego ustosunkowania się do omawianych obszarów sporu
Kryteria oceniania
Zajęcia zaliczane sa na podstawie obecności (dopuszczalne są dwie), aktywności, a przede wszystkim na podstawie pisemnej pracy na wybrany przez studenta, a dotyczący omawianej problematyki temat.
Literatura
1.L. Appignanesi, J. Forrester "Kobiety Freuda"
2. S. Freud "Wykłady ze wstępu do psychoanalizy: nowy cykl"
3. K. Horney "Psychologia kobiety"
4. E. Fromm "Miłość, płeć i matriarchat"
5. C. G. Jung "O naturze kobiety"
6. P. Skogemann "Kobiecość w rozwoju"
7. E. Badinter "Historia miłości macierzyńskiej"
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: