Blok specjalizacyjny - Prawo antydyskryminacyjne 2200-PRSM30
W toku zajęć studenci poznają najważniejsze aspekty prawne i praktyczne ochrony przed dyskryminacją, z perspektywy prawa polskiego, prawa Unii Europejskiej i praw człowieka w prawie międzynarodowym.
Studenci poznają praktykę stosowania przepisów prawa antydyskryminacyjnego przez sądy i inne organy publiczne, w tym organy odpowiedzialne na mocy prawa za realizację zasady równego traktowania.
W ramach zajęć warsztatowych studenci pracować będą przede wszystkim w oparciu o kazusy oraz aktualne problemy prawne w tym obszarze, przygotowując własne propozycje ich rozwiązania oraz dobierając w tym celu odpowiednie instrumenty ochrony prawnej.
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student zna zakres zastosowania zasady równego traktowania , źródła prawa antydyskryminacyjnego, a także relewantne orzecznictwo europejskie i krajowe.
Student potrafi dokonać analizy konkretnych przypadków nierównego traktowania.
Student rozpoznaje tendencje rozwojowe prawa antydyskryminacyjnego, potrafi wskazać aksjologiczne i praktyczne dylematy na tym tle.
Kryteria oceniania
Patrz opis poszczególnych przedmiotów w bloku.
Praktyki zawodowe
-
Literatura
Anna Zawidzka-Łojek, Aleksandra Szczerba-Zawada (red.), Prawo antydyskryminacyjne UE, Warszawa 2015
Monika Domańska, Zakaz dyskryminacji ze względu na więcej niż jedno zabronione kryterium, Warszawa 2018
K. Śmiszek (red.), Unijny zakaz dyskryminacji a prawo polskie. Analiza funkcjonowania przepisów antydyskryminacyjnych w praktyce polskich sądów, Warszawa 2018, dostępny do pobrania na stronie https;//publications.europa.eu/pl;
K. Kędziora (red.), K. Śmiszek (red.), Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa 2017.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: