Blok specjalizacyjny - CSI: Warsaw 2200-PRSIK08
Dokładny opis formy i przebiegu zajęć przedstawiony jest w artykule:
Kacper Gradoń: “„CSI: Warsaw” Crime Scene Investigation Training at the University of Warsaw”. w: Studia Iuridica Vol. 62, 2016.
Studenci zostają podzieleni na trzy grupy z których każda odpowiedzialna jest za przygotowanie kompleksowego scenariusza zdarzenia o charakterze kryminalnym (wraz z wyborem miejsc, aktorów-pozorantów, rekwizytów, itp.), a pozostałe dwie grupy zajmują się prowadzeniem pracy dochodzeniowo-śledczej. Warsztaty terenowe odbywają się trzy razy w ciągu semestru, średnio raz w miesiącu, w weekendy (pt-nd) ustalone ze wszystkimi uczestnikami zajęć.
Warsztaty odbywają się w czasie rzeczywistym, niezależnie od warunków pogodowych i terenowych; wykorzystywany jest prawdziwy sprzęt oględzinowy (kryminalistyczny). Scenariusze warsztatów są w każdym roku skrajnie odmienne i dotyczą najszerszego spektrum zjawisk o charakterze kryminalnym.
Po każdych warsztatach następuje rotacja grup "organizujących" i "rozwiązujących".
Po każdym z warsztatów terenowych, grupa organizująca opracowuje odpowiedzi na pytania przedstawione przez grupę rozwiązującą. W ramach zajęć stacjonarnych (środy, od godz. 16:45 do późnych godzin wieczornych) budowane i omawiane są wersje kryminalistyczne i prowadzone są bardzo realistyczne symulacje przesłuchań świadków i podejrzanych.
Od studentów oczekuje się głębokiego zaangażowanie w prace w grupach - zarówno na etapie tworzenia scenariuszy, jak i podczas samych zajęć warsztatowych i seminaryjnych. Duże znaczenie ma twórcze, interdyscyplinarne podejście do problematyki kryminalnej.
Podsumowanie:
Semestr podzielony jest na trzy części odpowiadające trzem różnym zdarzeniom (przestępstwom) zainscenizowanym przez prowadzącego przy współudziale części studentów. Każda z tych trzech części będzie składała się z trzech etapów: przygotowania teoretycznego, praktycznej i realistycznej symulacji, oraz kompleksowej oceny.
W ramach pierwszego etapu, studenci zdobędą pogłębioną wiedzę na temat oględzin miejsca zdarzenia, oraz szerokiego zakresu technik kryminalistycznych służących do ujawniania i zabezpieczania śladów.
W kolejnym etapie, zadaniem uczestników Projektu będzie zabezpieczenie odpowiednio przygotowanego, symulowanego miejsca zdarzenia. Studenci, korzystać będą z z wyposażenia techniki kryminalistycznej i stosować się do procedury określającej zasady przeprowadzania oględzin. Szczególna uwaga poświęcona jest zasadom postępowania zapewniającego ochronę materiału dowodowego przed zniszczeniem, zagubieniem i kontaminacją. Studenci będą m.in. uczyć się algorytmów postępowania na miejscu zdarzenia, w szczególności izolacji miejsca, właściwej dokumentacji (szkiców, fotografii kryminalistycznej i wideofilmowania), oraz systematycznego poszukiwania, ujawniania, zabezpieczania i opisywania materiału dowodowego.
Trzeci etap poświęcony jest omówieniu zajęć praktycznych, przy użyciu materiału filmowego dokumentującego postępowanie grupy studentów na symulowanym miejscu zdarzenia. Główny nacisk położony jest na krytyczną analizę błędów popełnianych przy zabezpieczaniu materiału dowodowego, które w sytuacjach rzeczywistej pracy na miejscu przestępstwa skutkować mogą zniszczeniem kluczowych dla procesu karnego informacji.
Rodzaj przedmiotu
ogólnouniwersyteckie
nieobowiązkowe
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
- umiejętność prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia
- umiejętność prowadzenia oględzin rzeczy
- umiejętność prowadzenia oględzin osoby
- umiejętność prowadzenia oględzin zwłok
- umiejętność prowadzenia przeszukania (osoby, miejsca)
- praktyczna znajomość poszczególnych technik kryminalistycznych
- umiejętność prowadzenia (taktyki) przesłuchania - świadków i podejrzanych
- znajomość praktycznych zagadnień związanych z pracą operacyjną
- umiejętność prowadzenia dokumentacji procesowej (protokoły)
- umiejetność prowadzenia dokumentacji fotograficznej
Kryteria oceniania
Podstawą oceny jest aktywne uczestnictwo we wszystkich elementach bloku, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania w przygotowywanie i rozwiązywanie symulowanych zdarzeń o charakterze kryminalnym. Oceniana jest umiejętność pracy w grupie na każdym etapie zajęć praktycznych (tj. podczas warsztatów terenowych i w trakcie ćwiczeń praktycznych/symulacji odbywających się stacjonarnie).
Praktyki zawodowe
Nie przewiduje się formalnych praktyk zawodowych, jednak cały blok ma wymiar stricte praktyczny.
Literatura
Sugerowana literatura podana zostanie podczas pierwszych zajęć, jak również przed konkretnymi warsztatami terenowymi (zależnie od scenariusza i przyjętego tematu symulacji).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: