Blok specjalizacyjny - Ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrody w dobie zmian klimatycznych 2200-BS048S
Blok specjalizacyjny "Ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrody - uwarunkowania prawne" oferuje studentom i studentkom możliwość poznania teoretycznych i praktycznych podstaw prawa ochrony dziedzictwa kultury i prawa ochrony zabytków, a także prawa ochrony przyrody, prawa ochrony środowiska i prawa ochrony zwierząt - i to w wymiarze krajowym, jak i europejskim i międzynarodowym.
Związek dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa przyrody jest zresztą nieprzypadkowy i ma miejsce zarówno na poziomie regulacyjnym (np. Konwencji UNESCO dotyczącej Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego), jak i aksjologicznym. Dlatego też wiedza z zakresu prawniczych przedmiotów dogmatycznych zostanie w ramach bloku uzupełniona o przedmiot teoretyczny, ukazujący polityczne i filozoficzne uwikłanie i uwarunkowanie omawianych zagadnień.
Szczegółowy opis każdego z przedmiotów wchodzących w skład bloku specjalizacyjnego jest dostępny w sylabusach tych przedmiotów.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Uczestnictwo w bloku specjalizacyjnym pozwoli studentom i studentkom uzyskać rozległą wiedzę w zakresie teorii i praktyki ochrony dziedzictwa kultury i dziedzictwa przyrody, a także ich filozoficznych i doktrynalnych podstaw.
Wiedza w powyższym zakresie pozwoli na orientację w obowiązujących krajowych, europejskich i międzynarodowych regulacjach oraz ich interpretację i stosowanie. Nadto umożliwi zrozumienie wartości stojących za obowiązującymi przepisami, a także stanowiskami postulującymi ich zmianę, a więc orientację również w dyskursie politycznym w tym zakresie.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę - każdego wykładu specjalizacyjnego wchodzącego w skład bloku osobno.
Zaliczenie na oceny 3-4+: obecność na zajęciach (dopuszczalne 3 nieobecności) + zaliczenie kolokwium.
Zaliczenie na oceny 3-5!: obecność na zajęciach (dopuszczalne 3 nieobecności) + przygotowanie pracy pisemnej w formie eseju bądź artykułu naukowego.
W przypadku wyboru zaliczenia przez pracę pisemną student bądź studentka odpowiednio wcześnie ustala z prowadzącym bądź prowadzącą formę i temat. Przez cały semestr ma także możliwość konsultacji w zakresie uwag merytorycznych, wykorzystanej literatury czy redakcji.
Literatura
Literatura podstawowa dla każdego z przedmiotów wchodzących w skład bloku specjalizacyjnego jest wskazana w sylabusach tych przedmiotów.
Dodatkowa literatura, orzeczenia i akty prawne (fragmenty) oraz komentarze zostaną podane oraz przekazane studentom i studentkom przez prowadzącego w zależności od wyboru (możliwie bieżących i głośnych) przypadków ilustrujących omawiane tematy.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: