Blok specjalizacyjny - Sądowa ochrona praw prywatnych 2200-BS031S
Wykład specjalizacyjny „Postępowanie nieprocesowe” będzie prowadzony przez prof. UW dra hab. Piotra Rylskiego. Dotychczasowe doświadczenia wskazywały, że wielu studentów wyrażało niedosyt z powodu zbyt małej ilości czasu poświęcanego zagadnieniom postępowania nieprocesowego w toku kursu postępowania cywilnego. Także w trakcie zajęć na aplikacjach prawniczych zbyt mało nacisku kładzie się na szkolenie w zakresie tej jakże ważnej instytucji prawa postępowania cywilnego. Obecnie studenci mają niepowtarzalną szansę zdobycia pogłębionej wiedzy na temat „nieprocesu”. Zajęcia przeznaczone są zarówno na ogólne założenia tego postępowania, jak część szczegółową postępowania nieprocesowego.
„Sądowe postępowanie egzekucyjne” będzie prowadzony przez prof. UW dra hab. Tadeusza Zembrzuskiego i dr. Marcina Cieślińskiego (po jednym semestrze). Ten element bloku obejmuje kompleksowe omówienie czynności egzekucyjnych, przebiegu postępowania od uzyskania tytułu egzekucyjnego, przez postępowanie klauzulowe, aż do ewentualnego zaspokojenia roszczeń. Wykład na omówienie szczegółowo najważniejszych instytucji postępowania egzekucyjnego. Prezentowane są poszczególne sposoby egzekucji, w tym egzekucji z ruchomości, nieruchomości, z wierzytelności, a także egzekucja świadczeń niepieniężnych. Udział w wykładzie jest unikalną szansą na zdobycie wiedzy bardzo przydatnej w praktyce prawniczej.
Intensyfikacja transgranicznego obrotu prawnego oraz aktywność prawodawcy unijnego sprawią, że maleje znaczenie krajowej regulacji międzynarodowego postępowania cywilnego. Niezbędna w praktyce prawniczej staje się orientacja w rosnącej liczbie zróżnicowanych aktów prawa Unii Europejskiej w obszarze postępowania cywilnego. Celem wykładu „Europejskie prawo procesowe cywilne”, współprowadzonego przez prof. dr. hab. Karola Weitza oraz dr. Bartosza Wołodkiewicza, jest zapoznanie studentów z najważniejszymi zagadnieniami z tego zakresu (m.in. jurysdykcja krajowa, zawisłość sprawy, uznawanie i wykonywanie orzeczeń, międzynarodowa pomoc prawna). Wykład zakłada taką prezentację wskazanych zagadnień, aby zapewnić orientację w całej dziedzinie i umiejętność samodzielnej analizy problemów z zakresu europejskiego prawa procesowego cywilnego
Szczegółowy opis zajęć znajduje się na stronie każdego z przedmiotów.
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Zajęcia tworzące blok "Sądowa ochrona praw prywatnych" mają na celu przybliżenie problematyki postępowania sądowego w sprawach cywilnych. Służą przekazaniu kompleksowej wiedzy praktycznej, niezbędnej do wykonywania w przyszłości zawodu sędziego, adwokata, radcy prawnego, radcy Prokuratorii Generalnej RP lub komornika sądowego.
Literatura
Zob. literaturę przyporządkowaną do poszczególnych wykładów.
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Przedmioty wchodzące w skład bloku: |
W cyklu 2024Z:
Przedmioty wchodzące w skład bloku: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: