Blok specjalizacyjny - Przestępstwa gospodarcze, przeciwko mieniu i własności intelektualnej 2200-BS026S
Poniżej znajduje się opis każdego z przedmiotów wchodzących w skład bloku.
Aspekty kryminologiczne przestępczości gospodarczej i przeciwko mieniu
W trakcie wykładu zostanie omówione zjawisko przestępczości gospodarczej i przeciwko mieniu z perspektywy kryminologicznej, z uwzględnieniem aspektów wiktymologicznych. Analizie zostanie poddane samo pojęcie przestępczości gospodarczej i koncepcje przestępczości gospodarczej (w perspektywie historycznej i prawnoporównawczej – przedmiotowa koncepcja przestępczości gospodarczej K. Lindemana, podmiotowa koncepcja przestępczości gospodarczej E. Sutherlanda, „europejska” koncepcja przestępczości gospodarczej). Zostanie także omówione typologia sprawców przestępstw gospodarczych i przeciwko mieniu oraz teorie kryminologiczne, które mogą znaleźć zastosowanie wobec tej grupy sprawców. Przedstawione zostaną rozmiary przestępczości gospodarczej i przeciwko mieniu, z uwzględnieniem tzw. ciemnej liczby przestępstw. W ramach zajęć omówiona będzie ogólna specyfika przestępczości gospodarczej i przeciwko mieniu oraz fenomenologia poszczególnych przestępstw gospodarczych, w tym zorganizowanej przestępczości gospodarczej. Przedstawione zostaną także skutki przestępczości gospodarczej i przeciwko mieniu, a także system jej przeciwdziałania i zwalczania.
Przestępstwa gospodarcze i delikty administracyjne w obrocie gospodarczym
Jednym z celów przedmiotu jest przybliżenie problematyki przestępstw gospodarczych. Omówiona zostanie specyfika tych przestępstw i ich źródła, powiązania z prawem cywilnym, administracyjnym, prawem wykroczeń i przestępczością karnoskarbową. Przedstawione zostaną wybrane przepisy statuujące przestępstwa gospodarcze.
Zajęcia będą prowadzone w formie wykładu i warsztatu. Po omówieniu określonego zagadnienia będzie przeprowadzana dyskusja nad spornymi problemami z uwzględnieniem orzecznictwa i poglądów wyrażonych w doktrynie, w połączeniu z rozwiązywaniem kazusów.
Każde zajęcia będą obejmowały część teoretyczną oraz praktyczną (studium przypadku, rozwiązywanie kazusów).
Zajęcia w części poświęconej deliktom administracyjnym poświęcone są wybranym zagadnieniom podstaw i zasad penalizacji deliktów administracyjnych w obrocie gospodarczym.
Tematyka ta przedstawiana jest na tle orzecznictwa krajowego, strasburskiego oraz unijnego. Zajęcia poświęcone są omówieniu podstaw i zasad penalizacji deliktów administracyjnych. Omawiana jest tematyka otwartych katalogów deliktów administracyjnych w kontekście zasady określoności naruszeń (będącej odpowiednikiem zasady nullum crimen sine lege), podmiotów odpowiedzialności, winy jako podstawy odpowiedzialności za delikty administracyjne, zasad odpowiedzialności za delikty administracyjne w grupach kapitałowych, odpowiedzialności następcy prawnego.
Przedmiotem tych zajęć jest również problematyka katalogu zasad stosowania i wymiaru kar w trybie administracyjnym oraz problem zbiegu odpowiedzialności karnej i administracyjnej na przykładzie zmów przetargowych.
Zajęcia obejmują problematykę standardów praw przedsiębiorców ponoszących odpowiedzialność za penalizowane naruszenia. Omawiane są zagadnienia dotyczące standardów praw przedsiębiorców w postępowaniach o delikty administracyjne, zarówno - będących osobami fizycznymi, jak i przedsiębiorców mających osobowość prawną
Przestępstwa przeciwko mieniu i własności intelektualnej
Jednym z celów zajęć jest przybliżenie problematyki przestępstw przeciwko mieniu. Omówiona zostanie specyfika tych przestępstw i ich źródła, powiązania z prawem cywilnym, administracyjnym, prawem wykroczeń.
Przedstawione zostaną wybrane przepisy statuujące przestępstwa i wykroczenia przeciwko mieniu. Zajęcia będą prowadzone w formie wykładu (z użyciem prezentacji multimedialnej) i warsztatu. Po omówieniu określonego zagadnienia będzie przeprowadzana dyskusja nad spornymi problemami posiłkując się orzecznictwem i poglądami wyrażonymi w doktrynie, połączona z rozwiązywaniem kazusów.
Ponadto zajęcia obejmują problematykę przestępstw i wykroczeń przeciwko własności intelektualnej (praw autorskich, praw pokrewnych i własności przemysłowej). Przedmiotem zajęć są źródła i zasady obowiązującego prawa służącego zwalczaniu przestępstw i wykroczeń przeciwko własności intelektualnej. Zajęcia poświęcone są spornym problemom dotyczącym odpowiedzialności penalnej w tym zakresie.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu wszystkich zajęć w tym bloku student:
1) posiada wiedzę na temat specyfiki przestępczości gospodarczej,
kryminologicznych i wiktymologicznych aspektów poszczególnych
przestępstw gospodarczych, a także systemu przeciwdziałania i zwalczania
przestępczości gospodarczej;
2) posiada poszerzoną i pogłębioną wiedzę na temat przestępstw przeciwko
mieniu i obrotowi gospodarczemu;
3) zna powiązania przestępstw gospodarczych i przeciwko mieniu z
wykroczeniami i przestępstwami/wykroczeniami skarbowymi;
4) zna źródła i zasady prawa służącego zwalczaniu przestępstw i wykroczeń
przeciwko własności intelektualnej; zna i rozumie powiązania uregulowań
zawartych w ustawie o ochronie praw autorskich i praw pokrewnych w
ustawie Prawo własności przemysłowej oraz w kodeksie karnym;
5) zna źródła i zasady prawa służącego penalizacji deliktów administracyjnych;
6) zna podstawowe standardy praw przedsiębiorców ponoszących
odpowiedzialność za różnego rodzaju penalizowane naruszenia
gospodarcze;
7) zna najważniejsze orzecznictwo dotyczące poruszanych na zajęciach
tematów.
Kryteria oceniania
Kontrola obecności oraz, w zależności od przedmiotu, ocena aktywności studenta na zajęciach albo test.
Szczegółowe kryteria wskazane zostały w indywidualnym sylabusie każdego z przedmiotów wchodzących w skład bloku.
Praktyki zawodowe
Nie są przewidziane
Literatura
Szczegółowa literatura wskazana jest w sylabusie każdego z przedmiotów wchodzących w skład bloku.
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Przedmioty wchodzące w skład bloku: |
W cyklu 2024Z:
Przedmioty wchodzące w skład bloku: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: