Legislacja administracyjna 2200-8P018
Zgodnie z artykułem 2 polskiej konstytucji z dnia 2 kwietnia 1997 r., Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym. Konsekwencją tej ogólnej zasady ustrojowej jest szereg zasad o treści szczegółowej, w tym zasada przyzwoitej legislacji. Obecnie, coraz częściej mówi się też o prawie do przyzwoitej/dobrej legislacji.
W trakcie zajęć uczestnicy poznają – w zarysie – rodzaje krajowych źródeł prawa (konstytucja, ustawy, rozporządzenia itd.), ich hierarchię, organy je stanowiące oraz relacje między nimi w ramach systemu prawa. Dowiedzą się, w jakich procedurach akty te są wydawane, jakie są zasady ich opracowywania i opiniowania. Poruszony zostanie problem wpływu obywateli na proces stanowienia prawa, możliwości jakie dają obecne regulacje (np. lobbing) oraz ich praktyczna realizacja.
Szczególnie dokładnej analizie poddany zostanie załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”, jego treść, charakter prawny i znaczenie.
W miarę możliwości czasowych, zaprezentowane zostaną sposoby radzenia sobie, w procesie wykładni przez interpretatora, z wadami legislacyjnymi tekstu prawnego.
Do wszystkich zajęć zapewnione będą prezentacje multimedialne wyświetlane za pomocą rzutnika oraz udostępnione w formie elektronicznej.
Od uczestników wymagane będzie posiadanie wskazanych aktów normatywnych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Uczestnicy dowiedzą się jak poprawnie redagować tekst aktu normatywnego, poznają najczęściej popełniane błędy i zrozumieją jak istotne jest (z punktu widzenia organu stanowiącego prawo i adresatów norm) umiejętne posługiwanie się zasadami techniki prawodawczej.
Uczestnicy zapoznani zostaną z podstawowymi zasadami i procedurami legislacyjnymi, zostaną im przybliżone zasady techniki prawodawczej. Dowiedzą się w jaki sposób, na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, możliwe jest oddziaływanie na proces legislacyjny.
Niektóre zajęcia polegać będą na pracy z aktami normatywnymi, ich analizie i wykładni
Kryteria oceniania
Test składający się z kilkunastu pytań z jedną
poprawną odpowiedzią.
Literatura
L. Grzonka, Legislacja administracyjna, Warszawa 2011
A. Malinowski (red.), Zarys metodyki pracy legislatora. Ustawy – akty wykonawcze – prawo miejscowe, Warszawa 2009
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: