Prawo socjalne 2200-8P013
Wykład poświęcony jest omówieniu i wyjaśnieniu następujących zagadnień:
1. Prawo socjalne, ochrona socjalna, zabezpieczenie społeczne. Wykorzystywane techniki i metody regulacji. Prawne systemy ochrony socjalnej. Rodzaje świadczeń i źródła ich finansowania.
2. Świadczenia wsparcia rodziny (świadczenie wychowawcze i dobry start, świadczenie rodzicielskie)
3. Wsparcie dochodowe: świadczenia rodzinne; dodatki mieszkaniowe i mieszkanie na start, pomoc osobom uprawnionym do alimentów, renta socjalna i inne długoterminowe świadczenia dla osób niepełnosprawnych lub starszych, wypadki w szczególnych okolicznościach, świadczenia dla ofiar przestępstw
4. Pomoc społeczna. Niepełnosprawność.
5. Systemy ubezpieczeń społecznych (powszechny, rolniczy): zasady, podleganie ubezpieczeniom społecznym, składki.
6. Świadczenia długoterminowe z ubezpieczeń społecznych (emerytury, renty).
7. Świadczenia krótkoterminowe z ubezpieczeń społecznych (zasiłki).
8. Ubezpieczenie zdrowotne. Promocja zatrudnienia. Działalność socjalna pracodawców. Ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawców.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student zna podstawowe zasady poszukiwania właściwych aktów prawnych regulujących stosunki społeczne i gospodarcze w zakresie spraw socjalnych oraz wyszukiwania danych statystycznych dotyczących rynku pracy i spraw socjalnych.
Student potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role, w szczególności rozpoznawać zasady relacji między wnioskodawcami a instytucjami ochrony socjalnej.
Prawidłowo posługuje się systemami normatywnymi oraz wybranymi normami i regułami (prawnymi, zawodowymi, moralnymi) w celu rozwiązania konkretnego zadania z zakresu funkcjonowania administracji publicznej, rozpoznaje różne formy ochrony socjalnej i zna zasady i założenia procedur ich stosowania; dostrzega związek pomiędzy prawami i obowiązkami uprawnionych do świadczeń oraz zna podstawy ich odpowiedzialności.
Student rozpoznaje tendencje rozwojowe prawa socjalnego oraz ich uwarunkowania polityczne, gospodarcze i społeczne, potrafi wskazać aksjologiczne i praktyczne dylematy w pracy pracownika administracji publicznej.
Kryteria oceniania
Ocenie służy pisemny test (pytania otwarte i zamknięte jednokrotnego wyboru) sprawdzający osiągnięty przez studenta poziom wiedzy z zakresu objętego wykładem, z uwzględnieniem umiejętności zastosowania uzyskanej wiedzy do konkretnych sytuacji i prezentowania własnych wniosków dotyczących poruszanych zagadnień.
Praktyki zawodowe
-
Literatura
Najnowsze dostępne wydania:
a) podstawowa:
W. Muszalski, Prawo socjalne, Wydawnictwo Naukowe PWN
J. Jończyk, Prawo zabezpieczenia społecznego,
Z Kluszczyńska i in., System ubezpieczeń społecznych: zagadnienia podstawowe, red. G. Szpor, LexisNexis,
ustawy i rozporządzenia wskazane przez prowadzącego
b) uzupełniająca:
I. Jędrasik-Jankowska, Pojęcia i konstrukcje prawne ubezpieczenia społecznego, Wolters Kluwer
M. Lewandowicz-Machnikowska, Regulacja prawna socjalnego wsparcia dla osób o niskich dochodach, Prawnicza i Ekonomiczna Biblioteka Cyfrowa
M. Ratajczak, Pomoc społeczna. Wybrane instytucje pomocy rodzinie i dziecku, Lex a Wolters Kluwer business
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: