Zbiorowe prawo pracy 2200-5PP-16
Wykład przedstawia problematykę zbiorowego pracy oraz zbiorowych stosunków pracy zachodzących pomiędzy pracodawcami i ich organizacjami oraz związkowymi i niezwiązkowymi przedstawicielstwami pracowników. W toku wykładu omawiane są w szczególności zagadnienia związane z prawem związkowym: prawnomiędzynarodowe standardy w zakresie wolności związkowych, wolności związkowe w Konstytucji RP, modele ruchu związkowego w Polsce i na świecie, kompetencje związków zawodowych na szczeblu ponadzakładowym i zakładowym (zwłaszcza w zakresie stanowienia autonomicznych aktów prawa pracy, w tym układów zbiorowych pracy, kształtowania wynagrodzeń oraz udziału w procesach restrukturyzacyjnych pracodawców), organizacje pracodawców oraz ich uprawnienia, pojęcie reprezentatywności związków zawodowych i organizacji pracodawców, dialog społeczny i Komisja Trójstronna do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Z prawem związkowym ściśle łączy się problematyka sporów zbiorowych. W toku wykładu omawiane są w szczególności pojęcie i przedmiot sporu zbiorowego, etapy sporu zbiorowego, strajk jako ostatnie i ostateczne stadium sporu zbiorowego, odpowiedzialność za nielegalny strajk, problem lokautu jako reakcji pracodawcy na strajk. Programem wykładu objęte są także inne niż związkowe formy reprezentacji zbiorowych praw i interesów zawodowych pracowników, w tym zwłaszcza rady pracowników działające od 2006 roku. W tej części wykładu omawiane są: standardy prawa unijnego w zakresie procedur informacyjno-konsultacyjnych, powoływanie, status i uprawnienia rad pracowników, przedmiot uprawnień informacyjno-konsultacyjnych rad, zasady prowadzenia konsultacji, przekazywanie radom informacji przez pracodawców, relacje pomiędzy zakładową organizacją związkową a radą pracowników. W toku wykładu omawiane są ponadto inne formy przedstawicielstw pracowniczych reprezentujących interesy pracownicze (przedstawicielstwa powoływane ad hoc) problem podmiotowości załogi w zbiorowym prawie pracy oraz idee współzarządzania pracowników zakładem pracy (partycypacja pracownicza).
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia
a) wiedza
Absolwent Studium posiada wiedzę na temat instytucji zbiorowego prawa pracy, prawnomiędzynarodowych standardów w zakresie prawa koalicji oraz prawa pracowników do informacji i konsultacji, społecznych skutków tych uregulowań i ich konsekwencji dla pracodawców i pracowników.
b) umiejętności
Absolwent:
– rozumie regulacje dotyczące różnorodnych form reprezentacji interesów pracowników na szczeblu zakładowym oraz na poziomie ponadzakładowym oraz dostrzega praktyczne problemy wynikające z tych uregulowań,
– potrafi dokonać prawidłowej wykładni przepisów przyznających uprawnienia różnym formom przedstawicielstwa pracowniczego i nakładających skorelowane z tymi uprawnieniami obowiązki na pracodawców oraz potrafi dokonać ich prawidłowej subsumpcji,
- analizuje i rozumie problemy związane z prowadzeniem dialogu społecznego, dostrzega różnice pomiędzy związkami zawodowymi a innymi formami reprezentacji interesów pracowników.
c) kompetencje społeczne
Absolwent Studium jest przygotowany do wykonywania czynności zawodowych wymagających wiedzy z zakresu zbiorowego prawa pracy i współdziałania z przedstawicielstwami pracowników.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: