Ewidencja nieruchomości - kataster fiskalny 2200-5PO-20
Przedmiotem zajęć jest zobrazowanie sposobu opodatkowania nieruchomości w Polsce, w szczególności ich ewidencjonowania i wyceny dla celów podatkowych, na bazie dorobku doświadczeń zagranicznych. Analiza porównawcza umożliwia wyciągnięcie wniosków odnośnie celowości dokonania w tym obszarze prawa podatkowego zmian o charakterze systemowym i wprowadzenia w Polsce podatku od wartości nieruchomości - ad valorem (tzw.katastralnego). W kontekście systemowym poruszane zagadnienia mają de facto wymiar ustrojowy, gdyż dotyczą jednego z filarów systemu podatkowego (sposobu opodatkowania majątku nieruchomego), gdzie obowiązujące aktualnie rozwiązania bazują na naturalnych powierzchniowych konstrukcjach, ukształtowanych w minionej epoce ustrojowej.
Celem zajęć jest zobrazowanie nie tylko różnic wynikających z porównania rozwiązań prawnopodatkowych państw gospodarczo wysoko rozwiniętych, ale także wskaznie skutków (zwłascza w zakreie realizacji zasad równości i sprawiedliwości podatkowej) oraz problemów praktycznych, jakie powoduje obecny system opodatkowania nieruchomości w Polsce. Konkluzją zajęć jest odpowiedż na pytanie : -dlaczego kryterium wartości nie znalazło dotychczas zastosowania w polskim prawie podatkowym, w obszarze opodatkowania nieruchomości, mimo sprzeczności z wyrażoną w Konstytucji RP zasadą gospodarki rynkowej oraz brakiem zgodności z rozwiązaniami podatkowym większości państw Unii Europejskiej.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Podstawowy cel dydaktyczny zajęć stanowi przekazanie wiedzy nt.szeroko rozumianego systemu opodatkowania nieruchomosci w Polsce i na świecie, z uwagi na fakt, iż problematyka opodatkowania nieruchomości nie stanowi w kraju od dłuższego czasu przedmiotu rzeczowej debaty publicznej. Wynika to w znacznej mierze z braku wiedzy społeczeństwa na ten temat i wskazuje na potrzebę jej rozpropagowania, zwłaszcza wobec wyników badań opinii społecznej oraz negatywnego odbioru reformy tego systemu, utożsamionej z tzw. podatkiem katastralnym.
Literatura
Literatura
• L. Etel „Reforma opodatkowania nieruchomości w Polsce”, Temida 2, Białystok 1998;
• L. Etel „Rola katastru fiskalnego w systemie opodatkowania nieruchomości”, Temida 2, Białystok 2001;
• J. Gaździcki „Systemy katastralne”, PPWK Warszawa – Wrocław 1995;
• G. Nowecki „ Kataster i system katastralny” oraz „Kataster fiskalny”, Przegląd Podatkowy nr 5-6, 1996;
• T. Stawecki „Rejestry publiczne – funkcje instytucji”, Lexis Nexis , Warszawa 2005;
• Praca zbiorowa pod redakcją prof. L. Etela „ Europejskie systemy opodatkowania nieruchomości”, Wydawnictwo Sejmowe, 2003;
• K. Wach „Systemy podatkowe krajów Unii Europejskiej”, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2006;
• K. Wójtowicz „System opodatkowania nieruchomości w Polsce, UMCS Lublin 2007;
• G. Nowecki „Zapomniana reforma” , Warszawa 2011.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: