Międzynarodowe prawo sportowe 2200-1W122N
We współczesnym prawie coraz większe znaczenie przywiązuje się do pojęcia „prawa transnarodowego” obejmującego ogół norm i reguł pochodzących od różnych organizacji społecznych oraz gospodarczych, a stosowanych do każdej sytuacji prawnej zawierającej element zagraniczny. Na wzór występujących w innych sferach prawa postaci wskazanego terminu, takich jak lex mercatoria, lex maritima czy lex informatica wyróżniono także konstrukcję lex sportiva. Obejmuje ona reguły pochodzące od pozarządowych federacji sportowych mające na celu skodyfikowanie danej dyscypliny sportu, zarówno w sferze jej organizacji, jak i określenia przebiegu rozgrywek międzynarodowych. Chodzi tu w szczególności o normy rządzące zawodami sportowymi lub odnoszące się szerzej - do zasad funkcjonowania transnarodowej społeczności sportowej. W realizacji tej konstrukcji istotna rola przypada arbitrażowi sportowemu, traktowanemu współcześnie jako optymalna, pozasądowa forma rozwiązywania sporów ze stosunków sportowych. Stwarza on w szczególności stronom możliwość jak najbardziej adekwatnej realizacji roszczeń wynikających z właściwego prawa prywatnego i korporacyjnego, jakim jest w tym przypadku prawo sportowe. W ten właśnie sposób od lat 80. ubiegłego stulecia realizuje się rozpoznawanie międzynarodowych sporów sportowych przez Trybunał Arbitrażowy d.s. Sportu MKOL w Lozannie, nazywany od kilku lat „sądem najwyższym” światowego sportu. Fakt, iż jego działalność opiera się na konstrukcji arbitrażu przymusowego z woli podmiotów ruchu sportowego generuje szereg wątpliwości natury jurydycznej, które są rozwiązywane przy uwzględnieniu relacji istniejących między sądownictwem arbitrażowym i państwowym, ocenianych także przez pryzmat postanowień art. 6 ust.1 Konwencji Europejskiej. Rozwojowi tej formy ADR sprzyja przychylne dla arbitrażu prawo szwajcarskie, właściwe dla MKOL i międzynarodowych federacji sportowych, mających siedzibę w tym kraju. Ujęte jest ono zwłaszcza w ustawie z 18 grudnia 1987 r. - prawo prywatne międzynarodowe oraz w kodeksie cywilnym z 10 grudnia 1907 r. Na podstawie jego modelowego art.75 możliwe jest wytaczanie powództw o uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji statutowych organów organizacji korporacyjnych, w tym sportowych. We współczesnym sporcie coraz większego znaczenia nabierają także inne alternatywne formy rozwiązywania sporów prawnych, w tym amerykańskie formy ADR takie jak mini-trial czy last offer arbitration, francuska koncyliacja obligatoryjna oraz mediacja stosowana w wielu systemach prawnych. Odrębnym zagadnieniem pozostaje kwestia stosowania w sferze stosunków sportowych prawa unijnego kształtowana przede wszystkim w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wykaz zagadnień omawianych w trakcie wykładu nt. Międzynarodowe prawo sportowe
1. Pojęcie sportu oraz reguł sportowych oraz podstawowe ich klasyfikacje.
2. Wyróżnienie konstrukcji lex sportiva jako jednej z form prawa transnarodowego.
3. Pojęcie i źródła międzynarodowego prawa sportowego ( konwencje ONZ i Rady Europy, Biała Księga dot. sportu Unii Europejskiej, Karta Olimpijska MKOL, inne umowy wielostronne i dwustronne).
4. Podmioty międzynarodowego prawa sportowego.
5. Modele organizacji sportu: a. europejski i amerykański model sportu, b. model
interwencjonistyczny i nieinterwencjonistyczny.
6. Rada Europy a sport ( Europejska Karta Sportu, Kodeks Etyki Sportowej, konwencje Rady Europy : w zakresie bezpieczeństwa imprez masowych, antydopingowa, w sprawie manipulowania zawodami sportowymi).
7. Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu a sport ( sprawa A. Mutu, Ch. Pechstein v. Szwajcaria, sprawa Ali Riza v. Turcja).
8. Sport a prawo Unii Europejskiej ( sport w Traktacie Lizbońskim, zasada swobodnego przepływu osób i usług w sporcie, prawo konkurencji UE w sporcie).
9. Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE a sport.
10. Status międzynarodowych federacji sportowych jako organizacji pozarządowych.
11. Transnarodowe spory sportowe i ich cechy charakterystyczne.
12. Sądowe i alternatywne formy rozwiązywania transnarodowych sporów sportowych. Międzynarodowe i krajowe sportowe sądy arbitrażowe.
13. Kwestia zdatności arbitrażowej w sprawach sportowych.
14. Formy działania Trybunału Arbitrażowego d.s. Sportu MKOL w Lozannie jako „sądu najwyższego” światowego sportu ( procedury: klasyczna, apelacyjna oraz antydopingowa).
15. Znaczenie art. 75 szwajcarskiego kodeksu cywilnego dla przyjęcia kompetencji sądów państwowych i arbitrażowych w transnarodowych sporach sportowych.
16. Specyfika postępowania przed Zespołami Orzekającymi Izby ad hoc w trakcie wielkich imprez sportowych. Ocena skutków wydanych orzeczeń w kontekście Konwencji nowojorskiej.
17. Zaskarżanie orzeczeń CAS do szwajcarskiego Trybunału Federalnego na podstawie ustawy z dnia 18 grudnia 1987 r. o międzynarodowym prawie prywatnym.
18. Kompetencja Trybunału Arbitrażowego d.s. Sportu przy PKOL w sprawach dopingowych zawodników o statusie międzynarodowym oraz Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN w sporach kontraktowych z elementem zagranicznym.
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Uczestnictwo w wykładzie pozwala Słuchaczom na:
A. w sferze wiedzy
1. uzyskanie szerokiego spektrum informacji teoretycznych i praktycznych z zakresu międzynarodowego prawa sportowego jako rozwijającego się zjawiska społecznego, prawnego i gospodarczego zachodzącego w ramach globalizacji i multicentryczności porządków prawnych,
2. efektywne operowanie siatką pojęć i podstawowych instytucji prawnych z zakresu międzynarodowego prawa sportowego, alternatywnych form rozwiązywania sporów prawnych, w tym arbitrażu sportowego, mediacji i koncyliacji,
3. szerokie wykorzystanie uzyskanej wiedzy przy analizie instytucji i konstrukcji prawnych na innych płaszczyznach prawa transnarodowego.
B. w sferze umiejętności
1. stosowanie zdobytej wiedzy dla rozwiązywania problemów pojawiających się w sferze stosunków sportowych, a także udzielanie pomocy prawnej przy załatwianiu wynikających z nich sporów sportowych,
2. interpretowanie norm prawnych, tak z punktu widzenia ich zastosowania na potrzeby międzynarodowego prawa arbitrażowego, jak i procedur alternatywnych, w tym arbitrażowej,
3. dokonywanie analizy uprawnień, kompetencji i obowiązków podmiotów działających w ramach międzynarodowego i krajowego ruchu sportowego,
C. w sferze postaw
1. postrzeganie międzynarodowego prawa sportowego jako wielopłaszczyznowego instrumentu realizacji praw i obowiązków podmiotów ruchu sportowego,
2. traktowanie procedury sądowej, arbitrażowej i innych trybów alternatywnych jako zróżnicowanych form rozwiązywania sporów ze stosunków sportowych,
3. krytyczną ocenę wypowiedzi doktrynalnych i judykatury, w tym TSUE i ETPCz dotyczących problemów jurydycznych międzynarodowego prawa sportowego.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie obecności na zajęciach i przedstawianych przez Studentów w trakcie konwersatorium referatów lub prac pisemnych.
Literatura
1. M. Biliński (red.), Prawne aspekty funkcjonowania federacji sportowych, Kraków 2014
2. P.Cioch, Rozstrzyganie sporów sportowych w świetle ustawy o sporcie, Kwartalnik ADR 2011, Nr 2
3. T.T. Koncewicz, Sport i prawo wspólnotowe. Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w Luksemburgu w sprawie Lehtonen, Palestra 2000, nr 9-10.
4. E.J. Krześniak, Kluby i organizacje sportowe w prawie polskim na tle rozwiązań zagranicznych, Warszawa 2016.
5. M. Leciak (red.). Odpowiedzialność dyscyplinarna w sporcie – aktualne problemy prawne, Toruń 2016.
6.M.Leciak(red.), M.Biliński, K.Grabska-Liberadzka, R.Piechota, H.Radke, B.Rischka-Słowik, K.Tetłak, Prawo sportowe, Warszawa 2018
7. D. Mavromati, M.Reeb, The Code of the Court of Arbitration for Sport, Commentary, Cases and Materials, Alphen aan den Rijn 2015
8. B. Rischka-Słowik, Konstytucja sportu w Unii Europejskiej, Warszawa 2014
9. A. J. Szwarc (red.), Kompatybilność pozaprawnych regulacji sportowych z regulacjami prawnymi, w: Sport i prawo, T.16, Poznań 2016
10. A. Wach, Alternatywne formy rozwiązywania sporów sportowych, Warszawa 2005
11. A.Wach, Arbitraż sportowy, w: System prawa handlowego, T. 8, Arbitraż handlowy, A. Szumański (red.). Warszawa 2015
12. F. Zedler, Postępowanie polubowne, w: A.J. Szwarc (red.), Ustawa o sporcie, Poznań 2013.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: