Prawo penitencjarne 2200-1W069S
Wykład rozpoczyna omówienie podejścia do istoty kary i jej celów w perspektywie paradygmatów kryminologicznych oraz filozofii prawa karnego. Następnie omówiona zostanie historia kształtowania się systemów penitencjarnych na świecie oraz w Polsce. Duży nacisk zostanie położony na przedstawienie prawnych podstaw wykonywania kary pozbawienia wolności w Polsce, z uwzględnieniem standardów międzynarodowych, a także orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wykład obejmował będzie charakterystykę zasad postępowania wykonawczego, rolę poszczególnych organów tego postępowania, a także jego kolejne etapy. Omówiony zostanie status prawny skazanego, jego uprawnienia i obowiązki. Studenci zapoznają się także z typologią zakładów karnych, różnymi systemami wykonywania kary pozbawienia wolności, kryteriami klasyfikacji skazanych, a także problematyką tzw. więźniów niebezpiecznych. W ramach wykładu przedstawiona zostanie problematyka wykonywania środków związanych z poddaniem sprawcy próbie oraz system dozoru elektronicznego. Odrębne zajęcia zostaną poświęcone izolacyjnemu środkowi zabezpieczającemu oraz umieszczeniu w KOZZD. W trakcie zajęć poruszone zostaną także wybrane aspekty specyfiki środowiska więziennego w tym m.in. podkultura więzienna oraz wielokulturowość w zakładach karnych (zarówno z perspektywy osadzonych cudzoziemców, jak i kadry więziennej). W ramach zajęć planowana jest wizyta w wybranym zakładzie karnym (w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej), a także prezentacja Wirtualnego Spaceru po Zakładzie Karnym. Na zakończenie wykładu poruszone zostaną wybrane aspekty pomocy postpenitencjarnej.
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studenci po zakończonych zajęciach będa posiadali wiedzę na temat:
- ewolucji systemów penitencjarnych na świecie i w Polsce,
- zasad wykonywania kary pozbawienia wolności,
- funkcji i celów kary pozbawienia wolności
- a także praktyki funkcjonowania zakładów karnych, zarówno z perspektywy Służby Więziennej, jak i osób osadzonych,
- izolacyjnych środków zabezpieczających i postpenalnych.
Wykład dostarczy także umiejętności z zakresu interpretacji przepisów prawa karnego wykonawczego.
Studenci po zakończonych zajęciach będą rozumieli z czego wynikają i jak przebiegają nowelizacje przepisów regulujących kary, środki zabezpieczające i środki postpenalne o charakterze izolacyjnym.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia jest aktywny udział w zajęciach oraz uzyskanie pozytywnej oceny z testu.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
1. Z. Hołda, J. Hołda, J. Migdał, B.Żórawska, Prawo karne wykonawcze, Wolters Kluwer, Warszawa 2017.
2. S. Lelental, Kodeks karny wykonawczy. Komentarz., C.H.Beck (wydanie 7, Warszawa 2020).
3. T. Szymanowski, Prawo karne wykonawcze z elementami polityki karnej i penitencjarnej, Wolters Kluwer, Warszawa 2017.
4. M. Pyrcak-Górowska Detencja psychiatryczna orzekana jako środek zabezpieczający w świetle badań aktowych, Krakowski Instytut Prawa Karnego Fundacja, Kraków 2017
5. A. Gutkowska, J. Włodarczyk-Madejska, J.Klimczak i P. Sidor, Gdy kara nie wystarcza… O praktyce stosowania wybranych rozwiązań prawnych wobec sprawców z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie dla społeczeństwa, wyd. IWS, Warszawa 2020
Dodatkowo literatura podana przez prowadzącą do poszczególnych zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: