Wykonanie umowy 2200-1S006
Wykład obejmuje zagadnienia wykładni umów (rodzaje, sposoby, reguły) oraz treści istotnych postanowień umownych, przede wszystkim pozwalających na przypisanie umowie cech określonego typu zobowiązania kontraktowego. W zakresie wykonania umowy omawiane są wszystkie, kodeksowe zasady postępowania zmierzające do prawidłowego i kompletnego wykonania zobowiązania, takich, jak czas, miejsce spełnienia świadczenia, wymagalność, świadczenie częściowe, rodzaje świadczeń ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń pieniężnych, prawo zatrzymania, itd. Omawiane są także sposoby wygaśnięcia umowy. Rodzima regulacja kodeksowa przedstawiana jest porównawczo w stosunku do norm jednolitego prawa, a zwłaszcza Dyrektyw europejskich, Konwencji wiedeńskiej o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów (którą wyróżniono, poświęcając jej postanowieniom odrębną część zajęć) oraz prawa modelowego: Projektu Wspólnej Ramy Odniesienia (DCFR) oraz Zasad Międzynarodowych Kontraktów Handlowych UNIDROIT.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Uczestnicy wykładu mają zapoznać się z procedurami interpretacji i wykonywania umów stosowanymi w polskim i międzynarodowym obrocie handlowym, zdobyć wiedzę na temat podstawowych reguł kształtujących jego wykonywanie i umarzanie. Z uwagi na charakter prowadzonych zajęć (w formie wykładu), zadaniem studentów jest samodzielne przygotowanie się do dyskusji na uzgodniony wcześniej temat. Sprawdzana jest zdolność poprawnego myślenia, wnioskowania i opisywania prezentowanych zagadnień, rozpoznanie umiejętności poprawnej analizy prawniczej. Ważne dla oceny jest także sposób wypowiedzi, umiejętność pracy w grupie, efektywne wykorzystanie czasu przyznanego na wypowiedź). Obok wiedzy i umiejętności warsztatowych ważne są zdolności retoryczne, wysokie kompetencje językowe, duży zasób słownictwa prawniczego.
Kryteria oceniania
Studenci, którzy będą regularnie i aktywnie uczestniczyć w zajęciach uzyskują zaliczenie przedmiotu na ocenę na podstawie ujawnionych umiejętności prawidłowego formułowania wypowiedzi, sposobu prezentacji zagadnień, warsztatu językowego i prawnego, erudycji i elokwencji. Inni uczestnicy konwersatorium uzyskują zaliczenia na podstawie przedstawionej zaliczeniowej pracy pisemnej (do jednego arkusza) na wybrany przez siebie i zaakceptowany przez prowadzącego temat, albo w drodze zaliczenia ustnego. W ich przypadku oceniane będą umiejętności właściwego formułowania myśli w formie pisemnej, prawidłowa technika pisania pracy (tytuły, podtytuły, punkty, przypisy, bibliografia), styl, język, składnia, wykorzystanie źródeł.
Literatura
Podręczniki, komentarze i systemy rekomendowane w bloku "Prawo umów".
M. Łolik, Współczesne prawo kontraktów - wybrane zagadnienia, Warszawa 2014;
R. Strugała, Wykładnia umów Standardowe klauzule umowne, Warszawa 2016
Uwagi
W cyklu 2025:
3,2 ECTS |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: