Postępowanie cywilne - warsztaty 2200-1P014W
Warsztaty z postępowania cywilnego obejmują najistotniejsze zagadnienia dotyczące wszczęcia procesu cywilnego, dochodzenia i zabezpieczania roszczeń, obrony pozwanego oraz orzeczeń i ich zaskarżania oraz wykonywania. Problematyka teoretyczna będzie prezentowana jedynie w zakresie niezbędnym do rozwijania umiejętności praktycznych. Warsztaty nie powtarzają wykładu z postępowania cywilnego, lecz stanowią jego istotne uzupełnienie. Celem warsztatów jest doskonalenie umiejętności praktycznych z zakresu rozumowania prawniczego, myślenia kategoriami prawnymi oraz wykorzystywania i łączenia instrumentów i konstrukcji prawnych w obszarze postępowania cywilnego. Służyć temu ma sporządzanie projektów podstawowych pism procesowych, rozwiązywanie kazusów oraz wykonywanie zadań pozwalających na poznanie i doskonalenie sztuki argumentacji prawniczej, przy jednoczesnym prawidłowym stosowaniu przepisów. Ćwiczenie umiejętności praktycznych odbywa się wspólnie, w grupach (na zajęciach) bądź indywidualnie (w ramach prac domowych). Dzięki małej liczebności grupy prace uczestników zostaną przeanalizowana i omówione przez prowadzących.
Warsztaty pozwalają nabyć umiejętności niezbędne do praktycznego korzystania z wiedzy zdobytej w trakcie studiów. Szczególne znaczenie mają dla studentów zamierzających w przyszłości wykonywać zawody prawnicze, tj. sędziego, adwokata, radcy prawnego, radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej, rzecznika patentowego, prokuratora lub komornika sądowego. Są przydatne także dla studentów, którzy już podjęli już pracę związaną ze stosowaniem prawa (odbywają praktyki) bądź zamierzają to uczynić.
Tematyka warsztatów obejmuje m.in. następujące zagadnienia:
1. pełnomocnictwo procesowe
2. pozew
3. wniosek o zabezpieczenie roszczenia
4. środki obrony pozwanego
5. wnioski dowodowe
6. umowy procesowe
7. inne czynności procesowe strony w postępowaniu rozpoznawczym (np. wniosek o wyłączenie sędziego, interwencja uboczna, zastrzeżenie do protokołu)
8. sporządzanie orzeczeń
9. wniosek o uzupełnienie/sprostowanie wyroku
10. apelacja
11. zażalenie
12. wniosek o wszczęcie egzekucji, skarga na czynności komornika
13. czynności procesowe w międzynarodowym postępowaniu cywilnym (np. korzystanie z formularzy w tzw. postępowaniach europejskich)
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu student potrafi wykorzystać w praktyce wiedzę dotyczącą wybranych, najistotniejszych instytucji z zakresu postępowania cywilnego przy rozwiązywaniu problemów prawnych i sporządzaniu pism procesowych. Potrafi efektywnie operować pojęciami i instytucjami z zakresu postępowania cywilnego. Nabywa umiejętność interpretowania przepisów prawa procesowego w sposób pozwalających na rozwiązywanie zagadnień z zakresu praktyki sądowej. Przewiduje skutki prawne i praktyczne konsekwencje czynności procesowych podejmowanych w ramach postępowania sądowego i egzekucyjnego.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę. Na podstawie obecności na warsztatach i aktywnego w nich udziału. Szczegółowe zasady podawane są na pierwszych zajęciach.
Literatura
J. Lapierre, J. Jodłowski, Z. Resich, T. Misiuk-Jodłowska, K. Weitz, Postępowanie cywilne, Warszawa 2016 oraz inny aktualny podręcznik wskazany przez prowadzącego warsztaty na początkowych zajęciach.
Literatura uzupełniająca:
H. Pietrzkowski, Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach cywilnych, wyd. 6, Warszawa 2020
H. Pietrzkowski, Metodyka pracy sędziego w sprawach cywilnych, wyd. 8, Warszawa 2021
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: