Prawo administracyjne 2200-1P011S
Przedmiot obejmuje problematykę organizacji i funkcjonowania administracji publicznej w Rzeczypospolitej Polskiej. Materia wykładowa zostaje podzielona na trzy podstawowe części. Część pierwsza obejmuje np. takie zagadnienia teoretyczno-prawne w prawie administracyjnym i dotyczy takich kwestii jak: pojęcie administracji, pojęcie prawa administracyjnego i jego miejsce w systemie prawa, geneza i rozwój prawa administracyjnego, system źródeł prawa administracyjnego w tym rola i miejsce prawa europejskiego w systemie źródeł prawa i szczegółowych rozstrzygnięć w prawie administracyjnym, teoria organu administracji publicznej i inne jednostki organizacyjne wykonujące administrację w państwie, normy kompetencyjne, modele organizacyjne administracji publicznej, więzi funkcjonalne w administracji. Część druga dotyczy organizacji i funkcjonowania administracji w Polsce i obejmuje takie kwestie szczegółowe jak: pozycja prawna administracji centralnej, podział terytorialny kraju, pozycja prawna administracji rządowej ogólnej i specjalnej w terenie, problematyka samorządu terytorialnego, status pracowników administracji publicznej, problematyka kontroli administracji ze szczególnym uwzględnieniem roli sądów w funkcjonowaniu administracji. Część trzecia obejmuje teorię prawnych form działania administracji, która jest pomostem łączącym część teoretyczną wykładu z częścią dogmatyczną, obejmującą wybrane zagadnienia materialnego prawa administracyjnego. Ta część wykładu jest na ogół autorska, chociaż podręcznik do prawa administracyjnego uwzględnia dosyć szeroki przegląd zagadnień szczegółowych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student:
– umie definiować podstawowe pojęcia prawa administracyjnego
– zna i rozumie organizację systemu administracji w RP
– zna prawne formy działania administracji
– zna ustawy administracyjnego prawa materialnego
– rozumie i odpowiednio interpretuje ustawy z dziedziny prawa administracyjnego
Kryteria oceniania
Egzamin ustny oraz zaliczenie ćwiczeń. Ocena z egzaminu ustnego stanowi 100 % oceny z przedmiotu. Student musi wykazać się znajomością podstawowych pojęć z zakresu prawa administracyjnego, znajomością systemu administracji w Polsce, znajomością ustaw materialnego prawa administracyjnego.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
1. Podręcznik podstawowy: J. Jagielski, M. Wierzbowski, Prawo administracyjne, Warszawa 2020
2. E. Ura, E.Ura, Prawo administracyjne, Warszawa 2015,
3. J. Boć (red.), Prawo administracyjne, Wrocław 2007;
4. J. Zimmermann, Prawo administracyjne, Kraków 2018.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: