Prowadzony w
cyklach:
2023, 2024
Punkty ECTS:
12
Język:
polski
Organizowany przez:
Wydział Prawa i Administracji
Seminarium magisterskie - kryminologia 2200-1M068
Rodzaj przedmiotu
proseminaria
Tryb prowadzenia
w sali
Założenia (opisowo)
Proseminarium adresowane jest do studentek i studentów zainteresowanych miejscem dewiacji i przestępstwa w życiu społecznym. ma za zadanie:
• przedstawić systematyczną wiedzę potrzebną do zaliczenia przedmiotu.
• Zapoznać studentki/studentów z podstawową wiedzą na temat badań, teorii kryminologicznych i ich znaczenia dla prawidłowej aplikacji prawa karnego.
• Zaprezentować wiedzą na temat powstawania/ „tworzenia” zbrodni w prawie jak i w życiu.
• Wyjaśnić od czego zależy ilość popełnianych przestępstw? Jak i w czyim interesie produkuje się dewiantów i jak skutecznie przeciwdziała się przestępstwom.
• Uzmysłowić subsydiarne miejsce prawa karnego w istniejącym systemie kontroli społecznej.
• Zilustrować znaczenie kryminologii dla skutecznej polityki kryminalnej, karnej i penitencjarnej.
• Unaocznić studentkom i studentom prawa potrzebę wiedzy kryminologicznej dla wykonywania z sukcesem prawniczych zawodów.
Kryminologia choć zaczęła się od błędu doprowadziła do rewolucji w klasycznym, kontynentalnym prawie karnym. Błąd, jako nauka empiryczna nie tylko zweryfikowała i skorygowała, ale i uzmysłowiła, że i kryminologia, i prawo karne może być wykorzystywane ku dobrej jakości życia i praworządności, jak i perwersyjnie – do niszczenia tych wartości. Na seminarium omówione zostaną główne nurty teoretycznej i badawczej myśli kryminologicznej, odnośnie etiologii kryminalnej, czyli nauki o przyczynach przestępczości i innych zachowań dewiacyjnych. Przedstawione zostaną podstawowe informacje o źródłach wiedzy na temat zasięgu zachowań kryminalnych (statystyka i dynamika przestępczości), sposobach gromadzenia danych (techniki badań kryminologicznych i wiktymologicznych) i strategiach przeciwdziałania przestępczości.
Proseminarium z kryminologii rozwija i wzmacnia krytyczne i analityczne myślenie. Daje umiejętność łączenia wiedzy z innych przedmiotów i analizowania przepisów prawa ze zrozumieniem ich treści. Uświadamia, iż prawo karne jest tylko jedną z form kontroli zachowań społecznych i wskazuje, kiedy korzystanie z tego prawa bywa korzystne. Uczy, że przepis nie stwarza rzeczywistości, o której mówi; decyduje standard i często potrzeba odkodowania znaczeń i wartości, które decydują o treści prawa i tych, które są pomijane
Studentki i studenci uczestniczący w proseminarium pogłębią m.in. wiedzę na temat ratio legis wielu przepisów karnych i umiejętność świadomego, krytycznego analizowania i przepisów i informacji medialnych odwołujących się do prawa karnego i polityki karnej. Zrozumieją jak zmienne jest w czasie i przestrzeni pojęcie przestępstwa i patologii. Nauczą się krytycznie analizować dane statystyczne dotyczące przestępczości. Będą również w stanie z wykorzystać perspektywę kryminologiczną przy karnoprawnej ocenie bytu bądź braku czynu przestępnego.
Seminarium z kryminologii wychodzi naprzeciw potrzebie komplementarnego ujęcia zagadnień dla zainteresowanych jednocześnie problematyką prawa karnego, kryminologii, penologii, wiktymologii, polityki kryminalnej i penitencjarystyki.
Seminarium z kryminologii daje szansę pogłębienia wiedzy w zakresie nauk penalnych – prawa karnego, kryminologii, penologii, penitencjarystyki, wiktymologii, prawa karnego wykonawczego, praw człowieka, a także z socjologii i psychologii społecznej. To konkretne seminarium gwarantuje zainteresowanym zapoznanie się także z najnowszymi trendami w światowej kryminologii. Odpowiada na pytanie w jaki sposób tworzy się przestępstwo i przestępcę. Pogłębia wiedzę z zakresu relacji między prawem karnym, kryminologią, prawem konstytucyjnym, prawami człowieka i last but not least wyjaśnia jasno o co chodzi z tym genderem i jak się ma gender do przestępczości i przemocy.
Tytułowa kryminologia wcześniej rozwijana na Wydziale Prawa UW przez profesorów Leszka Lernella i Lecha Falandysza oraz dr Danutę Pleńską pozwala na spojrzenie zarówno od strony prawa, jak i praktyki tak na sprawcę, pokrzywdzonego jak i na sposoby identyfikowania źródeł przestępczości, reagowania na zachowania określone jako dewiacyjne/przestępcze, teoretyczne objaśnianie źródeł przestępczości (kryminologia teoretyczna), kulturowe jej uzasadnienia i kulturową prezentację dewiacji i przestępczości (kryminologia kulturowa), empiryczne i teoretyczne objaśnianie reakcji na przestępczość (polityka karna, penologia), genderową prezentację normy i kształtowanie teorii i praktyki jej naruszania (kryminologia krytyczna) oraz proponowane sposoby zapobiegania dewiacjom, niekoniecznie przy użyciu prawa karnego (sprawiedliwość naprawcza, mediacje).
Lektury i debaty w trakcie seminarium pozwolą zweryfikować szereg stereotypów na temat przyczyn i efektywnego zapobiegania przestępstwom. Seminarium z kryminologii nie ogranicza się do śledzenia poszczególnych zjawisk i dogmatycznego analizowania konkretnych przepisów prawa. Poruszane zagadnienia dają szerszy obraz ukazujący znaczenie prawa karnego jako jednej z form kontroli zachowań społecznych.
Seminarium stanowi odrębny typ zajęć. Należy do grupy przedmiotów do wyboru. Proseminarium jest wstępem. Seminarium można następne kontynuować na seminarium magisterskim. Wybór seminarium nie jest uzależniony od wcześniejszego zaliczenia ćwiczeń i wykładu. Sylabus prezentuje materiał IV roku seminarium. Seminarium magisterskie poświęcone jest rozwijaniu poszczególnych zagadnień w ramach konkretnych prac. Pogłębione jest o wiedzę z zakresu metodologii przygotowania i pisania pracy magisterskiej oraz prowadzenia badań empirycznych
Proseminarium roku ma za zadanie:
• Stworzyć przestrzeń wolną od anonimowości i bezpieczną dla dzielenia się wiedzą i poglądami, także tymi kontrowersyjnymi.
• Pogłębić znajomość i zainteresowań w dziedzinie kryminologii, prawa karnego, penitencjarystyki, socjologii i psychologii społecznej.
• Przygotować od strony merytorycznej i metodologicznej do napisania pracy magisterskiej.
• Dać umiejętność prezentowania swoich poglądów, asertywnego uczestniczenia w debacie, swobodnej umiejętności wypowiadania się
• Pogłębić znajomość zagadnień omawianych w ramach prawa karnego i innych przedmiotów penalnych.
Seminarium oferuje na wstępie zwięzły wstęp, repetycje i pogłębienie wiedzy z zakresu rozwoju myśli kryminologicznej.
Seminarium poświęcone jest poszerzeniu wiedzy z teorii i praktyki kryminologicznej.
Kolejne poruszane zagadnienia dotyczą:
1. Istoty przestępczości, dlaczego niektóre zachowania są skryminalizowane, a niektórzy ludzie uznani za przęstępców.
2. Historii przestępstwa, środków prewencji, karania i skuteczności kar w zapobieganiu przestępczości.
3. Wiedzy płynącej ze statystyki przestępczości
4. Specyfice zagadnień kryminologicznych w dobie globalizacji
5. Badań nad przestępczością i wymiarem sprawiedliwości
6. Przestępczości i kulturze
7. Zróżnicowaniu form przestępczości
8. Zależności między przestępczością, a skutecznością karania.
9. Narkotyków, alkoholu i przestępczości
10. Przestępczości z użyciem przemocy
11. Przestępczości seksualnej
12. Gender i przestępczość
13. Przyczyn przestępczości powrotnej
14. Przestępczość z nienawiści
15. Przestępczości zorganizowanej
16. Przestępczości białych kołnierzyków
17. Zagadnieniu terroru i polityce strachu
18. Marginalizacji, społecznego wykluczenia i przestępczości
19. Kryminologicznemu ujęciu polit. Krym., karnej i penitencjarnej.
20. Genderowego wpływu na treść przestępstw i polityki kryminalnej, karnej i penitencjarnej.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Literatura
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: