Seminarium specjalizacyjne (proseminarium) - Prawo ochrony zwierząt i przyrody 2200-1F159
Na proseminarium z prawa ochrony zwierząt i przyrody Studenci i Studentki zapoznają się z zasadami i techniką pisania pracy naukowej oraz warsztatem badawczym odpowiednim dla etapu studiów, a także zasadami, instytucjami i źródłami prawa ochrony zwierząt i prawa ochrony przyrody. Tematy kolejnych spotkań zależą od zainteresowań Uczestników i Uczestniczek proseminarium: w pierwszym semestrze każdy i każda z nich wygłasza krótki referat, podczas którego prezentuje wybrane zagadnienie, problem badawczy i pytania badawcze, a także stawia tezę i zapowiada, na podstawie jakich źródeł i przy wykorzystaniu jakich metod zamierza jej dowieść. Następnie, na podstawie tekstu zaproponowanego przez prowadzącego, odbywa się dyskusja grupy na temat referatu. W drugim semestrze każdy Uczestnik i Uczestniczka w dłuższej formie prezentują efekty swojej pracy i samodzielnie prowadzą dyskusję. W każdym semestrze jedne zajęcia poświęcone są dodatkowo dyskusji nad dłuższą lekturą (odpowiednio na temat dotyczący ochrony zwierząt i ochrony przyrody), wybraną przez prowadzącego w porozumieniu z grupą.
Zakres przedmiotowy proseminarium obejmuje zarówno ochronę humanitarną, jak i przyrodniczą oraz użytkową zwierząt, a także ochronę bioróżnorodności, ochronę obszarową i obiektową przyrody, ochronę ex situ, aż po ochrone krajobrazu. Na zagadnienie te Uczestnicy i Uczestniczki proseminarium będą - wedle swojego wyboru - patrzeć z perspektywy dogmatycznej albo niedogmatycznej, tak by ująć prawo w jego społecznym kontekście.
Proseminarium oparte jest na ugruntowanej perspektywie teoretycznej. U jego podstaw leży założenie, że istnieje gałąź, którą można określić jako „prawo zwierząt”, która – w zależności od podstaw aksjologicznych oraz przyjętych instytucji obowiązującego prawa – może przybrać formę prawa ochrony zwierząt bądź prawa praw zwierząt. Z uwagi na otwarcie się porządków prawnych oraz nauki prawa na tę drugą perspektywę, przedmiot przygotowuje uczestników i uczestniczki do prawdopodobnej ewolucji polskiego prawa zwierząt w przyszłości.
Praktycznym efektem proseminarium jest przygotowanie przez Uczestników i Uczestniczki poprawnego metodologicznie i merytorycznie artykułu na temat zgodny z zainteresowaniami Autora/Autorki.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu proseminarium Studenci i Studentki:
- znają i rozumieją kluczowe pojęcia, konstrukcje, instytucje i instrumenty z zakresu prawa ochrony zwierząt i przyrody, a także główne teorie i trendy rozwojowe w zakresie prawa zwierząt i przyrody;
- potrafią identyfikować problemy prawnej ochrony zwierząt i przyrody oraz analizować ich istotę, a także posługiwać się w sposób kreatywny metodami rozumowań prawniczych, by osiągać pożądane rozstrzygnięcia w zakresie ochrony zwierząt i przyrody na płaszczyźnie prawa administracyjnego, karnego i cywilnego oraz prezentować poglądy w sprawie i prowadzić polemikę z odrębnymi stanowiskami, jak też dostrzegać szerszy kontekst etyczny i polityczny zidentyfikowanych problemów oraz samodzielnie poszerzać wiedzę w zakresie prawa zwierząt i przyrody;
- są gotowi do krytycznej oceny treści aktów normatywnych i aktów stosowania prawa zwierząt i przyrody, a także wypełniania zobowiązań społecznych w zakresie prawnej ochrony zwierząt i przyrody oraz inicjowania działań w tym zakresie;
- znają i potrafią wykorzystywać warsztat badawczy odpowiedni do metody studiów
Kryteria oceniania
Ocena referatu i artykułu. Możliwość podniesienia jej za aktywność.
Literatura
M. Górski (red.), Prawo ochrony środowiska, Warszawa 2021
T. Pietrzykowski, Prawo ochrony zwierząt. Pojęcia, zasady, dylematy, Warszawa 2022
B. Rakoczy, Prawo ochrony przyrody, Warszawa 2009
Szczegółowa literatura oraz źródła zostaną wskazane/rekomendowane przez prowadzącego w trakcie seminarium.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: