Seminarium specjalizacyjne (proseminarium) - Prawo cywilne: spory w doktrynie i rozbieżności w orzecznictwie 2200-1F115
Spory w doktrynie i rozbieżności w orzecznictwie to najciekawsze wyzwania w pracy każdego prawnika, choć zazwyczaj nie są mile widziane przez początkujących studentów przygotowujących się do egzaminu z prawa cywilnego, którzy wolą wiedzę pewną i ustaloną. Seminarium to jednak etap, gdy student przechodzi od przyswajania wiedzy do operowania nią, i temu właśnie ma służyć formuła tych zajęć. W przypadku tego seminarium polega ona m.in. na analizie zagadnień, które były przedmiotem uchwał Sądu Najwyższego dotyczących rozbieżności w wykładni przepisów prawa cywilnego lub zostały przedstawione do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu przez sądy powszechne. Podejmowane są także aktualne kwestie, co do których dopiero zarysowały się odmienne linie orzecznicze lub różne oceny w piśmiennictwie. Lektura orzeczeń i wybranej literatury pozwala ustosunkować się do argumentów stron, stanowiska sądów w poszczególnych instancjach i poglądów sformułowanych w doktrynie.
Przykładowe zagadnienia to: ubezwłasnowolnienie, ochrona dóbr osobistych, przedawnienie roszczeń, zasiedzenie, służebność drogi koniecznej, kary umowne, odpowiedzialność odszkodowawcza, odwołanie darowizny, najem i leasing pojazdu, prowizja w umowie agencyjnej, formy i nieważność testamentu, wydziedziczenie, odrzucenie spadku, zawarcie związku małżeńskiego, reprezentacja dziecka przez rodzica, klauzule abuzywne, umowy kredytowe, umowy o imprezy turystyczne w dobie pandemii.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Seminarium uczy poszukiwania argumentów „za” i „przeciw”. Wyrabia umiejętności w zakresie korzystania w prawie cywilnym z różnych rodzajów wykładni. Wdraża do budowania własnej argumentacji, jak również do przewidywania i polemizowania z argumentacją przeciwną.
Wykształca umiejętności potrzebne do sporządzania pism procesowych, uzasadnień orzeczeń sądowych, umów i innych dokumentów. Pomaga w przygotowaniu się do wypowiedzi ustnych na sali sądowej czy w kontaktach z klientami. Rozwija także kompetencje niezbędne w pracy naukowej i dydaktycznej.
Pogłębia wiedzę przydatną na aplikacjach i w trakcie wykonywania różnych zawodów prawniczych. Pomaga orientować się w zmianach przepisów, ich wykładni oraz skutkach wpływu na polskie prawo cywilne przepisów oraz orzecznictwa europejskiego.
Dostarcza wiedzy, jak prowadzić kwerendę do konkretnego tematu i przygotowywać na podstawie orzecznictwa i literatury syntetyczne wypowiedzi ustne i pisemne. Inspiruje do wyboru tematów oraz zapewnia podstawy przygotowania warsztatowego do pisania w kolejnym roku prac magisterskich.
Kryteria oceniania
Podstawą oceny są obecności studenta na zajęciach (dopuszczalne są 2 nieobecności w semestrze) oraz aktywność na seminarium, w tym referat ustny lub praca pisemna (esej, glosa).
Literatura
Orzecznictwo i literatura dobrane do każdego tematu podawane są z wyprzedzeniem przed poszczególnymi zajęciami.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: