Seminarium specjalizacyjne (proseminarium) - Spółki handlowe 2200-1F087
Zagadnienia tematyczne:
1. Natura spółki handlowej. Typologia spółek. Charakterystyka spółek osobowych i spółek kapitałowych (podobieństwa i różnice). Przeznaczenie biznesowe poszczególnych typów spółek osobowych i kapitałowych. Europejskie typy spółek.
2. Umowa spółki handlowej i jej znaczenie dla spółki i uczestników obrotu prawnego z udziałem spółek. Granice swobody umów w prawie spółek. Swoboda statutowa w spółce akcyjnej. Umowa a regulaminy korporacyjne. Kognicja sądu rejestrowego w zakresie umowy (statutu) spółki.
3. Spółka handlowa jako ośrodek ścierania się interesów różnych grup interesariuszy. Pojęcie interesu spółki i interesu wspólnika (akcjonariusza) w praktyce i orzecznictwie sądów.
4. Rządy większości a prawa mniejszości w spółce kapitałowej. Prawa mniejszości w orzecznictwie sądów i Trybunału Konstytucyjnego. Realizacja praw mniejszości w praktyce.
5. Krajowy Rejestr Sądowy i jego rola w „życiu spółki”. Znaczenie prawne i faktyczne wpisów do KRS. Wpisy konstytutywne i wpisy deklaratoryjne. Kognicja sądu rejestrowego.
6. Udziały i akcje w spółkach kapitałowych. Specyfika prawa udziałowego. Specyfika akcji. Ustalanie statusu prawnego wspólnika i akcjonariusza. Księga udziałów i rejestr akcjonariuszy.
7. Reprezentacja spółek w kodeksie spółek handlowych i kodeksie cywilnym. Pojęcie reprezentacji czynnej i biernej. Modele reprezentacji spółek osobowych i kapitałowych. Reprezentacja szczególna. Kuratela dla spółek.
8. Ustrój i organizacja spółek osobowych.
9. Corporate governance w spółkach kapitałowych. Monistyczny a dualistyczny model organów spółki kapitałowej.
10. Business judgment rule jako reguła wyznaczająca zasady odpowiedzialności cywilnej członków zarządu i rady nadzorczej. Ramy kodeksowe odpowiedzialności i ich interpretacja w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Actio pro socio.
11. Funkcjonowanie grup spółek. Interes grupy spółek. Wiążące polecenie jako instrument zarządzania grupą spółek. Odpowiedzialność za szkody wyrządzone spółce zależnej.
12. Modele odpowiedzialności za zobowiązania spółki w spółkach osobowych (spółka jawna, partnerska i komandytowa).
13. Specyfika spółki komandytowo- akcyjnej. Pozycja komplementariusza spółki komandytowo- akcyjnej. Rola walnego zgromadzenia w spółce komandytowo- akcyjnej. Spółka komandytowo- akcyjna w praktyce obrotu.
14. Specyfika spółki publicznej. Record date. Obowiązki informacyjne w spółce publicznej i ich wpływ na wykonywanie praw z akcji.
15. Zarząd w spółce kapitałowej. Zasady powoływania zarządu, mandat i kadencja zarządu. Kompetencje i organizacja pracy zarządu.
16. Nadzór w spółce z o.o. Modele i formy nadzoru. Rada nadzorcza a komisja rewizyjna.
17. Nadzór w spółce akcyjnej. Profesjonalizacja nadzoru i jej skutki. Zasady powoływania rady nadzorczej w spółce akcyjnej. Boosting rady nadzorczej. Specyfika wyboru rady nadzorczej w drodze głosowania oddzielnymi grupami.
18. Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. i walne zgromadzenie spółki akcyjnej. Kompetencje, zasady zwoływania i organizacja zgromadzenia. Zwyczajne i nadzwyczajne zgromadzenie. Reprezentacja wspólników i akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu przez pełnomocników. Walne zgromadzenie w formie zdalnej.
19. Uchwała zgromadzenia jako szczególny typ zdarzenia prawnego. Kwalifikacja prawna i rodzaje uchwał. Tzw. uchwały negatywne.
20. Zaskarżanie uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych. Model kodeksowy a praktyka obrotu. Powództwo o ustalenie nieistnienia uchwały, o stwierdzenie nieważności uchwały i uchylenie uchwały w praktyce sądowej. Zabezpieczenie powództwa dotyczącego uchwały.
21. Legitymacja do zaskarżenia uchwały zgromadzenia. Zamknięty katalog osób uprawnionych do zaskarżenia uchwał w Kodeksie spółek handlowych. Pozakodeksowe kategorie osób uprawnionych do zaskarżenia uchwał (wierzyciel wspólnika, użytkownik, zastawnik udziału/ akcji, syndyk, zarządca, prokurator).
22. Uchwały zarządu i rady nadzorczej spółki kapitałowej. Znaczenie prawne i sposoby kwestionowania.
23. Spory korporacyjne w arbitrażu. Zdatność arbitrażowa sporów ze stosunku spółki. Treść i moc wiążąca klauzuli arbitrażowej w umowie (statucie) spółki. Regulaminy arbitrażowe dotyczące rozstrzygania sporów uchwałowych.
24. „Kradzież” spółki jako szczególny przypadek sporu korporacyjnego.
25. Spółki z udziałem Skarbu Państwa i ich specyfika (tzw. złota akcja, uprawnienia Ministra Aktywów Państwowych, rola interesu publicznego a ustrój spółki).
26. Spółka kapitałowa w likwidacji. Znaczenie likwidacji i jej wpływ na sytuację prawną na spółki. Rola likwidatora.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Proseminarium powinno umożliwić studentowi:
1) w zakresie wiedzy
a) poznanie podstawowych zasad rządzących regulacją prawną spółek handlowych;
b) zaznajomienie się z rozwiązaniami i regulacjami dotyczącymi poszczególnych typów spółek;
c) przegląd trendów w orzecznictwie i praktyce stosowania przepisów dotyczących spółek handlowych
2) w zakresie umiejętności
a) nabycie umiejętności podstawowej analizy umów (statutów) spółek;
b) nabycie umiejętności identyfikacji ryzyk związanych z funkcjonowaniem spółek handlowych dla zarządów, wspólników i uczestników obrotu prawnego ich udziałem.
c) nabycie umiejętności w zakresie podstawowej kwalifikacji prawnej istniejących w domenie publicznej faktów dot. sytuacji korporacyjnej spółek, w tym spółek Skarbu Państwa
Kryteria oceniania
Przygotowanie do zajęć w zakresie zaznajomienia się z podaną literaturą i orzecznictwem; uczestnictwo w rozwiązywaniu kazusów w trakcie zajęć i udział w dyskusji; referat dotyczący uzgodnionego z prowadzącą tematu zajęć;
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa:
K. Bilewska, A. Chłopecki, Prawo handlowe- podręcznik, wyd. C.H. Beck, Warszawa 2024, wyd. 6 (w druku)
Dalsza literatura i orzecznictwo będą podawane przed poszczególnymi zajęciami.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: