Seminarium specjalizacyjne (proseminarium) - prawo penitencjarne 2200-1F069
Proseminarium ma charakter teoretyczno - praktyczny. W jego trakcie zostaną zrealizowane dwa komponenty tj. merytoryczno-badawczy oraz metodologiczny.
Celem komponentu metodologicznego jest przekazanie wiedzy teoretycznej z zakresu metodologii badań naukowych oraz przygotowania pracy magisterskiej. Zadaniem uczestników proseminarium będzie określenie tematu pracy magisterskiej oraz przygotowanie wstępu do tej pracy,
Komponent merytoryczno - badawczy ma na celu zapoznanie studentów z praktyką funkcjonowania różnego typu instytucji totalnych, stąd w jego ramach planowane są wizyty studyjne w wybranych placówkach detencyjnych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studenci zdobędą pogłębioną wiedzę dot. zagadnień analizowanych podczas zajęć. Udział w proseminarium dostarczy umiejętności z zakresu interpretacji przepisów prawa karnego, postępowania karnego, karnego wykonawczego oraz ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.
Aktywny udział w tak pomyślanych zajęciach rozwija i wzmacnia krytyczne i analityczne myślenie. Uczy także odważnego poszukiwania najlepszych rozwiązań, także i w tych sferach, które na pierwszy rzut oka wydają się być uregulowane racjonalnie i kompleksowo. Jest także świetnym praktycznym ćwiczeniem przed zadaniem czekającym studentów na ostatnim roku studiów, tj. wybraniem problemu badawczego, który będzie przedmiotem ich pracy magisterskiej, poszukiwaniem materiałów naukowych i ich świadomą selekcją i wreszcie napisaniem pracy magisterskiej.
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia proseminarium będzie obecność i aktywność na zajęciach oraz udział w wizytach studyjnych (dopuszczalne jest opuszczenie maksymalnie dwóch wizyt). Warunkiem zaliczenia jest także przygotowanie wstępu do pracy magisterskiej (na podstawie wytycznych przedstawionych na proseminarium).
Praktyki zawodowe
W ramach proseminarium zaplanowane są wizyty studyjne w wybranych instytucjach izolacyjnych. Studenci wybierający to proseminarium muszą być w stanie wziąć w nich udział (dopuszczalne jest opuszczenie dwóch wizyt).
Planowane wizyty studyjne:
- dwudniowa wizyta w ZK w Grudziądzu, ZK w Inowrocławiu oraz OZ w Toruniu (koniec października 2025 )
- Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Oddział Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu (12 listopad 2025)
- Stołeczny Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych (SODON (grudzień 2025)
- wybrany zakład poprawczy (marzec 2026)
- wybrany zakład karny lub areszt śledczy podległy OISW w Warszawie (kwiecień 2026)
Planowane jest także połączenie online z osobą umieszczoną w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym.
Literatura
1. Z. Hołda, J. Hołda, J. Migdał, B.Żórawska, Prawo karne wykonawcze, Wolters Kluwer, Warszawa 2017.
2. S. Lelental, Kodeks karny wykonawczy. Komentarz., C.H.Beck (wydanie 7, Warszawa 2020).
3. K. Postulski, Kodeks karny wykonawczy, Komentarz (ostatnie wydanie)
4. J. Lachowski, Kodeks karny wykonawczy, Komentarz (ostatnie wydanie)
5. T. Szymanowski, Prawo karne wykonawcze z elementami polityki karnej i penitencjarnej, Wolters Kluwer, Warszawa 2017.
6. Wybrane komentarze do kodeksu karnego (w zakresie kar, środków karnych oraz środków zabezpieczających)
7. A. Gutkowska Nadzór prewencyjny. Wybrane aspekty orzekania i stosowania wolnościowego środka postpenalnego w: Prawo w działaniu. Sprawy karne nr 45/2021
8. A. Gutkowska, J. Włodarczyk-Madejska, J.Klimczak i P. Sidor, Gdy kara nie wystarcza… O praktyce stosowania wybranych rozwiązań prawnych wobec sprawców z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie dla społeczeństwa, wyd. IWS, Warszawa 2020
9. A. Gutkowska, Nadzór prewencyjny. W poszukiwaniu optymalnego modelu wolnościowego, wyd.IWS, Warszawa 2024
Dodatkowo literatura podana na zajęciach.
Uwagi
W cyklu 2025:
W ramach proseminarium zaplanowane są wizyty studyjne w wybranych instytucjach izolacyjnych. Studenci wybierający to proseminarium muszą być w stanie wziąć w nich udział (dopuszczalne jest opuszczenie jednej wizyty). Planowane wizyty studyjne: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: